Styropian biały czy grafitowy? Który sprawdza się lepiej?
19.02.2021

Styropian biały czy grafitowy? Który sprawdza się lepiej?

Największym dylematem dotyczącym ocieplenia domu jest wybór produktu termoizolacyjnego. Oprócz wełny mineralnej bardzo popularny jest też styropian biały lub styropian grafitowy. Oba z nich można z powodzeniem stosować do ocieplenia elewacji, dachu, czy fundamentów.

Różnią się jednak pod względem właściwości i opłacalności, dlatego warto poznać najważniejsze różnice i zalety. Poniżej przedstawiamy zestawienie parametrów technicznych styropianu białego i grafitowego, a także wskazujemy optymalne zastosowanie obu wariantów.

Czym różni się styropian biały od styropianu grafitowego?

Oba rodzaje styropianu wykonuje się za pomocą dokładnie takiej samej technologii produkcyjnej i z tego samego składnika podstawowego – czyli polistyrenu ekspandowanego. W procesie produkcji polistyren napełnia się pentanem, który spienia materiał, tworząc charakterystyczne dla styropianu kuleczki.

Pod wpływem podgrzewania pentan rozpręża się i rozszerza każdą z kuleczek nawet 50-krotnie. W efekcie gotowy styropian aż w 98% wypełniony jest powietrzem, dzięki czemu uzyskuje swoje wyjątkowe właściwości. Największe zalety tego materiału to:

  • doskonała termoizolacyjność;
  • odporność na pleśnienie;
  • mały ciężar;
  • niska nasiąkliwość;
  • łatwość obróbki;
  • nieszkodliwość dla zdrowia.

Styropian grafitowy różni się od białego tym, że w trakcie produkcji do spienionego polistyrenu – jak sama nazwa wskazuje – dodaje się grafit. Materiał nie zyskuje przez to żadnych dodatkowych właściwości, ale może wykazywać lepsze parametry techniczne w ich obrębie.

Termoizolacja i nasiąkliwość

Styropian grafitowy ma trochę lepsze właściwości termoizolacyjne niż styropian biały. Charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła – λ od 0,031 do 0,033 W/(m·K). Dla styropianu białego wartość ta wynosi natomiast od 0,034 do 0,045 W/(m·K). Im mniejsza jest wartość tego współczynnika, tym lepsze są właściwości izolacyjne materiału. W praktyce oznacza to, że taka sama warstwa styropianu grafitowego lepiej ociepli dom niż styropian biały. I odwrotnie – taki sam stopień ocieplenia można uzyskać za pomocą cieńszej warstwy styropianu grafitowego. Szacuje się, że może to być nawet 40% grubości.

Jeśli natomiast chodzi o nasiąkliwość, to palma pierwszeństwa przypada styropianowi białemu. Jest on zdecydowanie mniej chłonny niż styropian grafitowy. W jego przypadku standardem jest chłonność na poziomie 2%. Dla styropianu grafitowego chłonność raczej nie spada poniżej poziomu 5%. O ile w przypadku elewacji nie jest to kwestia kluczowa i można z niej zrezygnować, o tyle fundamenty i cokoły powinny być ocieplane materiałem o jak najmniejszej chłonności.

Stopień trudności wykonania ocieplenia

Im grubsza jest warstwa izolacyjna, tym większe mogą być problemy z jej wykonaniem lub z przygotowaniem domu do jej położenia. Przede wszystkim, gruba warstwa styropianu to także konieczność wstawienia szerszych parapetów, kołków mocujących, obróbki blacharskiej, czy innych elementów zewnętrznych.

Takie rozwiązanie będzie i droższe, i niestety niezbyt estetyczne. Przy bardzo grubej warstwie styropianu okna schowane będą w głąb elewacji – nie tylko wygląda to brzydko, ale i ogranicza dopływ światła słonecznego do pomieszczeń.

Można temu zapobiec, stosując tzw. ciepły montaż okien (okna montowane na warstwie ocieplenia), ale jest to rozwiązanie bardzo drogie i zupełnie nieopłacalne w przypadku domów jednorodzinnych. W tej sytuacji styropian grafitowy sprawdzi się więc lepiej niż biały, gdyż warstwa ocieplenia będzie po prostu cieńsza.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że styropian grafitowy nagrzewa się dużo szybciej niż biały. Nagrzewanie styropianu powoduje jego rozszerzenie i z czasem doprowadzi do pękania warstw kleju, a nawet odpadania płyt styropianowych od ściany.

Jeśli elewacja wystawiona jest na słońce, konieczne będzie stosowanie siatek maskujących na rusztowaniu, by ograniczyć absorpcję ciepła. Niekiedy warto też zdecydować się na zakup styropianu zespolonego, którego wierzchnia strona pokryta jest białą warstwą odbijającą promienie słoneczne. Jednak jak każda dodatkowa opcja, także i ta pochłonie dodatkowe, wcale nie małe pieniądze.

Osobną kwestią jest też to, że położenie styropianu grafitowego jest dużo bardziej czaso- i pracochłonne niż białego. Styropian grafitowy ma dużo mniejszą lepkość, więc przed przyklejeniem go do ściany budynku trzeba zeszlifować wszelkie nierówności.

Koszty – który styropian jest bardziej opłacalny?

Biały styropian jest zdecydowanie tańszą opcją. Standardowo cena za 1 m3 tego materiału jest niższa nawet o 20% niż styropianu grafitowego, ale trzeba przy tym uwzględnić, że do ocieplenia domu potrzeba go więcej. Po skrupulatnym przeliczeniu dalej droższą opcją będzie styropian grafitowy, ale różnica cenowa będzie już znacznie mniejsza. Zobaczmy, jak wygląda to na przykładzie.

W przybliżeniu można przyjąć, że dla domu o powierzchni 100 m2 trzeba będzie ocieplić około 300 m2 ścian zewnętrznych. Jak będą wyglądały koszty styropianu?

  • Styropian grafitowy λ 0,031 W/(m·K).
    Zakładamy, że używamy tutaj styropianu o grubości 10 cm. Zatem do ocieplenia 300 m2 ścian potrzebne będzie 30 m3. Objętość standardowej paczki to ok. 0,3 m3, więc do ocieplenia domu potrzebujemy 100 paczek. Przeciętna cena za opakowanie styropianu grafitowego o tej grubości to ok. 53 złote – łatwo policzyć, że całość wyniesie nas 5300 złotych.
  • Styropian biały λ 0,045 W/(m·K).
    W tym przypadku potrzebny będzie styropian o grubości 15 cm. Do ocieplenia ścian o zakładanej powierzchni trzeba zużyć 45 m3. Zużyjemy zatem 135 paczek o średniej cenie 35 złotych, a łączny koszt wyniesie 4735 złotych.

Jak widać, różnica w cenie będzie naprawdę niewielka – zaledwie 565 złotych. Można powiedzieć, że przy całkowitym koszcie budowy domu, jest to kwota wręcz niezauważalna. Tym bardziej że – niezależnie od rodzaju użytego styropianu – koszty robocizny raczej nie będą się różnić. Można założyć, że obecna stawka rynkowa to około 40 zł/m2.

Który styropian wybrać?

Na końcową decyzję powinny wpływać wszystkie trzy przedstawione wyżej czynniki. Za białym styropianem przemawia przede wszystkim trochę niższa cena i relatywna łatwość montażu. Trzeba jednak pamiętać, że oszczędności mogą być iluzoryczne, co doskonale pokazało.

Mniejsze koszty wykonania bardzo szybko wyrównamy rachunkami za ogrzewanie, niezależnie od tego, czy będzie to związane z mniejszą termoizolacyjnością, czy tym, że pomieszczenia nie będą dodatkowo docieplane światłem słonecznym. Nie zapominajmy też o tym, że dobre lepsze właściwości cieplne styropianu grafitowego zapobiegają również nagrzewaniu się domu podczas upalnych dni.

Trzeba więc zdecydować, czy w ogólnym rozrachunku nie korzystniej jest wydać więcej na początku, ale przez długi czas cieszyć się z niższych rachunków i większego komfortu cieplnego. Biały styropian lepiej sprawdza się w budynkach, które nie potrzebują zbytniego docieplenia. Tylko w takim wypadku koszty mniejsze o kilkaset złotych mogą mieć jakiś sens.

Kategorie

Budowa Elewacja

Podziel się