Izolacja instalacji wodnej i grzewczej
27.06.2021

Kompleksowa ochrona i izolacja instalacji grzewczej i wodnej

Instalacje rurowe to nieodzowny element każdego typu budynków. Do sprawnego funkcjonowania wymagają ochrony w postaci właściwie dobranej izolacji. Tu należy wziąć pod uwagę szereg czynników takich jak: zróżnicowanie systemów, średnic, często ograniczone miejsce dla montażu, konieczność poprowadzenia fragmentów instalacji w posadzce czy ich podwieszania do sufitu.

Można też ułatwić sobie pracę, wyeliminować ryzyko błędów wykonawczych i przyspieszyć tempo prac stosując Tubolit DG Plus firmy Armacell – uniwersalny system izolacyjny, dedykowany pracom w zróżnicowanych warunkach.

W jednym obiekcie mamy niejednokrotnie do czynienia z odcinkami rur narażonymi na działanie odmiennych czynników wymagających zastosowania różnych rozwiązań. Instalacje wodociągowe w nieogrzewanych pomieszczeniach musimy zabezpieczyć przed przemarzaniem i ujemnymi wskazaniami termometru, zaś izolacja C.O. powinna być odporna na działanie temperatur dochodzących do 100°C.

Systemy podwieszane wymagają nie tylko skutecznej, ale też lekkiej izolacji, co często wyklucza możliwość jej stosowania dla odcinków prowadzonych w posadzkach czy ścianach, w których byłaby narażona na duże obciążenia i ściskanie. Do tego dochodzą ochrona przed hałasem, bezpieczeństwo pożarowe oraz coraz ostrzejsze normy środowiskowe, podwyższające parametry izolacyjne. Ostatni z czynników wiąże się z koniecznością zwiększania grubości termoizolacji, a na to często nie ma miejsca w i tak mocno ograniczonej przestrzeni.

Przy takiej złożoności nietrudno o pomyłkę, która może się skończyć zastosowaniem niewłaściwej izolacji, a tym samym późniejszym pękaniem rur, niepokojącymi odgłosami przy każdorazowym odkręcaniu wody, czy stratami ciepła, a tym samym wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Jak wybrać izolację?

Jeżeli chcemy ograniczyć ilość potencjalnych błędów i problemów, powinniśmy postawić na rozwiązanie uniwersalne, które w trwały sposób zabezpieczy nasze instalacje, ale także takie, które przy odkryciu na budowie kolizji i konieczności zastosowania rozwiązania zamiennego, sprawdzi się w nowych warunkach i wytrzyma np. obciążenia związane z koniecznością ukrycia instalacji w podłodze i zalania zaizolowanych przewodów warstwą betonowej szlichty.

Tubolit DG Plus firmy Armacell to nowoczesny materiał przeznaczony do izolacji instalacji systemów grzewczych, ciepłej i zimnej wody oraz rur kanalizacyjnych w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, który idealnie sprawdzi się w różnych warunkach. Posiada doskonałe parametry termoizolacyjne (λt=0°C ≤ 0,035 [W/m⋅K]) dzięki czemu ogranicza straty energii nawet do 90%.

Produkowany jest z wysokiej klasy polietylenu, zapewniającego odporność materiału na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur (można go stosować nawet dla instalacji o temperaturze czynnika do 100°C), wilgoci czy uszkodzeń mechanicznych. Tubolit DG Plus posiada klasyfikacje ogniową NRO, co sprawia, że może być z powodzeniem stosowany na instalacjach grzewczych, ciepłej wody użytkowej oraz wody zimnej.

Może być używany także w warstwach podtynkowych czy posadzkowych, zaś jego zamknięta struktura komórkowa sprawia, że jednocześnie jest lekkim materiałem i nie powoduje nadmiernego obciążenia poziomych odcinków przewodów czy systemów podwieszanych. Nie wchodzi w reakcje chemiczne z betonem i standardowymi materiałami murowymi oraz wykończeniowymi, a także zabezpiecza przed przenikaniem pary wodnej i jej skraplaniu się na powierzchni instalacji, co chroni ją przed korozją.

Łatwość prac

Użycie jednego typu materiału dla wszystkich podstawowych instalacji w budynku nie tylko zmniejsza ryzyko pomyłek, ale także ułatwia organizację prac budowlanych i pozytywnie wpływa na tempo prac. Tubolit DG Plus firmy Armacell jest też materiałem wysoce elastycznym, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do różnych kształtek, eliminując powstawanie mostków termicznych. W razie konieczności wycięcia otworów, np. w miejscu rozgałęzień, łatwo zrobimy to przy pomocy zwykłych narzędzi, a niska pylność materiału pozwoli na prowadzenie tych prac nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

Badania potwierdziły, że jest to także materiał, który nie przyczynia się do rozprzestrzeniania się ognia oraz dzięki niskiej emisji dymu umożliwia sprawną i szybką ewakuację.

Deklaracje EPD potwierdzające znikomy wpływ produktu DG Plus firmy Armacell na środowisko znacznie ułatwią też proces certyfikacji budynku i występowanie o ekologiczne odznaczenia w systemach LEED czy BREEAM.

Rozwiązanie uniwersalne

Produkowany przez Armacell Turbolit DG Plus ma szerokie możliwości zastosowania na budowie i eliminuje konieczność używania kilku systemów izolacyjnych, a wszystko to przy zapewnieniu wysokich parametrów izolacyjnych, niejednokrotnie nawet lepszych od innych, standardowych rozwiązań.

Nie musimy więc już tracić czasu na dobieranie izolacji do poszczególnych typów instalacji, rodzaju przewodów, sposobu ich ułożenia, czy martwić się, jak zachowają swoje właściwości po latach. Wysoka uniwersalność, łatwość montażu oraz długotrwała żywotność czynią z Tubolit DG Plus firmy Armacell doskonały materiał zarówno dla zastosowań w budownictwie indywidualnym, jak i komercyjnym, zapewniając spokój i bezpieczeństwo na długie lata.

Materiał prasowy ARMACELL

Kategorie

ARMACELL Centralne ogrzewanie Instalacje Wodno-kanalizacyjna

Podziel się