Okna i drzwi tarasowe. Fot. Awilux
17.08.2021

Piękne wyjście na taras. Jakie okna i drzwi tarasowe wybrać? Rodzaje i rozwiązania

Salon otwarty na taras czy ogród obsadzony bujną zielenią to marzenie wielu z nas. Jednak poza zaplanowaniem tego, co znajduje się poza obrębem domu, warto skupić się również na odpowiednim wyglądzie wyjścia, czyli oknach i drzwiach tarasowych. Zastanawiasz się jakie jakie okna i drzwi tarasowe wybrać? Podpowiadamy: rodzaje, rozwiązania i parametry.

Współczesne możliwości technologiczne sprawiają, że możemy stworzyć wyjątkowe szklane aranżacje, które doświetlą wnętrza i pozwolą nam cieszyć się pięknym widokiem niezależnie od pogody.

Okna i drzwi tarasowe klasy premium. Fot. Awilux
AWISlide Fot. Awilux

Nowoczesna stolarka okienna daje ogromne możliwości w zakresie projektowania trwałych, bezpiecznych i niezwykle estetycznych przeszkleń. Taras najlepiej łączyć z wnętrzem za pomocą dużych, panoramicznym okien, ponieważ tego typu rozwiązania optycznie powiększają przestrzeń, nadają bryle budynku ciekawego charakteru, a także ułatwiają codzienne użytkowanie. Co warto wiedzieć o oknach i drzwiach tarasowych? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Komfort użytkowania okien i drzwi tarasowych na pierwszym miejscu.

Bardzo ważną kwestią w wyborze właściwego systemu drzwi tarasowych jest świadomość funkcjonalności proponowanych przez rynek rozwiązań. Nie zawsze projekt jednoskrzydłowego dużego okna jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ takie okno po otwarciu zajmuje bardzo dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia. Wygoda użytkowania i łatwość w obsłudze powinny być priorytetem podczas zakupu tego typu okien i drzwi tarasowych.

Okna i drzwi tarasowe klasy premium. Fot. Awilux
Okno i drzwi tarasowe. Fot. Schüco /Awilux

Wybierając okna tarasowe, musimy się zastanowić, czego od nich tak naprawdę oczekujemy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy korzystać z wyjścia na taras i jakie funkcje są dla nas istotne. W przypadku dużych przeszkleń i rozwiązań, które będą często użytkowane, nie należy sugerować się wyłącznie ceną, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy być ograniczani przez technologie i możliwości wykonania danego okna – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Przeczytaj też:
Dlaczego warto zainwestować w okna i drzwi tarasowe klasy premium?

Okucia, a możliwości stolarki. Jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i wieloskrzydłowe okna tarasowe

W przypadku drzwi tarasowych wyróżniamy trzy rodzaje sposobów ich otwierania. Tradycyjny system ze skrzydłem otwieranym do środka oparty jest na okuciach uchylno-rozwieranych. Występują one w różnej konfiguracji, np. jako okno tarasowe jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym i wielkoskrzydłowe. To jest podstawowy sposób okuwania i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. Takie skrzydła mają jednak pewne ograniczenia technologiczne dotyczące maksymalnej szerokości drzwi, a po otwarciu zajmują sporo miejsca.

Nowoczesnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej inwestorów, są okna i drzwi tarasowe przesuwne. Ich główną zaletą jest wysoka estetyka oraz oszczędność miejsca. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas drzwi będą najwyższej jakości i spełnią wszystkie nasze oczekiwania, przed zakupem należy zwrócić uwagę aspekty konstrukcyjne, estetyczne oraz parametry techniczne.

Okna i drzwi tarasowe. Fot. Awilux
Okna i drzwi tarasowe. Fot. Awilux

Drzwi tarasowe odstawno-przesuwne PSK i uchylno-przesuwne HKS

Poza tradycyjnymi drzwiami tarasowymi znanymi najczęściej z zabudowy wielorodzinnej, na rynku dostępne są także systemy odstawno-przesuwne lub uchylno-przesuwne, które kolejno nazywane są systemami PSK i HKS. Charakteryzują się one możliwością uchylenia w celu przewietrzenia pomieszczenia i otwarcia okna poprzez jego przesunięcie wzdłuż ramy okiennej. W większości dostępnych tego typu rozwiązań stosowane są mechanizmy wspomagania ruchu klamki, dzięki czemu po przekręceniu jej skrzydło odsuwa się od okna i możemy je przesunąć w jedną ze stron. W tym przypadku można stworzyć większe konstrukcje z różnym podziałem skrzydeł. dodaje – Rafał Buczek z firmy AWILUX

Drzwi tarasowe HS – podnoszono-przesuwne

Trzecim typem drzwi tarasowych, który jest najbardziej komfortowy i zarazem najdroższy, są modele oparte na okuciach podnoszono-przesuwnych, czyli HS. To okucie pozwala na zastosowanie niskiego progu oraz różnego podziału na dwa, trzy lub cztery skrzydła. System ten cechuje możliwość wykonania dużych konstrukcji, sięgających nawet 6,5 m szerokości w przypadku podziału na 4 skrzydła. Zastosowane okucie jest sterowane za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. Jest to rozwiązanie  skierowane do osób ceniących sobie łatwość obsługi i niezawodność – dodaje Rafał Buczek z firmy AWILUX, producenta stolarki okiennej i drzwiowej w klasie premium.

Nowoczesna stolarka. Drzwi tarasowe przesuwne

Jednym z ciekawszych systemów drzwi przesuwnych opartych na technologii PVC jest Schüco LivIngSlide Panorama. Jest to system z niskim stałym skrzydłem, ekstremalnie wąskimi w widoku profilami i bardzo dużymi prze-szkleniami. W części stałej profil ramy ukryty jest w progu, dzięki czemu szyba sięga niemalże posadzki.

Ten nowy wariant drzwi podnoszono-przesuwnych posiada imponująco wąską ramę skrzydła o szerokości zaledwie 72 mm przy głębokości zabudowy 194 mm. Dzięki temu LivingSlide Panorama gwarantuje 10% więcej światła niż wersja podstawowa systemu.

Drzwi dostępne są w wielu wariantach wykonania ze skrzydłami stałymi i przesuwnymi. W przypadku dużych powierzchni można zdecydować się na wersję z czterema skrzydłami – dwoma stałymi zewnętrznymi i dwoma ruchomymi pośrodku systemu. Natomiast w niewielkich przestrzeniach idealnie sprawdzi się rozwiązanie dwuskrzydłowe – w którym jedno ze skrzydeł jest ruchome, a jedno stałe.

Drzwi tarasowe aluminiowe. Rodzaje i parametry

Zwolenników systemów aluminiowych może z kolei zainteresować nowe rozwiązanie dostępne w ofercie polskiego producenta, firmy AWILUX, czyli system AWISlide. Okno zapewnia szerokie możliwości projektowe, a maksymalna wysokość konstrukcji może wynieść nawet 3600 mm. Drzwi podnoszono-przesuwne dostępne są także w wielu wersjach zabudowy.

W przypadku niewielkich przestrzeni, można zdecydować się na opcję dwuskrzydłową z jednym skrzydłem ruchomym, natomiast na dużych powierzchniach można wybrać wersję czterodrzwiową z dwoma lub czterema skrzydłami ruchomymi. Istnieje również możliwość wyboru wariantu Panoramic – z częścią stałą szkloną do posadzki.

Okna i drzwi tarasowe. Rodzaje, rozwiązania PSK, HST, HS. Awilux
Okna i drzwi tarasowe. Rodzaje, rozwiązania PSK, HST, HS. Fot. Awilux

Nowy system AWISlide posiada wyjątkowe parametry termoizolacyjne spełniające wyśrubowane wymagania budownictwa pasywnego, co potwierdza certyfikacja Passiv House. Parametry termiczne dla okna o wymiarach 4000×2450 mm dla systemu AWISlide wynoszą Uw=0,94, a dla wersji Panoramic Uw=0,81.

Okna i drzwi tarasowe. Fot. Awilux
Okna i drzwi tarasowe. Fot. Awilux

Wyjście na taras powinno spełniać wymogi narzucone współczesnej stolarce, takie jak termoizolacyjność i bezpieczeństwo, ale również spełniać potrzeby domowników. Wybierając projekt drzwi tarasowych, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz styl życia, a także możliwości projektowe budynku.

Materiał prasowy AWILUX

Kategorie

AWILUX Budowa Drzwi i okna Okna i drzwi Remont

Podziel się