Jakie okna energooszczędne wybrać? Rodzaje i najważniejsze parametry
15.11.2020

Jakie okna energooszczędne wybrać? Rodzaje i najważniejsze parametry

Na przestrzeni lat okna oferowane przez producentów zmieniły nie tylko swój wygląd, ale też właściwości i parametry. Jak zatem dobrać właściwe okna, byś czuł się komfortowo i bezpiecznie we własnym domu? Czym powinny się charakteryzować i jakie materiały są najlepsze do ich wykonania? Twoje wszelkie wątpliwości rozwieje poniższy artykuł.

Dobrze dobrane okna to podstawa w każdym domu. Stanowią one nie tylko część jego wystroju, ale zapewniają również mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo. Dlatego też powinny zarówno dobrze się prezentować, jak i być funkcjonalne. Nie zapominają, że okna mogą oszczędzać energię, a co za tym idzie, Twoje pieniądze. Dzięki rozwiązaniom energooszczędnym obniżysz rachunki i jednocześnie stworzysz przytulny klimat w domu. Jak wybrać okna energooszczędne?

Jakie rodzaje okien są dostępne na rynku?

Okna możemy podzielić na trzy różne kategorie pod względem materiału, jaki został wykorzystany do ich wykonania. Pierwszym z nich są okna wykonane z PCV. W obecnej chwili stanowią one najpopularniejszy i najczęściej wybierany typ okien na polskim rynku. Plastikowe okna PCV dostępne są w różnych kolorach oraz kształtach. Poza tym są dosyć łatwe w konserwacji. Jedyną ich wadą w wielu przypadkach jest niemożliwa naprawa oraz wymiana poszczególnych elementów.

Drugim rodzajem są dobrze Ci znane, szczególnie ze starszego budownictwa, okna drewniane. Okna te dzięki stabilnej konstrukcji, estetycznemu wyglądowi i wysokiej jakości materiałom nadal są wykorzystywane jako element wykończeniowy w wielu domach. Jednak ze względu na wysoką jakość materiałów i wykończeń za okna drewniane zapłacisz więcej niż za np.: PCV.

Kolejny rodzaj okien stanowią wyroby aluminiowe, które doskonale sprawdzą się w eleganckich wnętrzach z dużymi przeszkleniami. Jeżeli chcesz wpuścić do pomieszczenia dużą ilość światła, wybór okien aluminiowych będzie strzałem w dziesiątkę. Poza tym produkty te są bardzo trwałe i dobrze się prezentują.

Słówko o parametrach

Zastanawiasz się czym powinieneś się kierować przy wyborze odpowiednich parametrów okien? Przede wszystkim przepuszczalnością energii cieplnej oraz współczynnikiem przenikania ciepła. Współczynnik przenikania energii cieplnej, oznaczany literą G, jest stosunkiem całkowitej przepuszczalności energii do wpadającej przez szybę okna energii słonecznej. Jeśli jest on wysoki, oznacza to, że wnętrze Twojego domu będzie w dużym stopniu nagrzewało się dzięki padającym promieniom słońca.

Drugi z parametrów, czyli współczynnik przenikania ciepła, oznaczany literą U, jest to natomiast ilość ciepła, jaka jest w stanie przepłynąć w ciągu godziny przez metr kwadratowy przegrody. W tym przypadku różnica temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz budynku powinna wynosić 1K (Kelwin). Biorąc pod uwagę te parametry, pamiętaj, aby współczynnik przenikania ciepła był jak najniższy. Nie powinien on przekraczać 1,6W/m2K.

Bezcenne światło, wodoszczelność i energooszczędność

Wybierając okna do swojego domu, ważne jest, abyś zwrócił również uwagę na ich przepuszczalność światła, przenikalność cieplna oraz wodoszczelność. Pierwsza wartość określa ilość światła słonecznego, jaka przenika przez szybę do wnętrza Twojego domu i oznaczana jest literami Lt. Kolejny współczynnik, oznaczany Uw, składa się z przenikalności ramy okna oraz szyby i nie powinien przekraczać wartości 1,1W/m2K. Ostatnim z parametrów jest wodoszczelność, obejmująca klasy od A1 do A10. Im wyższa klasa okien, tym bardziej będą one wodoszczelne.

Producenci oferują coraz nowsze rozwiązania, zapewniając nie tylko komfortu w Twoim domu, ale także dla zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Jeżeli istotną kwestią jest dla Ciebie zmniejszenie tych wydatków, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie korzyści niesie ze sobą inwestycja w okna energooszczędne. Czym różnią się tego typu wyroby od zwykłych okien? Jakie posiadają parametry oraz na co zwrócić uwagę, decydując się na ten właśnie produkt? Koniecznie sprawdź odpowiedzi na te pytania.

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

Okna są jednym z otworów znajdujących się w Twoim domu, przez który ucieka znaczna ilość ciepła. Niewłaściwy ich wybór może prowadzić do zwiększenia zapotrzebowania budynku w energię cieplną, a wraz z tym – wzrost kosztów ogrzewania. Z pomocą przychodzą do Ciebie producenci okien energooszczędnych. Produkty te, wykonywane przy użyciu nowoczesnych technologii, zabezpieczają Twój dom przez nadmierną utratą ciepła dzięki wysokiemu poziomowi termoizolacyjności. Do ich produkcji używa się zarówno PCV, jak i dobrej jakości drewna. Nie dość, że są ekologiczne, to również posiadają właściwości izolacyjne.

Okna energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim dobrym osadzeniem szyb w ramie. Zwykle w ich produkcji stosuje się trzy zespolone szyby, które oddziela się polimerową lub stalową ramką. Szyby te pokrywane często niskoemisyjną pokrywą, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się gazami szlachetnymi, które dodatkowo tłumią dochodzące z zewnątrz hałasy.

Jakie są rodzaje okien energooszczędnych?

Podziału tego typu okien możemy dokonać, biorąc pod uwagę różne aspekty. Pierwszy z nich dotyczy materiału, z jakiego ona zostały wykonane. Możesz tutaj wybrać pomiędzy oknami drewnianymi oraz wyrobami z PCV. Kolejny aspekt stanowi miejsce montażu okna. W podziale tym możemy wyróżnić, na przykład okna balkonowe oraz dachowe. Istotną kwestią jest także rozmiar oraz kształt okien, które możesz kupić zarówno jako gotowe wyroby, jak i przygotowane na wymiar.

Czym kierować się podczas wyboru okien energooszczędnych?

Jedną z istotniejszych kwestii, podobnie jak w zwykłych oknach, jest tutaj współczynnik przenikania ciepła. Im mniejszą posiada on wartość, tym lepszą izolację cieplną okna posiadają. W przypadku produktów energooszczędnych nie powinien on przekraczać poziomu 1,0W/m2K. Jeśli chodzi o okna w domach pasywnych, czyli takich, które pozyskują jak największą ilość energii z zewnątrz, współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 0,8W/m2K. Wartości te powinny dotyczyć całego okna, a nie jego poszczególnych elementów. Wybierając okna energooszczędne, zwróć też uwagę na współczynnik przepuszczania światła, który pozwoli na przepuszczanie odpowiedniej ilości światła oraz energii pasywnej do Twojego domu.

Jaka jest cena okien energooszczędnych?

To, ile zapłacisz za okna tego typu, zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich:

  • materiał wykorzystany do konstrukcji okna,
  • jakość,
  • liczbę szyb,
  • rozmiar,
  • kształt,
  • oraz miejsce montażu okien.

Ich ceny wahają się zwykle w przedziale od 250 do 650 zł. Dodatkowym kosztem będzie tutaj wybór innego koloru okna niż biały, wykończenie okien drewnianych tworzywami sztucznymi czy też ich system otwierania. Musisz liczyć się również z kosztami montażu okien, a w przypadku ich wymiany także kosztem demontażu starych.

Kategorie

Budowa Drzwi i okna Okna i drzwi Remont

Podziel się