Rodzaje okien balkonowych – jakie wybrać?
03.02.2021

Rodzaje okien balkonowych i tarasowych. Jakie wybrać?

Nie wiesz, jakie okno balkonowe wybrać? Podpowiemy Ci, jakie okna są dostępne na rynku. Omówimy ich zalety, funkcjonalność czy estetykę oraz doradzimy najlepszy wybór dla Twojego domu.

W nowoczesnym budownictwie coraz popularniejszym zastosowaniem cieszą się duże przeszklenia prowadzące na taras czy balkon. Duże grono zwolenników posiada okna rozwierane, inaczej zwane rozwiernymi. Nie mniej popularne są tzw. przesuwane okna, stanowiące element aranżacji pomieszczenia. To prosty sposób na doświetlenie wnętrza, które prezentuje się elegancko i z klasą. Jakie okna możesz zastosować w swoim balkonie? Zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem.

Czym charakteryzuje się okno balkonowe lub tarasowe przesuwne?

Tego typu okna najczęściej wykorzystywane są w budownictwie nowoczesnych domów jednorodzinnych. Są nie tylko wysoce funkcjonalne, ale także niezaprzeczalnie zdobią wnętrze. Poprzez swój wyjątkowy wygląd stanowią niemal element dekoracyjny. W porównaniu do równie popularnych tradycyjnych okien balkonowych rozwiernych są tak samo ergonomiczne i proste w użytkowaniu. Dostępne na rynku rodzaje tych produktów pozwolą Ci je wykorzystać zarówno w małym, jak i dużym pomieszczeniu.

Wybór okien balkonowych

Szeroka gama produktów sprawia, że możesz z łatwością dostosować odpowiedni rodzaj okien balkonowych do swojego pomieszczenia. Nie ma znaczenia, czy jest to duży, czy mały metraż. Okna balkonowe to swoisty element dekoracyjny. Dzięki nim w prosty sposób przyozdobisz swój dom lub mieszkanie, dodając pomieszczeniu szyku i elegancji. Mogą mieć dowolną szerokość, wybór należy do Ciebie i Twoich osobistych preferencji. Duże okna optycznie powiększą wnętrze, a także pozwolą lepiej je doświetlić. Nie podlega wątpliwości, że jest to zarazem bardzo modne rozwiązanie.

Wybór jest tak duży, że z łatwością dopasujesz okna balkonowe do swojego domu i wizji aranżacyjnej. Na rynku dostępnych jest także wiele niekonwencjonalnych rozwiązań. To propozycja dla fanów ekstrawagancji i nietuzinkowości. Dobrym przykładem jest bardzo nietypowe okno dachowe balkonowe, które montowane jest w połaci na dachu. Gdy je otworzysz, stworzy się przed Tobą niewielki przeszklony balkon i daszek. Dzięki takiemu rozwiązaniu dach prezentuje się bardzo szykownie, a poddasze staje się odpowiednio doświetlone.

Okno uchylno-przesuwne

To rozwiązanie stosowane przy oknach i drzwiach balkonowych bądź tarasowych. W odróżnieniu od tradycyjnej stolarki otworowej, po ich otwarciu nie zajmują zbędnie miejsca wewnątrz pomieszczenia. Decydując się na tego typu drzwi lub okna, masz pewność swobody w aranżacji wnętrza. Są one również najczęściej wykorzystywane w budowaniu i projektowaniu domu w stylu nowoczesnym. Do tego nie zajmują miejsca w domu lub mieszkaniu.

Okno unoszno-przesuwne

To alternatywa poprzedniej propozycji, która zawiera elementy stolarki otworowej o unoszno-przesuwnym systemie działania. Główną zaletą tego typu okien jest wysoki komfort użytkowania. Dzięki dopracowanemu systemowi, który sprawnie wprawia skrzydła w ruch, nie musisz wkładać żadnego wysiłku w ich otwieranie. Z łatwością poradzą sobie z nim nawet dzieci. Co więcej, możesz sterować nimi poprzez pilota. Jeżeli zdecydujesz się oszklić dużą powierzchnię, w szczególności rogową, to rozwiązanie z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Jedyną wadą okien unoszno-przesuwnych jest ich wysoka cena. Tego typu okna dają dużą swobodę w wyborze towarzyszącego im progu. Od Ciebie zależy, jaki typ wybierzesz. Próg może być wysoki lub bardzo niski, niemal niezauważalny.

Okno balkonowe przesuwne

Przesuwasz je za pomocą prowadnic, co gwarantuje, że po otwarciu nie zajmiesz przestrzeni wewnątrz pomieszczenia. Ruchome skrzydło możesz przesuwać na ścianę. Drugą opcją jest przesunięcie równolegle do skrzydła stałego. Musisz jednak pamiętać, że montaż takiego okna wymaga dość szerokiego otworu okiennego. Część z nich nie zawiera progów balkonowych, co może być nieocenionym udogodnieniem, jeśli masz małe dzieci, członków rodziny z niepełnosprawnością lub poruszających się na wózku. Możesz także zdecydować się na okna podnoszone i przesuwne lub uchylne i przesuwne. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na montaż okien balkonowych przesuwnych jednoskrzydłowych, czy dwuskrzydłowych.

Okno balkonowe rozwierne

To najpopularniejszy model, głównie ze względu na prosty i szybki montaż, a także stosunkowo niską cenę. Otworzysz je w sposób tradycyjny, do środka pomieszczenia. Z tego względu może ono zajmować sporo miejsca wewnątrz domu czy mieszkania. Co do zasady, posiadają dość niskie progi. Możesz zdecydować się na okna jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe w tej wersji. Okna jednoskrzydłowe otwierają się, obracając się na zawiasach lub w sposób uchylny. Okna dwuskrzydłowe natomiast możesz otworzyć w ten sam sposób, dodatkowo posiadają one słupek stały lub ruchomy między skrzydłami okiennymi. Dwa skrzydła zapewnią Ci lepszy dostęp do światła. Z drugiej strony jednak ich otwieranie zajmie więcej przestrzeni w Twoim pomieszczeniu.

Okno balkonowe harmonijkowe

Jest to rodzaj okna składanego, które przypomina okno przesuwne. Tworzy ono skrzydła rozwierne oraz skrzydła, które składają się w sposób harmonijkowy wzdłuż prowadnic górnych. Gdy złożysz takie okna, otwór okienny będzie całkowicie odsłonięty. Tego typu okna możesz najczęściej spotkać w hotelach, biurowcach lub innych budynków użytku publicznego.

Z jakiego materiału wybrać okna balkonowe?

Okna balkonowe są tworzone z różnych materiałów. Przekłada się to na ich trwałość, a także estetykę i ogólny wygląd wizualny.

  • Okna balkonowe PVC (potocznie PCV) – posiadają profile z tworzywa sztucznego, które są budulcem ramy i ościeżnicy okiennej. To jednej z najczęstszych wyborów wśród zainteresowanych montażem okien. Ich popularność determinuje niska cena w połączeniu z dużą wytrzymałością. Wybierając okna PVC, możesz cieszyć się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. W szczególności są odporne na działania atmosferyczne i działanie różnorakich substancji chemicznych. Ciebie konserwacji.
  • Okna balkonowe drewniane – to propozycja dla miłośników materiałów naturalnych. Jeżeli cenisz sobie estetyczny, klasyczny i ponadczasowy design, drewniane okna będą strzałem w dziesiątkę. Najczęściej wykorzystywane są drewna dębowe, sosnowe lub z gatunków egzotycznych, takich jak merbau lub teak. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby zadbać o ich nienaganny wygląd.
  • Okna balkonowe aluminiowe – to materiał, dzięki któremu z łatwością utrzymasz swoje okna w czystości. Jest także wysoce odporny na czynniki zewnętrzne. Poza tym aluminiowe okna nie wymagają od Ciebie konserwacji i pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu delikatnych środków do czyszczenia, które nie porysują powłoki.

Teraz już wiesz, jakie zalety mają okna balkonowe. Wybierz rozwiązanie idealne dla siebie i ciesz się nietuzinkowym rozwiązaniem aranżacyjnym połączonym z wysoką jakością.

Kategorie

Balkon i taras Budowa Okna i drzwi

Podziel się