Czym wykończyć komin ? Tynk, blacha, cegła, a może płytki
15.11.2020

Czym wykończyć komin ? Tynk, blacha, cegła, a może płytki?

Obudowa komina to nie tylko nienaganna estetyka, ale także bezpieczeństwo i odpowiednie materiały. Nie wiesz, jak wykończyć komin? Sprawdź nasze porady, a następnie wykończ komin w ciekawej aranżacji zgodnie ze sztuką budowlaną.

Wystająca część komina przede wszystkim powinna spełniać swoją pierwotną funkcję, czyli odprowadzać produkty spalania. Mając na uwadze ten proces, zapamiętaj, że jest to wysoka temperatura. Do tego dochodzą zewnętrzne warunki atmosferyczne, typu deszcz czy mróz. Dopiero potem, weź pod uwagę jego estetykę, gdy wybierasz materiał pod obudowę komina. Jeśli nie wiesz, jakie materiały budowlane zapewnią Ci ciekawą aranżację komina, dużą wytrzymałość i zagwarantują bezpieczeństwo, to koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Co musisz wiedzieć, zanim wykończysz komin?

Każdy użyty przez Ciebie materiał do wykończenia komina musi mieć aprobaty techniczne. Bez względu na to, czy obudowujesz komin murowany, czy systemowy z wkładem kominowym, zastosuj blachy wykończeniowe. Kołnierze blaszane zabezpieczą łączenie komina i dachu przed przeciekami wody. Nie zapomnij przy stromym dachu lub szerokim kominie zastosować „kozubka” – profilowana obróbka zapobiegająca się gromadzeniu wody czy śniegu.

Poza tym zawsze wybieraj materiał niepalny oraz nietopliwy. Przy iskrze czy wysokiej temperaturze z komina łatwo o zapłon i pożar. Oczywiście materiał musi być odporny na działanie sił natury typu deszcz, śnieg, mróz czy promieniowanie słoneczne. Jaki więc materiał na obróbkę komina możesz wybrać?

Otynkuj komin tradycyjnie lub cienkowarstwowo na ociepleniu

Jedną z najczęściej spotykanych metod obudowy komina jest tynk cementowy. Nieco rzadziej możesz spotkać na kominach tynk cementowo-wapniowy. Pierwszym i drugim typem w łatwy sposób otynkujesz komin. Wykonujesz czynność dokładnie tak samo, jak w przypadku elewacji. Po tynkowaniu zabezpiecz warstwę cementy farbą elewacyjną – silikonową, która uszczelni komin przed czynnikami atmosferycznymi.

Komin możesz wykończyć również tynkiem cienkowarstwowym, gdy będzie ocieplany jak ściany. Okładasz komin styropianem lub wełną mineralną i pokrywasz tynkiem cienkowarstwowym. Gdzie możesz kupić odpowiednią mieszankę? Na rynku są dostępne gotowe masy lub suche do rozrobienia z wodą. Kupisz je w niemal każdym sklepie budowlano-remontowym.

Cegłą i płytki klinkierowe. Ozdobnie i trwale

Komin możesz ładnie wykończyć płytkami klinkierowymi czy cegłą. Jeśli Twój komin wykonano z klinkieru (cegła pełna), to możesz go zostawić w obecnej formie. Pokryj go jedynie impregnatem hydrofobowym nad poziomem dachu. Pozwoli to zabezpieczyć mur przed wnikaniem wody. Pamiętaj, że układając komin z pełnej cegły, musisz zadbać o szczelność. W tym celu wykorzystaj zaprawę do klinkieru, a spoiny wypełnij zaprawą do spoinowania klinkieru. Wysokość nadbudówki nie powinna sięgać wyżej niż 3 m. Pamiętaj, że jest to bardzo ciężki materiał.

Jeśli nie chcesz budować komina z pełnej cegły klinkierowej, zastosuj płytki z tego samego materiału. Jest to idealna metoda na obudowanie starego i wytynkowanego komina. Nie dość, że otrzymasz efekt cegły klinkierowej, to uzyskasz znacznie lżejszą i wyższą konstrukcję. Poza tym taki komin świetnie dopełnia estetyki dachu z dachówki ceramicznej lub cementowej, blachy.

Okładzina kamienna. Efektowna i naturalna

Płytki kamienne lub sam kamień wyglądają bardzo szlachetnie na kominie, a do tego imponują aranżacyjnie. Jeśli pokryjesz tego typu materiałem komin, możesz stworzyć interesującą stylizację, która świetnie będzie korespondowała z drewnianym gontem czy łupkiem. Do tego typu obudowy wykorzystać możesz materiały naturalne lub elementy prefabrykowane.

Okładzinę z kamienia czy płytek przykleisz do komina zaprawą klejową. Sztuczną dotniesz na wymiar, natomiast naturalną nabędziesz w wymiarach 30,5 cm x 30,5 cm. Łączenia między płytami wypełnij zaprawą do fugowania. Miejsca wykończenia zabezpiecz preparatem hydrofobizującym dwukrotnie w odstępach 6 godzinnych. Taka izolacja nie przepuści wody.

Niepalne i uniwersalne płyty włókno-cementowe

Ten rodzaj materiału jest niepalny. Dodatkowo wytrzymuje szeroką rozpiętość temperatur. Jest odporny na wilgoć. Ma też ogromne walory aranżacyjne ze względu na szeroką paletę kolorów i różne rozmiary. Na rynku są też dostępne płyty włókno-cementowe fabrycznie lakierowane czy pokryte kamienny kruszywem w dowolnym kolorze.

Montujesz je na specjalnym ruszcie z metalowych kątowników czy drewnianych listew. Ta druga opcja dotyczy wyłącznie kominów wentylacyjnych. Pamiętaj, aby między ścianą komina a płytą zostawić szczelinę wentylacyjną o grubości 2 – 3 cm. Następnie zamontuj czapkę kominową lub daszek osłaniający komin przed deszczem.

Na koniec ciekawy łupek i blacha obróbkowa

Alternatywą dla tego typu płyt jest łupek, łudząco przypominający łupek naturalny. Płytki tego typu przyjmują również różne kształty – prostokątny, łukowy, łuskowy czy oktagonalny (ośmiokąt).

Jeśli nie interesujesz się murarką to postaw na końcu na blachę tytanowo – cynkową. Tańszą alternatywą jest blacha obróbkowa. Jest prosta w instalacji, odporna na wysokie temperatury, warunki atmosferyczne i wilgoć. Nie wymaga od Ciebie czyszczenia i konserwacji, a do tego występuje w formie płytek czy łusek.

Jak widzisz, komin można wykończyć na wiele sposobów, a dużo zależy od aranżacji dachu, Twojego gustu, budżetu i sztuki murarskiej i wykończeniowej.

Kategorie

Budowa Strop i komin

Podziel się