Lakier do drewna na zewnątrz – jaki wybrać? Rodzaje, ich własności fizyczne i estetyczne
15.11.2020

Lakier do drewna na zewnątrz. Jaki wybrać? Rodzaje, ich własności fizyczne i estetyczne.

Szkodliwe warunki atmosferyczne często wpływają na stan drewnianych elementów znajdujących się na zewnątrz domu. Ich odpowiednie zabezpieczenie pozwala na zachowanie ich dobrej jakości przez lata. Dlatego też powinieneś pomyśleć o wyborze odpowiedniego lakieru do drewna, który sprosta tym trudnym warunkom.

W naszym klimacie istnieją warunki atmosferyczne o dużym zróżnicowaniu. Często zdarza się tak, iż negatywnie wpływają one na stan drewna znajdującego się na zewnątrz domu. Słońce, wiatr, deszcz czy śnieg, występujące w zależności od pory roku, mogą je niszczyć i psuć ich estetyczny wygląd. Wpływają one nie tylko na kondycję elewacji Twojego domu, ale również na drewniane ogrodzenia, bramy, altany itp. Dlatego też, aby odpowiednio je zabezpieczyć przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami, musisz pomyśleć o doborze właściwego lakieru do drewna. Pozwoli to nie tylko uniknąć niszczenia wymienionych elementów, ale także ich wymiany, która może być znacznie kosztowniejsza niż malowanie.

Przed czym zabezpieczają lakiery do drewna?

Warunki atmosferyczne to tylko jeden z czynników, który powoduje niszczenie drewnianych elementów. Negatywnie wpływają na nie również inne uszkodzenia mechaniczne, ataki insektów (na przykład korników) lub grzybów. Właściwie dobrany lakier pozwoli Ci także na ich ochronę przed ścieraniem. Jego jakość powinna być dobrana zarówno pod względem walorów, jak i rodzaju drewna, które ma być nim zabezpieczone. Środki ochronne pozwalają poza tym na estetyczny wygląd Twojego domu od zewnątrz. Jednak ich najważniejszą rolą jest zabezpieczenie drewna przed wyżej wymienionymi czynnikami oraz zachowanie jego trwałości. Dostępne na rynku preparaty ochronne występują w różnych rodzajach i jakości. Zwróć uwagę na parametry, abyś mógł cieszyć się pięknem drewna przez lata.

Jakie są rodzaje preparatów do drewna i jaki z nich będzie odpowiedni dla Twojego domu?

Najlepszym środkiem w tym przypadku okazuje się lakier do malowania elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz domu. Dzięki niemu odpowiednio zabezpieczysz: drewnianą elewację, ogrodzenia, bramy, meble, altany czy tarasy. Preparaty tego rodzaju chronią je zarówno przed szkodliwymi warunkami pogodowymi, jak i przed działaniem czynników mechanicznych. Dzięki twardej powłoce, którą tworzy na drewnie, może także eksponować estetyczne walory wymienionych wyżej elementów.

Poza tym stosowanie lakierów do drewna, jest szybkim i łatwym sposobem jego zabezpieczenia, a powłoka, którą tworzą na materiale, jest ścieralna, dzięki czemu możesz malować te elementy nawet kilka razy. Wśród oferowanych przez producentów preparatów możemy wyróżnić:

  • Lakiery podkładowe, które stanowią pierwszą warstwę ochronną drewna. Dzięki głębokiemu wnikaniu w nie lakier ten może trwale łączyć się z podłożem.
  • Lakiery nawierzchniowe, czyli warstwa wykończeniowa nadająca drewnu ostateczny, piękny wygląd. Preparaty te zapobiegają wnikaniu wilgoci w materiał oraz chronią go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wśród rodzajów nawierzchniowych lakierów znajdziesz preparaty matowe, satynowe oraz środki ochronne nadające połysk drewnu. Istotną kwestią, o której musisz pamiętać, stosując lakier nawierzchniowy, jest to, iż wymagają one wcześniejszego zastosowania podkładu.

Ważny jest także skład lakierów do drewna

Lakiery możemy podzielić także pod względem ilości użytych do ich produkcji składników. W tym przypadku masz do wyboru:

  • Lakiery chemoutwardzalne dwuskładnikowe – idealnie sprawdzą się w ochronie Twoich mebli ogrodowych oraz miejsc, które narażone są na występowanie wilgoci. Tworzą one trwałą i odporną na ścieranie, wilgoć i działanie środków chemicznych powłokę ochronną.
  • Poliuretanowe lakiery jednoskładnikowe, czyli odporne na ścieranie preparaty sprawdzające się w malowaniu desek tarasowych. Preparaty te także wymagają wcześniejszego zastosowania podkładu. Lakier poliuretanowy spokojnie możesz nanieść także na środek chemoutwardzalny, jeśli drewno było nim kiedyś malowane.
  • Lakiery poliuretanowe dwuskładnikowe to środki, które z powodzeniem zastosujesz w przypadku surowego drewna. Ich plusem jest to, iż nie wymagają one stosowania podkładu.

Lakiery do malowania drewna mogą występować również w postaci środków rozcieńczalnych z wodą. Zaliczamy do nich preparaty akrylowe, poliuretanowe oraz poliuretanowo-akrylowe. Pierwsze z nich nie zmieniają barwy Twojego drewna, łatwo je rozprowadzisz i nie wymagają użycia podkładu. Poza tym są szybkoschnące i odporne na ścieranie. Lakiery drugiego rodzaju są jednak dużo bardziej odporne na ścieranie i nie wydzielają szkodliwych oparów podczas malowania. Natomiast preparaty poliuretanowo-akrylowe w zależności od dominującego składnika mogą być mniej lub bardziej odporne.

Jakie są jeszcze lakiery do drewna?

Oprócz wyżej wymienionych lakierów możesz zastosować też środki w postaci rozpuszczalnikowej, do których należą: lakiery poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe oraz chemoutwardzalne. To, jaki lakier wybierzesz do pomalowania zewnętrznych elementów, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb. Środki rozpuszczalnikowe są bardzo trwałe, choć wydzielają nieprzyjemny zapach. Preparaty wodorościeńczalne są natomiast bezwonne, ale gorzej znoszą trudne warunki. Przed zastosowaniem odpowiedniego środka, zastanów się, do czego będzie on przeznaczony. W tym miejscu masz do wyboru lakiery do drewna dębowego, z których najlepsze będą środki uretanowo-alkidowe, lakieru do materiału bukowego (najlepiej uretanowy), preparaty do drewna egzotycznego, które powinny być dosyć wysokiej jakości oraz lakiery do drewna decoupage, z których najlepsze będą preparaty nadające materiałowi biały kolor. Oprócz tego możesz zastosować także lakier jachtowy służący do malowania łodzi, kutrów czy też jachtów. Jest on niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć.

Wybór właściwego preparatu zależy także od tego, jakiego oczekujesz efektu oraz koloru drewna. W tym przypadku masz do wyboru wymienione już uprzednio lakiery matowe bezbarwne, lakiery połyskowe (satynowe) oraz preparaty nadające drewnu wysoki połysk. W większości przypadków wybiera się środki bezbarwne dla zachowania pierwotnego koloru drewna. Często jednak stosuje się też lakiery białe, nadające materiałom nowy, świeży wygląd.

Jakie preparaty możesz stosować zamiast lakieru?

Jeśli nie jesteś przekonany co do stosowania lakieru do drewna, zawsze możesz wybrać spośród innych środków zabezpieczających drewno przed zniszczeniem. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Bejce – charakteryzujące się mniejszą trwałością niż lakiery. Stosuje się je głównie dla efektu przyciemnienia drewna.
  • Farby – są mało trwałe, choć dosyć często wybierane do malowania drewnianych elementów. W zależności od rodzaju ochrony, jaką chcesz zapewnić materiałom na zewnątrz, możesz wybrać farby rozpuszczalnikowe lub wodorozcieńczalne.
  • Oleje – doskonale sprawdzają się w zabezpieczaniu egzotycznego drewna. Preparat ten wnika w drewno, nie zatyka jego porów, nie pęka i nie łuszczy się.
  • Woski – są niezbyt trwałe, gdyż nie wnikają głęboko w drewno.
  • Lazury – tworzy cieńszą warstwę na drewnie i zapewnia jego satynowe wykończenie.

Preparaty do zewnętrznego stosowania powinny przede wszystkim zapewnić drewnu odpowiednią ochronę przed szkodliwymi czynnikami, ograniczać jego pękanie, nadawać piękny wygląd materiałom, być łatwy w użyciu, szybko schnąć i nie powodować nieprzyjemnych zapachów. Dobry lakier do drewna powinien też posiadać odpowiednią, współmierną do jakości cenę.

Kategorie

Balkon i taras Budowa Ogrodzenie i nawierzchnia Taras i altana Wokół domu

Podziel się