Bezpieczeństwo domu jednorodzinnego, jaki alarm wybrać?
15.11.2020

Bezpieczeństwo domu jednorodzinnego, jaki alarm wybrać?

Wysokie ogrodzenie, precyzyjny system kamer czy nowoczesne drzwi mogą nie wystarczyć do zabezpieczenia Twojej posesji. Dobry system alarmowy zabezpieczy Twój dom oraz mienie znajdujące się w nim. Jaki alarm wybierzesz? Doradzamy!

Alarm jest doskonałym dopełnieniem zabezpieczeń Twojego domu. Ogrodzenie nawet o wysokości 2,5 m można przejść. Nowoczesne drzwi z zamkami antywłamaniowymi również ciężko otworzyć, ale nie jest to niemożliwe. Niebezpieczeństwo jest szczególne, gdy nie ma nikogo w domu. Wyjazdy wakacyjne, urlopy, praca, szkoła powodują, że dom stoi pusty, a złodziej zyskuje czas…

Ten czas odbierze mu system alarmowy. Syreny alarmowe, sygnalizacje świetlne nie tylko działają prewencyjnie (odstraszają), ale także dekoncentrują złodzieja podczas próby włamania. Wywierają na nim presję, co niejednokrotnie zmusza go do ucieczki. Zanim jednak wybierzesz alarm, sprawdź, z czego się składa, jak działa i jakie funkcje spełnia.

Z czego składa się system alarmowy?

Sercem systemu alarmowego jest centrala. To ona aktywuje i dezaktywuje alarm, odbiera sygnały z czujek, przetwarza je i uruchamia syreny. Bardziej rozbudowane warianty mają niezależne zasilanie, aby nie można było wyłączyć systemu, po odcięciu go od sieci elektrycznej. Poza tym mają one różne funkcje. Dzięki szerokiej funkcjonalności możesz podzielić system na strefy, co pozwala na wyłączenie poszczególnych rejonów i swobodne poruszanie się np.: po pokojach, gdy alarm nadal monitoruje garaż. Poza tym centrale mogą działać w trybie nocnym, dziennym czy całodobowym wedle Twojego uznania.

Kolejną składową systemów alarmowych jest system czujek. Przesyłają one wszystkie bodźce do centrali alarmowej. Alarm możesz wyposażyć w:

  • czujki ruchu, wykrywające np.: człowieka,
  • czujki zbicia stosowane przy ochronie okien,
  • czujki kontaktowe np.: reagujące na otwieranie drzwi,
  • czujki wykrywające substancje niebezpieczne – czad, gaz, dym.

Nieodzownym elementem alarmu jest manipulator. Składa się z klawiatury oraz ekranu LCD. Dzięki niemu uzbrajasz alarm, rozbrajasz go czy włączasz funkcję napadu. Uważnie dobierz sygnalizatory odpowiedzialne za emitowanie sygnałów dźwiękowych, świetlnych. Zwróć uwagę na to, że niektóre modele manipulatorów mają wbudowany system antysabotażowy, który chroni je przed wyrwaniem, nieuprawnionym otwarciem czy zerwaniem obudowy. Na pewno system można wyposażyć również w moduły komunikacyjne oraz moduły rozszerzeń. One będą odpowiedzialne za powiadomienie odpowiednich służb na wypadek włamania/napadu. Dodatkowo pozwalają na integrację alarmu z innymi funkcjami inteligentnego domu.

Jak dzielimy alarmy ze względu na funkcjonowanie?

System alarmowy SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu) jest zespołem urządzeń. Wykrywają one i sygnalizują próbę włamania lub wejście osoby nieuprawnionej. W tym wypadku zainwestuj najlepiej w rozbudowany system, który ochroni mienie, domowników przed:

  • otwarciem okien, drzwi i innych zamknięć np.: brama garażowa,
  • penetracją drzwi, okien bez ich otwierania,
  • poruszaniem się po obszarze chronionym osób nieupoważnionych,
  • atakiem na urządzenia lub miejsca szczególnie zagrożone.

Zwykły system alarmowy składa się z czujek, sygnalizatorów, manipulatora, które trzeba ze sobą połączyć. Przewodowy system zazwyczaj jest maskowany w listwach lub ścianach. Najlepszym momentem na jego instalację jest remont lub jeszcze etap budowy domu.

Bezprzewodowy system nie stawia takich problemów, natomiast jego działanie można zakłócić, co jednak łatwe nie jest. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość integracji z urządzeniami inteligentnymi. Takie rozwiązanie pozwoli Ci ze smartfona kontrolować alarm, rolety, markizy, żaluzje, monitoring, bramy.

Jaką ochronę zapewniają systemy alarmowe?

Czujki ruchu wykrywają próbę naruszenia strefy wewnątrz domu. Pasywne czujniki podczerwieni reagują na zmiany natężenia promieniowania cieplnego. Może jednak wyposażyć dom w czujki dualne, czyli dopełnione detektorem mikrofalowym. Podwójny detektor wyeliminuje w Twoim domu fałszywe alarmy. Najczęściej były one wzbudzane przez klimatyzatory, piece grzewcze czy kominki, czyli tam, gdzie dochodziło do emisji ciepła. Tak działający system dopełniony czujkami magnetycznymi może chronić nie tylko pomieszczenia wewnątrz, ale także Twój dom obwodowo i wokół domu.

Obwodowy system alarmowy chroni Twój dom przez linię czujników magnetycznych. Przebiega ona przez okna, drzwi i reaguje na otwarcie, drgania charakterystyczne dla prób otwarcia czy dźwięk tłuczonego szkła. Najlepszą wersją jest zintegrowany system z czujnikami ruchu, wibracyjnymi, magnetycznymi i stłuczenia szyby. Czy to wszystko? Nie, możesz również „dopieścić” system alarmowy czujnikami specjalnego przeznaczenia – maty naciskowe reagujące na podniesienie przedmiotu. Przyda Ci się taka opcja, jeśli masz bardzo drogie zegarki czy biżuterię. Uzupełnij system alarmowy również o ochronę wokół domu. Postaw zapory podczerwieni z wiązek promieniowania podczerwonego wokół posesji. Zanim jednak wybierzesz system…

Przemyśl, co jest dla Ciebie ważne przy wyborze systemu alarmowego

System alarmowy nie tylko chroni dom i mienie, ale również domowników podczas zuchwałego napadu. Zastanów się, czy chcesz zadbać tylko o ochronę budynku, czy też domowników. Zwykły system alarmowy przeważnie chroni sam budynek, natomiast obwodowy system alarmowy po przerwaniu jednego z obwodów (okna, drzwi) informuje o próbie włamania osoby znajdujące się w domu.

Poza tym weź pod uwagę to, czy potrzebny Ci jest system, który zintegruje wszystkie inteligentne urządzenia w domu. Dzięki takiej funkcji możesz kontrolować za pomocą aplikacji w telefonie alarmy, bramy wjazdowe, systemy klimatyzacyjne. Jeśli już znasz swoje potrzeby…

Stwórz projekt instalacji alarmowej

Na początku przedstaw swoje oczekiwania specjalistom od systemów alarmowych. Na podstawie wywiadu z Tobą określą, jak stworzyć idealny system alarmowy skrojony na miarę Twoich potrzeb. Następnie pozwól ekspertom na wizję Twojego domu. Przeanalizują:

  • lokalizację domu, czyli okolicę, jej naświetlenie, sąsiednie zabudowania, obecność w pobliżu lasu, parków, a do tego położenie względem aglomeracji – centrum peryferia,
  • kształt budynku, czyli ilość załamań, skomplikowanie bryły, a to ważne, gdyż stopień skomplikowania wpływa na bezpieczeństwo – im bardziej finezyjna bryła domu, tym trudniej ją zabezpieczyć (łatwiej schować się złodziejowi, co wymusza np.: większą ilość czujników),
  • liczbę drzwi i okien – najbardziej narażone na działanie złodzieja są okna i drzwi tarasowe, jak mówią statystyki Komendy Głównej Policji,
  • sposób ogrodzenia i zagospodarowania przestrzennego terenu – działki, np.: gęste krzewy, niewielkie drzewka, altany to idealne kryjówki dla potencjalnych złodziei,
  • profil Twój i domowników czy współlokatorów – innych zabezpieczeń wymaga tradycyjny dom, a innych rezydencja z ogromną ilością antyków czy kosztowności.

Dopiero na tej podstawie specjaliści tworzą dla Ciebie unikalny projekt systemu alarmowego. Oczywiście możesz skorzystać z gotowych systemów alarmowych, ale nie będą one tak skuteczne, jak alarmy specjalnie dostosowane do powyższych czynników.

Zadbaj nie tylko o bezpieczeństwo, ale także o oszczędności, komfort i wygodę

Systemy alarmowe chronią Twój dom, domowników czy kosztowności, co nie znaczy, że nie możesz ich optymalizować względem kosztów zużycia energii czy własnej wygody. Dzięki aplikacji na smartfona możesz zarządzać inteligentnym domem, a w tym systemem alarmowym.

Dzięki tej funkcji możesz zdalnie włączyć i wyłączyć światło w domu, gdy nikogo w nim nie ma. W ten sposób wytworzysz wrażenie, że jest ktoś wewnątrz np.: w kuchni. Poza tym zdalne sterowanie pomaga w oszczędności energii. Ogrzewanie włączysz dopiero wtedy, gdy będziesz wracać do domu. Możesz także zdalnie włączyć telewizor, jeśli system da znać, że w domu pojawi się intruz, co powinno go spłoszyć. Możesz też uruchomić wentylację, jeśli czujnik czadu wykryje niebezpieczeństwo. W ten sam sposób odcinasz dopływ gazu, zamykasz dopływy wody, czy regulujesz roletami stopień nasłonecznienia. Naprawdę zwróć uwagę przy projekcie na możliwość zintegrowania alarmu z inteligentnym domem.

Zorganizuj instalację w odpowiednim czasie

Nie bez znaczenia jest również czas, w którym dokonasz instalacji systemów alarmowych. Najlepszym momentem na wdrożenie takiego systemu do domu jest remont lub jego budowa. Podczas prac budowlanych specjaliści będą mogli ukryć w ścianach pod elewacją okablowanie, zamaskować czujniki i dopasować położenie systemów bezpieczeństwa do aranżacji pomieszczeń czy budynku.

Po położeniu tynków, montażu okien będzie trudniej zadbać o estetykę wykonania systemu i zamaskowanie go. Jeśli nie chcesz kucia ścian, czy wiercenia, licz się z tym, że okablowanie systemu będzie widoczne mimo maskowania listwami. Nieco mniejszym problemem jest bezprzewodowy system alarmowy, który nie wymaga tylu prac.

Teraz już wiesz, czym są systemy alarmowe, przed czym chronią, jak działają, jakie funkcje mają. Określ swoje potrzeby, poradź się specjalistów i stwórz z nimi odpowiedni projekt. Zorganizuj montaż w odpowiednim czasie, a następnie delektuj się bezpiecznym i funkcjonalnym domem – inteligentnym domem.

Kategorie

Alarm i monitoring Inteligentny dom

Podziel się