Płyta tarasowa DASAG SRI. Fot. Dasag
15.05.2021

Innowacyjna płyta tarasowa i ogrodowa nieabsorbująca ciepła

Dobre rozwiązania budowlane powinny odpowiadać na aktualne potrzeby użytkowników i dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Obecnie ekologia to wiodący trend w architekturze, a budownictwo pasywne staje się normą.

W ten nurt doskonale wpisują się produkty marki Dasag – płyty Indigo Prato (wzory 7430, 7431) oraz Promenada Prato (wzór 7431) wzbogacone oznaczeniem SRI. To propozycje, która realnie wpływają nie tylko na parametry budynku i wysokość rachunków za jego eksploatację, ale też na… jakość życia użytkowników.

Główny problem miejskiej architektury? Gęstość zabudowy. Duże, betonowe powierzchnie budynków i szlaków komunikacyjnych w centrach miast nagrzewają się w szybkim tempie i w miesiącach letnich długo utrzymują zaabsorbowane ciepło.

Różnica pomiędzy temperaturą w centrum większych miast, a ich obrzeżami, może wynosić nawet kilkanaście stopni. To zjawisko, znane jako miejskie wyspy ciepła, jest w dobie globalnego ocieplenia realnym problemem wielu miejsc na mapie Polski i Europy.

Płyta tarasowa DASAG SRI. Fot. Dasag
Fot. Dasag

Czy innowacje w zakresie materiałów budowlanych mogą wpłynąć na tę sytuację i zredukować efekt miejskich wysp ciepła, czyniąc lato w mieście znośniejszym? Okazuje się, że tak!

Nagrzewanie pod kontrolą – współczynnik odbicia promieni słonecznych SRI

Zgodnie z normą ASTM E1980-11 nieprzejrzyste materiały nawierzchniowe układane poziomo lub pod niewielkim kątem nachylenia charakteryzują się tzw. współczynnikiem SRI. Współczynnik ten oblicza się na podstawie odbicia promieni słonecznych (SR) oraz emisyjności cieplnej. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym produkty mniej się nagrzewają

Na straży emisji – płyty nieabsorbujące ciepła

Płyty Indigo Prato (wzory 7430, 7431) oraz Promenada Prato (wzór 7431) to rozwiązania zaprojektowane tak, by uzyskać jak najwyższy współczynnik SRI. Ich absorpcja ciepła emitowanego przez Słońce została znacznie obniżona, dzięki czemu zastosowanie płyt na poziomie inwestycyjnym jest w stanie ograniczyć zapotrzebowanie na chłodzenie budynków, a w skali najbliższego otoczenia i całej aglomeracji zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła. SRI dla wzoru 7430 wynosi 86,0, zaś dla wzoru 7431 – 73,1.

Płyta tarasowa DASAG SRI. Fot. Dasag
Fot. Dasag

Zastosowanie

Zakres użycia niskoemisyjnych płyt nie ogranicza się jedynie do obiektów zlokalizowanych w miastach. Wysoki współczynnik SRI będzie tak samo korzystny w dużych realizacjach podmiejskich, gdzie planowane jest stworzenie rozległych betonowych nawierzchni takich jak np. podjazdy. Użycie rozwiązań Dasag każdorazowo zmniejsza nagrzewanie się przestrzeni wokół obiektu, wpływając na obniżenie kosztów jego chłodzenia.

Płyty są dostępne w wymiarach 40x40x4 cm; 60x40x4 cm; 60x60x4 cm, a także w zupełnie nowym formacie 80x40x4,3 cm. Mają różnorodne grubości (4 – 8cm) i klasyczne warianty kolorystyczne. Tak szeroki wachlarz sprawia, że bez problemu wpasują się w większość realizacji, tworząc estetyczne nawierzchnie poziomie. Ale to nie wszystko – inwestorzy mogą zamówić płyty fasadowe w takich samych wzorach.

Płyta tarasowa DASAG SRI. Fot. Dasag
Fot. Dasag

Biorąc pod uwagę postępujące ocieplenie klimatu, wyroby niepochłaniające ciepła z otoczenia są niezbędnym elementem przestrzeni miejskich i powinny stanowić podstawę każdej nowo powstającej inwestycji czy planowanej modernizacji. Korzyści odczują nie tylko portfele właścicieli obiektów, ale też… wszyscy odwiedzający.

Materiał prasowy DASAG

Kategorie

Balkon i taras Budowa DASAG Polecamy Remont Taras i altana Taras i balkon Wokół domu

Podziel się