Zmiany w projekcie budowlanym
22.02.2021

Zmiany w projekcie budowlanym. Konstrukcyjne, nieodzowne, istotne i nieistotne

Wybór gotowego projektu domu to bardzo wygodna i stosunkowo niedroga sprawa. Budynek będzie typowy, ale unikniesz błędów, które nierzadko trafiają się przy projektowaniu domu od podstaw. Każdy projekt wymaga jednak przeróbek. Podpowiadamy, jakie z nich są najczęściej stosowane i kiedy warto coś zmieniać, a kiedy lepiej pozostać przy tym, co już w projekcie jest.

Wybór projektu nowego domu z pozoru wydaje się błahostką, każdy mniej więcej zna swoje potrzeby i wie, czego chce, a gotowych projektów jest tak dużo, że idealny budynek z pewnością się znajdzie. Kiedy przeglądasz wizualizacje, niemalże widzisz siebie we wnętrzu lub w ogrodzie i już chcesz się przeprowadzać. Po przejrzeniu tysięcy propozycji, wreszcie trafiasz na to, co jest spełnieniem marzeń. Od tej pory zaczynają się schody, każda gmina ma bowiem wytyczne, do których należy się dostosować, a gotowe projekty mają to do siebie, że są typowe. Tu następuje rozważanie mniej lub bardziej poważnych zmian.

Analizie na tym etapie podlega nie kolor ścian, a pozostawienie balkonu lub zrezygnowanie z niego, tak samo jak kwestia jaskółek, okien dachowych, ryzalitów i innych elementów mniej lub bardziej niezbędnych. Warto przeliczyć na tym etapie koszty i zastanowić się, czy brak któregoś elementu zaważy na jakości mieszkania, czy jednak będzie dobrą, estetyczną decyzją. Na tym etapie uważnie słuchaj „dobrych rad”, część z nich weź sobie do serca, a przy innych sam zadecyduj, co w twoim przypadku będzie najkorzystniejsze. Ważne jest to, by w gotowym projekcie wykonać tylko najbardziej potrzebne zmiany, jeśli potrzebne są większe i poważniejsze korekty, lepiej będzie poszukać innego domu.

Zmiany nieodzowne

Są takie zmiany w projektach, które najzwyczajniej trzeba wykonać. Projekt typowy nie będzie od razu spełniał wszystkich wytycznych, zgodnych z wytycznymi gminnymi. Przede wszystkim należy usytuować dom na bardzo konkretnej działce, a co za tym idzie, architekt bierze pod uwagę ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu i warunki klimatyczne. Dodatkowo dostosowanie polega na sprawdzeniu odległości od innych zabudowań, od granicy działki.

Projektant musi także sprawdzić wytyczne planu miejscowego, warunki zabudowy działki i zagospodarowania terenu. Plan miejscowy określa bardzo dokładnie jaka może być geometria dachu, kąt nachylenia, czasem nawet kolor, wysokość kalenicy, szerokość frontowej elewacji, w niektórych przypadkach także barwę i materiał, z którego może lub nie może być wykonana. Tego typu poprawki muszą być wprowadzone, by gotowiec spełniał podstawowe normy dla zabudowy danej miejscowości.

Zmiany istotne w projekcie i zmiany nieistotne

Poprzedni etap, to była adaptacja budynku do miejscowych wymogów i bez tego się nie obejdzie. Następnym krokiem jest rozważenia zmian istotnych i nieistotnych. Czym one są i kiedy warto o nich pamiętać? Chodzi tu o zmiany wprowadzane, gdy budowa została rozpoczęta. Jeśli chodzi o zmiany istotne, musisz wiedzieć, że do ich wprowadzenia potrzebny będzie zamienny projekt, a następnie zmiana decyzji o pozwolenie na budowę lub nowej decyzji o pozwolenie na budowę (w zależności od tego, czy nastąpiło już zgłoszenie budowy). Są to takie rzeczy jak: zmiana parametrów domu np.

  • ilość pięter,
  • szerokość,
  • wysokość budynku, chyba że nie przekraczają one 2%.

Do istotnych zmian zaliczamy również zmianę sposobu użytkowania (nawet jeśli dotyczy ona tylko części budynku).

Z drugiej strony mamy zmiany nieistotne, muszą być one wpisane do dziennika budowy, ale nie trzeba przerywać prac budowlanych przy ich wprowadzaniu. Należą do nich: zmiana materiału, z którego ma być wykonany dach, czy zmiana kąta nachylenia jego powierzchni. Przebieg instalacji, inne miejsce usytuowania źródła ciepła oraz ilość drzwi i okien, także należy do tej kategorii.

Zmiana aranżacyjna projektu nie zawsze jest korzystna

Przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian w projekcie, należy poważnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Wizja architekta nawet w gotowych projektach jest kompletna. Zabranie nawet małego elementu może negatywnie wpłynąć na komfort mieszkania lub estetykę. Zazwyczaj planuje się domy dbając o ich estetyczny i dość symetryczny układ. Projektanci dbają również o odpowiedni poziom doświetlenia poszczególnych miejsc w budynku dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu okien, a takie detale jak okapy nie tylko chronią elewację przed deszczem, ale także sterują ilością światła słonecznego, które dochodzi do wnętrza domu. Jeśli projekt jest dla ciebie atrakcyjny na pierwszy rzut oka, po zamurowaniu jednego okna lub przeniesieniu ryzalitu, może stracić swój urok.

Zmiany konstrukcyjne groźne dla budynku

Są też zmiany znacznie bardziej poważne, które dotyczą samej konstrukcji budynku. Jeśli decydujemy się na takie kroki, jak np. dodanie piętra, wymagają głębszego pochylenia się nad projektem. Musisz wiedzieć, że solidna konstrukcja domu parterowego, niekoniecznie będzie wytrzymała przy budynku z poddaszem użytkowym. W takim wypadku osoba wykonująca adaptację projektu musi wykonać znacznie poważniejsze zmiany. Trzeba np. sprawdzić, czy fundament pasuje wymiarami do ściany jednowarstwowej, konieczne też będzie zastąpienie monolitycznej płyty żelbetowej na strop prefabrykowany, a to będzie odczuwalne m.in. w wysokości schodów – ich bieg nie dopasuje się do poddasza.

Z kolei na ścianę kolankową działają siły rozporowe i trzeba zmienić jej wysokość, by cała konstrukcja była trwała i wytrzymała. Pamiętaj, że projekt opiera się na istotnych wyliczeniach, a dom podlega prawom fizycznym. Poważne konsekwencje może mieć zmiana pokrycia dachu z lekkiej blachodachówki na dachówkę ceramiczną. Więźbę dachową projektuje się pod bardzo konkretne obciążenie, jest oczywiście margines, w którym można operować, jednak większe zmiany mogą grozić zawaleniem stropu lub zmniejszyć jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne panujące w Polsce.

Jeśli wydaje ci się, że komin jest tylko jednym z mniej istotnych elementów, to jesteś w błędzie. Przesunięcie go, nawet nieznaczne, może mieć bardzo poważne konsekwencje. W dobrym projekcie jest on wpasowany pomiędzy krokwie i jętki, więc zmieniając jego położenie, trzeba by naruszyć więźbę dachową. Co więcej, komin może zablokować liście lub śnieg, zbierające się na dachu, a jeśli będzie położony zbyt blisko okien dachowych, dym będzie wpadał do mieszkania.

A co z piwnicą?

Kluczowa jest także piwnica, w niektórych projektach ten poziom będzie konieczny lub rozsądny, ze względu na ukształtowanie terenu, a w innych może bez problemu zostać pominięty. Tu z kolei warto pamiętać o wodach gruntowych. Jeśli ich poziom podnosi się od czasu do czasu, będzie konieczne wykonanie piwnicy z lepszą izolacją przeciwwodną.

Jak widzisz, dokonywanie zmian w projekcie może być skomplikowanym procesem, w który zaangażowanych może być więcej osób, warto przemyśleć wszystko na etapie adaptacji projektu, bo nie trzeba będzie przerywać budowy w oczekiwaniu na nowe zezwolenie na budowę. Pamiętaj, że zmieniony projekt może nie być tym, który urzekł cię na samym początku.

Kategorie

Budowa Projekt i działka

Podziel się