Nawiewniki okienne i ścienne – rodzaje, działanie i montaż
15.11.2020

Nawiewniki okienne i ścienne. Rodzaje, działanie i montaż

Nowoczesne okna, drzwi wejściowe oraz przejściowe coraz bardziej uszczelniają pomieszczenia w Twoim domu. Zapewnij świeży dopływ powietrza i ciesz się zdrowym klimatem wnętrza swojego domu dzięki nawiewnikom okiennym i ściennym. Jak je wybrać i zainstalować? Odpowiadamy!

Jeśli chcesz zapewnić dopływ powietrza do pomieszczeń, oprócz standardowej wentylacji grawitacyjnej, zastosuj nawiewniki okienne i ścienne. Stosowanie coraz nowszych technologii we współczesnym budownictwie często sprawia, iż cyrkulacja powietrza wewnątrz budynku jest niewystarczająca. Zastosujesz szczelne okna i drzwi, a do tego zakryjesz kratki wentylacyjne i masz gotowe problemy. Zamknięcie obiegu powietrza to ogromne ryzyko dla Twojego zdrowia i domowników.

Wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie pozyskiwania świeżego powietrza z zewnątrz poprzez nieszczelne okna i drzwi oraz wypychanie nieświeżego za pomocą kratek i pionów wentylacyjnych. Dziś okazuje się, iż nie jest to wystarczające rozwiązanie, z powodu chociażby montowania w budynkach dużo szczelniejszych okien, przez które powietrze z zewnątrz nie ma możliwości napływu do pomieszczenia. W tym miejscu pojawia się nowe, skuteczne rozwiązanie w postaci nawiewników ściennych i okiennych.

Czym są i jak działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne to nieskomplikowane urządzenia, zapewniające stały i regulowany dopływ powietrza do pomieszczeń. Ich budowa uzależniona jest od rodzaju nawiewnika, który wybierzesz. Dopływ powietrza w tych urządzeniach uregulujesz w dwojaki sposób: ręcznie lub automatycznie. W regulacji ręcznej ustaw specjalną przesłonę w wybranej pozycji. Nawiewniki ustawiane automatyczne niestety uniemożliwią Ci ingerencję w regulację dopływu powietrza. Nawiewniki z automatyczną regulacją działają na zasadzie oceny różnicy ciśnienia występującego na zewnątrz i wewnątrz budynku. W ten oto sposób samoczynnie zapewniają odpowiedni dopływ powietrza do pomieszczenia.

Rodzaje nawiewników okiennych

Jak już przeczytałeś wcześniej, istnieją dwa główne rodzaje nawiewników okiennych: regulowane ręcznie lub automatycznie. W nawiewnikach sterowanych ręcznie to Ty decydujesz o tym, ile powietrza z zewnątrz ma dostać się do pomieszczenia. Wadą tego typu urządzeń jest to, iż nie mają one wbudowanej zdolności oceny parametrów powietrza napływającego z zewnątrz oraz tego, znajdującego się wewnątrz budynku. Nie mogą zatem określić jego temperatury, stopnia zanieczyszczenia czy też wilgotności. Nie mogą również zablokować nadmiernej ilości powietrza złej jakości napływającego do pomieszczenia.

Nawiewniki automatyczne, nazywane także ciśnieniowymi, nie posiadają ręcznej regulacji napływu powietrza. Urządzenia te w sposób automatyczny wentylują znajdujące się wewnątrz powietrze. Nawiewniki ciśnieniowe regulują napływ świeżego powietrza na podstawie różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nawet gdy do pomieszczenia dostaje się zbyt dużo zimnego lub gorącego powietrza, nie zastosujesz własnych ustawień takich nawiewników. W przeciwieństwie do urządzeń regulowanych ręcznie nawiewniki automatyczne posiadają samoczynnie działającą blokadę, która hamuje napływ zanieczyszczonego powietrza lub chroni przed dostaniem się do środka silnych podmuchów wiatru. Jest to ogromny plus tego rodzaju urządzeń.

Jak zamontować nawiewnik okienny?

Nawiewniki okienne najlepiej zamontuj w górnej części okna, choć niektóre umieszcza się także na rolecie lub ścianie zewnętrznej. Dla własnej wygody powinieneś zamontować je około 2 metry nad posadzką, gdyż na tej wysokości powietrze zdąży się ogrzać i zmniejszy się ryzyko występowania przeciągów. Jeśli chcesz samodzielnie zamontować nawiewniki, najlepiej będzie, gdy zrobisz to na ościeżnicy lub na profilu skrzydła. W tej lokalizacji musisz tylko wywiercić otwór, zamontować nawiewnik i założyć osłony według instrukcji.

Montaż urządzenia można także wykonać pomiędzy górną krawędzią szyby zespolonej a ramiakiem skrzydła. Najlepiej jednak będzie, jeśli umieszczenie go w takiej lokalizacji zostawisz fachowcom. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup okien z zamontowanymi już nawiewnikami. W takim przypadku urządzenie będzie dobrze dopasowane i powinno działać bez zastrzeżeń.

Nawiewniki ścienne

Oprócz nawiewników okiennych, często stosuje się także, szczególnie w inteligentnych domach, nawiewniki ścienne. Podobnie jak urządzenia montowane na oknach występują one w trzech rodzajach, które różnią się pomiędzy sobą sposobem regulacji napływu powietrza do pomieszczenia. Możesz zatem wybrać między:

  • nawiewnikami z ręczną regulacją,
  • automatyczną regulacją.

W naszych warunkach klimatycznych zalecamy Ci także montaż nawiewników hybrydowych, które oprócz zautomatyzowanego systemu wentylacji, posiadają dodatkowo ręczną regulację. Dzięki niej w każdej odetniesz dopływ powietrza do pomieszczenia, na przykład podczas silnych podmuchów wiatru.

Jak dzielimy nawiewniki ścienne?

Wśród automatycznych nawiewników ściennych wyróżniamy trzy rodzaje tych urządzeń, które zostały podzielone ze względu na czynnik regulujący dopływ powietrza do pomieszczenia.

  • Pierwszym z nich jest nawiewnik higrosterowany, który działa na podstawie poziomu wilgotności pomieszczenia. Urządzenie to posiada wbudowaną taśmę poliamidową, która w momencie dużej wilgotności w pomieszczeniu zwiększa ilość napływającego powietrza, poprzez otwieranie przesłony nawiewnika. Przesłona ta zwiększa i zmniejsza szczelinę, przez którą dostaje się powietrze w zależności od poziomu wilgoci wewnątrz budynku. Jeśli wilgotność przekracza 35%, przesłona poszerza szczelinę, zaś gdy jej poziom znajduje się poniżej tej granicy, przesłona zmniejsza napływ powietrza. Gdy wilgotność pomieszczenia przekroczy górną granicę 75%, przesłona otworzy się maksymalnie.
  • Drugi rodzaj nawiewników stanowią nawiewniki termostatyczne, czyli urządzenia reagujące na zmianę temperatury powietrza. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, otwór, przez który powietrze dostaje się do pomieszczenia, zmniejsza się. Ilość powietrza, które dostaje się do środka, zależy od różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku, a także od wielkości otworu, którą automatycznie ustawia termostat. Nawiewniki te charakteryzują się dużymi rozmiarami.
  • Kolejnym rodzajem urządzeń tego typu, montowanym na ścianie, są nawiewniki ciśnieniowe. Działają one samoczynnie, na podstawie różnicy ciśnienia występującego na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ich działanie opiera się na doprowadzaniu do pomieszczenia ilości powietrza wynikającej z różnicy ciśnienia. Między innymi właśnie w przypadku nawiewników ciśnieniowych masz możliwość także ręcznej regulacji otworu, przez który ma napływać powietrze.

Akustyczne i zwykłe nawiewniki

Podziału nawiewników możemy także dokonać na podstawie poziomu tłumienia przez nie hałasu dochodzącego z zewnątrz pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. W tym przypadku wyróżniamy nawiewniki akustyczne oraz zwykłe. Urządzenia tłumiące hałas posiadają dodatkowo w swojej budowie komorę tłumiącą oraz czerpień akustyczny i stosowane są głównie do montażu na oknach budynków, które położone są w głośnym otoczeniu, na przykład w centrum miasta lub przy ruchliwych drogach.

W obecnych czasach nawiewniki powietrza stają się powoli standardowym elementem wyposażenia domów, mieszkań i biur. Szczególnie w nowym budownictwie i inteligentnych domach, urządzenia te są absolutnym must-have. Wymagania co do odpowiedniej wentylacji pomieszczeń stale rosną, między innymi ze względu na produkcję coraz szczelniejszych okien i drzwi, które utrudniają wymianę powietrza z zewnątrz i z wewnątrz budynków. Dlatego też, jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na montaż urządzeń tego typu, warto się nad tym zastanowić, chociażby ze względu na własny komfort czy spełnienie nowo wprowadzanych wytycznych co do wentylacji powietrza w pomieszczeniach.

Kategorie

Budowa Drzwi i okna Instalacje Okna i drzwi Remont Wentylacja i klimatyzacja

Podziel się