Izolacje natryskowe – zalety i wady ocieplania pianą PUR
10.02.2021

Izolacje natryskowe. Zalety i wady ocieplania pianą PUR

Izolacja natryskowa od kilku lat zyskuje ogromną popularność w budownictwie. Dzięki niej wykonasz izolację budynku od fundamentów po sam dach. Sprawdź, jakie zalety i wady ma to rozwiązanie.

Na wstępie wiedz, że ocieplenie pianką PUR – poliuretanową jest lekkie, dobrze uszczelnia i jest proste w aplikacji – montażu. Poddasze (100 m2) uda i się ocieplić w kilka godzin, a dach (1000 m2) zaizolujesz w jeden dzień. Niestety, ale samodzielne nakładanie pianki PUR jest trudne ze względu na technologię, więc wspomóż się fachowcami.

Sama pianka dzielona jest na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Pierwsza z nich przypomina strukturalnie gąbkę, a do tego jest bardzo lekka. Jeśli ją zastosujesz, nie przepuści wody, ale za to pozwoli przemieścić się parze wodnej. W ten sposób unikniesz wilgoci i np.: grzyba. Pianka zamkniętokomórkowa jest twardsza i lepiej zastosuj ją na zewnątrz budynku. A teraz sprawdź, czym są pianki, jak się je nakłada oraz poznaj ich wady i zalety.

Piana zamkniętokomórkowa

Ten typ pianki poliuretanowej jest jednym z dwóch nakładanych natryskowo. Piana zamkniętokomórkowa składa się z mikroskopijnych pęcherzyków. Ma bardzo zbliżone właściwości do polistyrenu. Dlatego świetnie sprawdza się równie dobrze, jak styropian czy płyty poliuretanowe. Do tego jest bardzo lekka – 35-60 kg/m3. Doskonale izoluje termicznie w porównaniu z innymi produktami termoizolacyjnymi.

Piana zamkniętokomórkowa jest bardzo twarda i nie przepuszcza wody. Niestety sztywność ma też swoje minusy. Piana jest narażona na naprężenia, dlatego jest również podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Piana otwartokomórkowa. Wady i zalety izolacji natryskowej

Konsystencja piany otwartokomórkowej przypomina gąbkę. Ma świetne wartości izolacji termicznej, jednak są one niższe od piany zamkniętokomórkowej. Jest też niezwykle lekka, szczególnie w porównaniu z innymi materiałami ocieplającymi. Dla przykładu ciężar pianki to średnio 8-10 kg, a wełny mineralnej 10-80 kg na 1 m3. Piana otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna, dlatego sprawdza się tak samo jak celuloza czy wełna drzewna. Do tego świetnie izoluje powierzchnie drewniane – nie odklei się podczas pracy (przemieszczania się struktur).

Pamiętaj, że pianka otwartokomórkowa wchłania wilgoć, dlatego przy ocieplaniu nią np.: poddasza zastosuj izolację od wewnątrz. Niestety zauważ, że jest to też drogie rozwiązanie. Jeśli stosujesz warstwę izolacji grubości przynajmniej 18 cm, to koszt ocieplenia 1 m3 wyniesie 80 zł. Na rynku zapewne są tańsze rozwiązania. Jeśli masz niski budżet na izolację termiczną poddasza, spróbuj alternatywnych metod.

Piana poliuretanowa, a palność

Pianka z poliuretanu podobnie jak styropian ma klasę palności E – norma PN-EN 13501-1. Oznacza to, że zapala się, ale jest materiałem samogasnącym. Natomiast wełna mineralna ma klasę A1 czy A2, co oznacza materiał niepalny. W przypadku piany poliuretanowej nie masz czego szczególnie się obawiać. Standardowo izolacja piankowa jest pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, co oznacza reakcję na ogień B-s1, d0. W przypadku pożaru materiał takie nie bierze niemal w nim udziału – nie wytwarza trującego dymu czy płonących kropel.

Kilka wskazówek godnych uwagi przy ocieplaniu pianką PUR

Przede wszystkim piana otwartokomórkowa i piana zamkniętokomórkową są mało odporne na promieniowanie słoneczne UV. Chroń je przed słońcem np.: zabezpiecz farbą akrylową, silikonową czy poliuretanową. Do tego, jeśli chcesz ocieplić poddasze bez niszczenia zabudowy wewnętrznej, zdemontuj pokrycie dachu. Zainstaluj pianę poliuretanową i jak najszybciej zmontuj pokrycie z powrotem. W ten sposób unikniesz długiego wpływu promieniowania UV na pianę. Nie zapomnij, że pianę otwartokomórkową nanosi się między elementy konstrukcyjne. Aplikuj ją na krokwie, jętki, legary czy elementy rusztu, do którego montujesz okładziny. Natryskuj pianę zamkniętokomórkową wyłącznie na suche elementy.

Jeśli zatrudniasz fachowców od ocieplania, pamiętaj o przypilnowaniu pojemników z pianą. Muszą one być szczelnie i fabrycznie zamknięte. Dlaczego? Wiele ekip montażowych otwiera pojemniki i dolewa wody do piany. W ten sposób uzyskują jej większą ilość kosztem jakości. Pianka niestety liczona jest w tej samej cenie, co pełnowartościowa. Zostajesz niestety oszukany. To niejedyny mankament takich praktyk. Po kilku dniach woda z nałożonej pianki odparowuje. Sama izolacja kurczy się o kilka centymetrów. Minimalna warstwa termoizolacyjna np.: na poddaszu to 18 cm, niestety po zmniejszeniu się uzyskujesz np.: 12 cm, co nie spełnia normy i ciepło ucieka. Na wszelki wypadek, jeśli ekipa będzie za bardzo zachwalać swoją piankę i jej właściwości, poproś o deklarację właściwości użytkowych czy aprobatę techniczną.

Pianką poliuretanową możesz wykonać docieplenie

Pamiętaj, że piana poliuretanowa jest materiałem bardzo lekkim. Doskonale sprawdzi się na starych izolacjach czy warstwach wykończeniowych – docieplanie i termoizolacja. Możesz pianką wypełniać – docieplić ściany trójwarstwowe dzięki rozprężaniu. Wprowadzasz w otwarte przestrzenie otwarte ściany piankę PUR. Pianka ogółem wypełnia przestrzenie między materiałami ociepleniowymi, szczeliny, przez które może uciekać ciepło. Niestety nie stwierdzisz gołym okiem, czy pianka idealnie pokryła wszystkie ubytki. Jeśli chcesz nabyć pewności, że termoizolacja jest szczelna, użyj kamery termowizyjnej i zweryfikuj to.

Czy piana PUR natryskowa może się zestarzeć?

Niestety tak. Nie jest to rozwiązanie umożliwiające funkcjonowanie przez długie dekady czy wieki. Może natknąć się na komentarze czy w sieci, czy wśród pracowników branży budowlanej, że pianka poliuretanowa z biegiem lat traci nieco na swoich własnościach, ale tylko w przypadku piany zamkniętokomórkowej. Dlaczego? W warstwie pianki PUR zamkniętokomórkowej za izolacyjność odpowiadają gazy lżejsze od powietrza. Z czasem powietrze je wypycha i zastępuje, obniżając zdolności izolacyjne pianki. W przypadku pianki otwartokomórkowej za jej właściwości izolacyjne odpowiada niemal wyłącznie powietrze, dlatego nie powinna zmieniać swoich parametrów izolacyjnych.

Pamiętaj jednak, że właściwości użytkowe w czasie pianek są ściśle określone przez procedury, dlatego współczynniki określane przez producentów są praktycznie nieprzekraczalne.

Kategorie

Budowa Dach Fundament Izolacja Poddasze

Podziel się