Problem ogrzewania domu dotyczy nie tylko redukcji kosztów za paliwa do kotłów lub za prąd. Ważne też są zasady działania, skuteczność – wydajność. Bardzo dobrym rozwiązaniem do ogrzewania Twojego domu jest pompa ciepła.
Przestrzeń domowa jest bardzo ważna z wielu względów, więc zadbaj o nią. Zwróć uwagę na nią również od strony technicznej, m. in. w kwestii ogrzewania. Dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem ciepła w domu są obecnie pompy ciepła. Jeżeli zastanawiasz się nad wybraniem takiego urządzenia do domu, powinieneś najpierw dowiedzieć się o nim trochę więcej. Z tekstu dowiesz się, czym są pompy ciepła, w jaki sposób działają, jakie są ich rodzaje, z jakimi innymi instalacjami mogą współpracować oraz jaki jest koszt takiej inwestycji.
Czym jest pompa ciepła?
W uproszczonej definicji pompa ciepła to takie urządzenie, które do ogrzania domu wykorzystuje ciepło znajdujące się na przykład w powietrzu, gruncie czy też wodzie. Jest to więc rozwiązanie dobrze wpływające nie tylko na ekologię, ale również na finanse. Pompa ciepła składa się przede wszystkim z dwóch podstawowych elementów. Są nimi parownik i skraplacz stanowiące wymienniki ciepła. Ważnymi częściami urządzenia są również sprężarka i zawór rozprężony.
Jaka jest zasada działania tego urządzenia?
Być może zastanawiasz się, w jaki sposób pompa ciepła może ogrzewać dom, skoro jej źródło stanowi zimny grunt, powietrze lub woda? Urządzenie to skonstruowane jest w taki sposób, że wystarczy, gdy jego źródło ma temperaturę wyższą od tak zwanego zera absolutnego (0 w skali Kelwina, -273 w skali Celsjusza). Dzieje się tak, ponieważ w źródłach mających wyższą temperaturę znajduje się energia, która może zostać przetworzona na ciepło. Jednakże wymiana ciepła następuje z ciała o wyższej temperaturze do tego o niższej. Zasadę tę wykorzystuje również oczywiście pompa ciepła, której czynnik roboczy w parowniku ma temperaturę niższą od tej, która jest w źródle ciepła. Temperatura wzrasta za pomocą pracy sprężarki.
Z jakimi urządzeniami współpracować może pompa ciepła?
Inną kwestią, która może Cię zainteresować, jest to, z jakimi innymi instalacjami pompa ciepła może współpracować. Może ona na przykład zasilać zwykłe grzejniki. Z pompą ciepła współpracować może również inny rodzaj ogrzewania niskotemperaturowego. Może być to ogrzewanie ścienne za pomocą rur z wodą, które zatopione są w tynku. Dobrym rozwiązaniem jest również współpraca pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza dlatego, że pompy zużywają więcej energii niż tradycyjne kotły. Rozwiązanie to wybrać można już na etapie projektowania domu.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Zdecydowałeś, że zakup pompy ciepła dla Twojego domu to dobre rozwiązanie i korzystna inwestycja. Warto również zastanowić się nad rodzajem urządzenia, które byłoby najbardziej odpowiednie. Pompy ciepła, które często są wybierane do domów, zostały sklasyfikowane na różne sposoby. Podział może zależeć na przykład od sposobu, w który ciepło jest pozyskiwane oraz przekazywane do odpowiednich pomieszczeń. Można wyróżnić tu typy urządzeń, takie jak:
- Solana/woda– jest to urządzenie, które ciepło pobiera z gruntu. Jest to możliwe dzięki wymiennikowi gruntowemu, w którym znajduje się niełatwo zamarzający roztwór glikolu (tzw. solanka). Roztwór ten pośredniczy w wymianie ciepła pomiędzy czynnikiem roboczym pompy a gruntem. Woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania ogrzewana jest przez ciepło ze skraplacza.
- Bezpośrednie parowanie/woda – gruntowy wymiennik ciepła stanowi zarazem parownik pompy. W rurach znajdujących się w ziemi krąży więc czynnik roboczy, który odparowuje w nich. Nie ma tu roztworu glikolowego oraz dodatkowego wymiennika pośredniczącego, co pozwala na usprawnienie całego systemu. Woda, która ogrzewa instalację centralnego ogrzewania, ogrzewana jest przez ciepło ze skraplacza.
- Bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie – gruntowy wymiennik ciepła to jednocześnie parownik pompy. Instalacja grzewcza natomiast (czyli wodne ogrzewanie podłogowe) pełni rolę skraplacza. Efektywność tej pompy jest duża, ponieważ nie ma płynu pośredniczącego w wymianie ciepła ani w instalacji grzewczej, ani w wymienniku gruntowym.
- Woda/woda – parownik pompy jest tu ogrzewany za pomocą wody ze studni lub z innego zbiornika wodnego. Ciepło skraplacza wykorzystywane jest do instalacji centralnego ogrzewania.
- Powietrze/woda – powietrze służy w tym przypadku do ogrzania parownika pompy. Ciepło ze skraplacza używane jest do ogrzania wody zasilającej centralne ogrzewanie.
- Powietrze/powietrze – powietrze wykorzystywane jest do ogrzania parownika pompy. Powietrze, które nawiewane jest do pomieszczeń, ogrzewane jest przez ciepło ze skraplacza.
- Woda/powietrze – do ogrzania parownika pompy wykorzystywana jest woda. Ciepło ze skraplacza używane jest do ogrzania nawiewanego do pomieszczeń powietrza.
Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu pompy ciepła?
Poza tym, że wybrane przez Ciebie urządzenie powinno być odpowiednio dopasowane do Twojego domu, warto, byś zwrócił uwagę również na inne aspekty. Aby urządzenie mogło służyć Ci wiele lat, zwróć uwagę na inne kryteria, świadczące o jakości urządzenia. Są to kryteria między innymi takie, jak bezproblemowa obsługa, prosty montaż czy dbałość o ekologię. Urządzenie, które jest proste i intuicyjne w obsłudze to coś, co z pewnością ułatwi Ci życie. Nowoczesne urządzenia powinny posiadać również moduł podłączony do Internetu, który umożliwi obsługę przez aplikację mobilną. Poza tym wybierz cichą pompę, która z pewnością może wpłynąć na Twój komfort życia, zwłaszcza, jeśli urządzenie zamontowane zostało niedaleko domu.
Zwróć uwagę również na to, że instalacja pompy gruntowej jest kosztowniejsza i bardziej pracochłonna niż pompy powietrznej. Przekłada się to również na koszty całej inwestycji. Ważne jest również to, abyś zwrócił uwagę na czynnik chłodniczy. Nie może on szkodzić środowisku, a producent powinien ujawnić to, jak czynnik jest zastosowany w urządzeniu. Nie zapomnij o dodatkowym wyposażeniu. Zadbaj o możliwość doboru dodatkowego systemu UPS. Zabezpiecza on pracę pompy również wtedy, gdy zanika napięcie elektryczne.
Z jakimi kosztami musisz się liczyć, decydując się na taką inwestycje?
Kiedy rozważyłeś już wszystkie „za” i „przeciw”, a także zdecydowałeś się na rodzaj urządzenia, który byłby najlepszy dla twojej przestrzeni domowej, pozostaje jeszcze kwestia kosztów. Cena pompy ciepła jest przede wszystkim uzależniona od tego, jaki będzie to rodzaj urządzenia. Można przyjąć, że dla domu o średniej wielkości koszty wykonania instalacji z pompą gruntową to koszt rzędu 50-70 tys. złotych. Instalacja z pompą powietrzną natomiast to koszt około 24-40 tys. złotych.
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które stanowią bardzo dobre rozwiązanie do ogrzewania domu. Istnieje wiele rodzajów urządzeń, które mogą być dostosowane do danego budynku oraz do preferencji właścicieli. Jest to inwestycja dość kosztowna, jednak w dłuższej perspektywie jest ona bardzo korzystna nie tylko ze względów finansowych, ale również przez wzgląd na czynniki ekologiczne. Instalacja pompy ciepła jest czymś, co powinno być odpowiednio przemyślane, ponieważ stanowi również dla Ciebie dobrą i przyszłościową inwestycję.