Wybór i montaż kominka wentylacyjnego. Fot. CREATON
07.06.2021

Wybór i montaż kominka wentylacyjnego. Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu kominka wentylacyjnego?

Kominki są jednymi z najczęściej stosowanych na połaci akcesoriów dachowych. Ich zadaniem jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, co przekłada się na ochronę domu przed wilgocią, a w efekcie – także komfort jego mieszkańców. Aby jednak skutecznie spełniały swoją funkcję, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Co to oznacza w praktyce?

Wybór kominka wentylacyjnego

Przede wszystkim, podczas wyboru kominka należy kierować się wytycznymi zawartymi w projekcie budowlanym. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza uwzględnienie właściwej średnicy kanału wentylacyjnego. Jest to warunek niezbędny do poprawnego funkcjonowania całej wentylacji.

W sposób przemyślany należy dobierać poszczególne produkty i akcesoria. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oryginalnych kominków, wykonanych przez tego samego producenta, od którego nabyliśmy dachówki. Zapewnimy w ten sposób kompatybilność wszystkich elementów znajdujących się na połaci, a także zachowamy jednolitą estetykę oraz spójną kolorystykę powierzchni dachu. 

Wybór i montaż kominka wentylacyjnego. Fot. CREATON
Ceramiczny kominek dachowy SIGNUM firmy CREATON
Fot. CREATON

W przypadku dachówek ceramicznych marki CREATON, producent oferuje gamę ceramicznych kominków dachowych SIGNUM z systemowymi rozwiązaniami umożliwiającymi zbudowanie funkcjonalnego i szczelnego systemu wentylacji.

Gwarancja

Montaż oryginalnych rozwiązań często jest warunkiem wymaganym do otrzymania gwarancji na całość pokrycia. Przykładowo w przypadku produktów marki CREATON przestrzeganie tego zalecenia umożliwia uzyskanie bardzo długiego okresu gwarancyjnego, wynoszącego zgodnie z określonymi warunkami aż do 50 lat.

Profesjonalny montaż

Kolejną kluczową kwestią są kompetencje osoby odpowiadającej za instalację. Kominek wentylacyjny musi być zamontowany przez profesjonalnego i wykwalifikowanego dekarza, w sposób staranny oraz zgodny z wszystkimi zaleceniami producenta.  Jakiekolwiek niedociągnięcia na tym polu skutkować będą nieprawidłowym funkcjonowaniem wentylacji domu, co w skrajnych przypadkach może nawet zagrażać bezpieczeństwu jego mieszkańców. 

Połączenie przewodu wentylacyjnego

Na etapie montażu kominka bardzo duże znaczenie ma prawidłowe wykonanie połączenia przewodu wentylacyjnego z warstwą wstępnego krycia, znajdującą się pod połacią dachową. Poprawna instalacja uniemożliwi przedostawanie się skroplin do warstwy ocieplenia (na przykład wełny mineralnej). W sytuacji, gdy doszłoby do zawilgocenia tego elementu dachu, utraciłby on swoje właściwości termoizolacyjne. Przełożyłoby się to na spadek komfortu mieszkańców domu.

Wybór i montaż kominka wentylacyjnego. Fot. CREATON
Montaż ceramicznego kominka SIGNUM odpowietrzającego instalację sanitarną

Co więcej, mogłoby skutkować również znacznym skróceniem żywotności dachu. Wymiana zniszczonych elementów konstrukcyjnych wraz z warstwą ocieplenia jest natomiast przedsięwzięciem skomplikowanym i bardzo drogim. Cena takiej naprawy potrafi przekroczyć koszt wykonania całego dachu.

Akcesoria montażowe

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac dobrym pomysłem jest dokładne zapoznanie się z dołączonymi do kominka wentylacyjnego akcesoriami montażowymi. Znajomość rozwiązań stosowanych przez konkretnego producenta może znacząco ułatwić i usprawnić montaż, skracając czas jego trwania.

Wsparcie techniczne

Jeżeli podczas instalacji kominka napotkamy na jakiekolwiek trudności lub pojawią się wątpliwości dotyczące kwestii technicznych, powinniśmy skontaktować się z działem doradztwa danego producenta. W przypadku produktów marki CREATON pomocą służą doświadczeni Doradcy Handlowo-Techniczni oraz eksperci z Akademii CREATON.

Materiał prasowy CREATON / Fot. CREATON

Kategorie

Budowa CREATON Dach Elewacja i dach Instalacje Polecamy Remont Wentylacja i klimatyzacja

Podziel się