Piwnica w domu: zalety i wady. Kiedy zdecydować się na dom z piwnicą?
15.11.2020

Piwnica w domu: zalety i wady. Kiedy zdecydować się na dom z piwnicą?

Szukając oszczędności podczas budowy domu inwestorzy coraz częściej rezygnują z piwnicy. Prawdą jest, że podpiwniczenie domu zwiększa całą inwestycję nawet o 20-30%, ale nie zawsze podpiwniczenie jest złą decyzją. Jakie są zalety i wady domu z piwnicą? Kiedy sytuacja sprawia, że warto wybudować dodatkową kondygnację w domu?

Kiedyś piwnica pełniła ważną funkcję w przechowywaniu. Trzymano w niej przede wszystkim opał i produkty spożywcze. W podpiwniczeniu zlokalizowany był także piec i kotłownia. Dzisiaj przy nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych piec można umieścić na poziomie mieszkania, w pomieszczeniu gospodarczym. Nie wymaga on ani dużej przestrzeni, ani składowania opału, a dodatkowo nie wydziela dymu. Z tego powodu coraz częściej rezygnujemy z piwnicy, a osoby budujące dom z podpiwniczeniem zwykle traktują tę przestrzeń jako dodatkowe metry. Dzięki temu zyskują miejsce na pralnię, warsztat czy pokój rozrywki ze stołem do bilarda lub domowym kinem. Jakie są zalety i wady domu z piwnicą? Kiedy możemy z niej zrezygnować, a kiedy podjąć decyzję o budowie?

Dla kogo jest dom z piwnicą?

Decyzję o tym, czy budujemy dom z piwnicą musimy podjąć na etapie projektu. Dlatego istotne jest przemyślenie i przeanalizowanie swojej sytuacji. Chodzi nie tylko o aktualny status rodzinny i potrzeby domowników, ale także zmiany, jakie mogą pojawić się w przyszłości. Realnie oceńmy czy piwnica jest nam potrzebna. Możemy urządzić w niej pomieszczenie do majsterkowania, hobby albo wypoczynku, ale jeśli w rzeczywistości rzadko spędzamy czas w domu i nie będziemy korzystać z dolnego piętra może okazać się, że inwestycja w piwnicę była zupełnie niepotrzebna. Pamiętajmy, że budowę piwnicy warunkuje także działka i poziom wód gruntowych. Może okazać się, że w przypadku konkretnego terenu podpiwniczenie nie będzie miało racji bytu. Z drugiej strony, jeśli zastanawiamy się, dla kogo jest dom z piwnicą to z pewnością istotnym argumentem jest wielkość działki. Na małym metrażu nie będzie możliwości postawienia rozległego budynku. Wtedy ratunkiem będzie taki dodatkowy poziom -1 w domu, gdzie umieścimy wszelkie pomieszczenia techniczne, gospodarcze, a nawet garaż.

Kiedy zdecydować się na dom z piwnicą?

Małe działki to nie tylko brak miejsca na ogród czy dodatkową przestrzeń wypoczynkową. To często brak możliwości budowy garażu albo domku na narzędzia. Wtedy piwnica będzie idealnym miejsce do przechowywania. Połowę budynku można wtedy przeznaczyć na miejsce parkingowe, a druga część stanie się pomieszczeniem gospodarczym, warsztatem i kotłownią. W niewielkim domu mamy pewność, że podpiwniczenie będzie realnie wykorzystane i nie będzie ono jedynie ogrzewać powietrza. Z drugiej strony w większych budynkach, w których mieszka wieloosobowa rodzina lub mieszkańcy często organizują przyjęcia i nocują gości piwnica może pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni gościnnej. Możemy umieścić wtedy wszystkie pomieszczenia gospodarcze na dole, urządzić pokój rozrywek i zabawy, przenieść gabinet, aby na parterze zaaranżować dodatkową sypialnię gościnną. Oprócz kwestii ekonomicznych oraz praktycznych budowa piwnicy jest sprawą bardzo indywidualną i powinna być dopasowana do potrzeb oraz stylu życia mieszkańców.

Dom z piwnicą, a ukształtowanie terenu

Jeśli chodzi o wymagania działki to oprócz poziomu wód gruntowych warto zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Jeśli działka jest bardzo pochyła ze spadkiem ok. 1,5 m to budowa piwnicy jest wskazana, aby uniknąć konieczności wyrównywania terenu. To nie tylko dodatkowe koszty, ale niekiedy tego typu prace będą niemożliwe do wykonania. Piwnica w tym przypadku zapewni odpowiednie zabezpieczenie przed spływającymi wodami opadowymi. Naturalne ukształtowanie terenu pozwoli na usytuowanie okna w piwnicy nad poziomem gruntu, co zapewni lepsze doświetlenie wnętrza i możliwość urządzenia tam pokoju użytkowego.

Jak można zagospodarować piwnicę?

W piwnicy możemy urządzić dowolne pomieszczenie. Oprócz tego, że to doskonałe miejsce na garaż, nawet dwustanowiskowy to dodatkowo doskonale sprawdzi się jako warsztat i składzik na sprzęty ogrodowe oraz sportowe. W podpiwniczeniu urządzimy pralnię, suszarnię i prasowalnię. Możemy w spokoju zająć się tam majsterkowaniem, szyciem, malowaniem czy każdym innym hobby. Poza schowkiem i miejscem na przechowywanie bibelotów możemy urządzić na dole strefę rozrywki: z bilardem, piłkarzykami, kinem domowym. W ogrzewanej piwnicy sprawdzi się także bawialnia dla dzieci, pokój noclegowy dla nastolatków czy gabinet. Dla wielbicieli odpoczynku dodatkowa przestrzeń może być pokojem SPA z sauną i jacuzzi. Ciekawym wykorzystaniem piwnicy będzie prowadzenie w niej działalności gospodarczej – mogą to być usługi, handel czy produkcja, niewymagająca dużych i głośnych maszyn.

Kiedy zrezygnować z podpiwniczonego domu?

Przede wszystkim nie buduj piwnicy, jeśli rzeczywiście jej nie potrzebujesz. Gdy wszystkie pomieszczenia techniczno-gospodarcze mieszczą się na parterze i wciąż masz miejsce na kuchnię, salon i gabinet, a sypialnie zajmują piętro. Drugim bardzo ważnym aspektem jest uwarunkowanie terenu. Chodzi o poziom wód gruntowych, które mogą prowadzić do gromadzenia się wilgoci i podmywania fundamentów budynku. Brak odpowiedniego zabezpieczenia oraz zastosowania wysokiej jakości materiałów hydroizolacyjnych w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do osunięcia się konstrukcji domu. W takim przypadku, jeśli poznamy poziom wód gruntowych i będziemy świadomi zagrożenia możemy zdecydować czy mimo to chcemy budować piwnicę i wtedy zainwestować w doskonałą izolację lub zrezygnować z podpiwniczenia na rzecz większego parteru. Warto jednak w takim przypadku mieć na uwadze, że dom bez piwnicy wzniesiony na podmokłym terenie także wymaga bardzo dobrej izolacji od gruntu.

Koszt budowy piwnicy. Jak to naprawdę wygląda?

Piwnica zwykle zajmuje całą powierzchnię budynku, czyli musimy zbudować dodatkowe piętro. Więcej kosztować będą nas fundamenty, ściany i wszystkie związane z nimi prace: wykopy, obsypanie ziemią i izolacje. Dodatkowym kosztem będzie strop i schody zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. W przypadku garażu dochodzi jeszcze wykonanie zjazdu. Jednocześnie musimy liczyć się ze zwiększonym budżetem na prace wykończeniowe, instalacje i ogrzewanie. Musimy pamiętać, że oprócz samej budowy wzrosną koszty eksploatacyjne – ogrzewanie w zimie, oświetlenie w zasie korzystania z piwnicy. Podsumowując, koszt wykonania piwnicy to ok. 1400-1800 zł za 1 m2.

Dom z piwnicą czy bez. Za i przeciw

Największą zaletą domu z piwnicą jest dodatkowe miejsce i możliwość zorganizowania przestrzeni zgodnie z potrzebami wszystkich domowników. Jednocześnie musimy liczyć się z tym, że budowa garażu to inwestycja o nawet 30% większa w porównaniu z domem bez podpiwniczenia. Zawsze warto przeanalizować swoją sytuację, aby podjąć właściwą decyzję. Nie sugerujmy się efektownym projektem, tylko przygotujmy analizę potrzeb, kosztów oraz warunków terenu i gruntu i wtedy zdecydujmy o zasadności budowy piwnicy.

Kategorie

Budowa Fundament Projekt i działka

Podziel się