Bezpieczeństwo elektryczne w domu jednorodzinnym. Błędy przy wykonywaniu instalacji
22.06.2021

Bezpieczeństwo elektryczne w domu jednorodzinnym. Błędy przy wykonywaniu instalacji

Instalacja elektryczna pełni ważną funkcję w każdym domu jednorodzinnym. Od jej prawidłowego wykonania zależy przecież, czy mieszkańcy będą mogli korzystać z prądu, ogrzewania i wody. Jak zadbać o bezpieczeństwo elektryczne w domu jednorodzinnym i uniknąć błędów przy wykonywaniu instalacji?

Przy dynamicznie rosnących wymaganiach klientów i konieczności szukania coraz to nowszych, inteligentnych rozwiązań, Schneider Electric proponuje oprogramowanie EcoStruxure Power Design i EcoStruxure Power Build. Pomożemy Ci działać szybciej i efektywniej.

Jak bezpiecznie korzystać z domowej sieci elektrycznej?

Domowa instalacja elektryczna składa się z kilku podstawowych elementów, do których zaliczamy przede wszystkim rozdzielnicę elektryczną, przewody i osprzęt. W inteligentnych domach mogą też wystąpić dodatkowe elementy do sterowania bramą, roletami czy alarmem. Podstawą bezpieczeństwa elektrycznego w domu jednorodzinnym jest prawidłowo wykonana instalacja, dlatego zadanie to należy powierzyć dobremu fachowcowi. Podczas korzystania z domowej sieci elektrycznej warto też kierować się kilkoma ważnymi regułami, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców i zapobiegną groźnym wypadkom z udziałem prądu.

Zasady bezpiecznego korzystania z domowej sieci elektrycznej

● Nie dotykaj nieizolowanych części obwodu elektrycznego gołymi rękami.
● Do napraw elektrycznych używaj izolowanych narzędzi.
● Nie przeprowadzaj żadnych napraw elektrycznych pod napięciem.
● Wyłączaj urządzenia z gniazd podczas burzy i dłuższej nieobecności.
● Stosuj wyłącznie gniazda wtykowe ze stykiem ochronnym.
● Zabezpieczaj gniazda wtykowe przed dziećmi.
● Zawsze wymieniaj przepalone bezpieczniki, zamiast zastępować je innymi materiałami przewodzącymi.
● Nie korzystaj z urządzeń o klasie ochronności 0.
● Instaluj gniazda i łączniki w bezpiecznych strefach.
● Przed zakupem nowego sprzętu sprawdź, czy domowa instalacja jest przystosowana do jego podłączenia.
● Nie dotykaj uszkodzonych kabli i wtyczek.
● Wymieniaj uszkodzone przewody, zamiast je naprawiać.
● Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem.
● Nie używaj urządzeń zasilanych prądem podczas kąpieli.
● Nie ciągnij za kabel, wyciągając wtyczkę z gniazda.
● Odłączaj dopływ prądu przed wymianą żarówki.

Choć część opisanych zasad może wydawać się oczywista, nagłówki w wiadomościach pokazują, że wiele osób wciąż się do nich nie stosuje. Aby zminimalizować ryzyko pożaru i porażenia, ZAWSZE przestrzegaj powyższych reguł i ucz dzieci, by robiły to samo. Jeśli nie masz doświadczenia w pracach elektrycznych, w przypadku awarii korzystaj z pomocy doświadczonego elektryka.

6 najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

Najprostszym sposobem na uniknięcie błędów podczas tworzenia instalacji w domu jednorodzinnym jest uczenie się na błędach innych. Zadbaj o bezpieczeństwo elektryczne swojego domu, unikając najpopularniejszych błędów.

1. Zbyt mała ilość gniazd

Niedobór gniazd to przede wszystkim ograniczenie komfortu użytkowania domu. Korzystanie z niezliczonej ilości przedłużaczy jest nie tylko niewygodne i nieestetyczne, lecz może być także niebezpieczne – zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze. Warto więc zaplanować ilość gniazd już na etapie projektu instalacji elektrycznej, a nie dopiero podczas aranżacji wnętrza. Kwestia ta jest szczególnie ważna w kuchni, gdzie korzystamy z dużej liczby sprzętów. Urządzenia, które montuje się na stałe, takie jak lodówka, kuchenka czy zmywarka, powinny mieć wydzielone gniazda, natomiast nad blatem warto zaplanować podwójne gniazda mniej więcej co 1,5 metra. W domach z ogródkiem nie może również zabraknąć montowanego na zewnątrz gniazda o podwyższonym stopniu ochrony IP44 lub IP55, do którego można podłączyć na przykład kosiarkę.

2. Nieprawidłowo położone przewody

Znajomość miejsc przebiegu instalacji przydaje się w wielu sytuacjach – od wywiercenia otworu na gwóźdź, przez wymianę okien, aż po montaż kaloryfera. Przewody należy układać wzdłuż pionowych i poziomych linii, aby móc z łatwością odtworzyć ich układ. Niestety częstym błędem jest układanie przewodów po skosie, co może prowadzić do przypadkowego przewiercenia przewodu. Taka sytuacja często wiąże się z koniecznością kucia w ścianie.

3. Brak wydzielonych obwodów

Każde urządzenie o mocy przekraczającej 2 kW oraz sprzęt montowany na stałe (lodówka, pralka, zmywarka, kocioł, kuchenka, piekarnik itp.) należy zasilać z osobnego obwodu. Takie rozwiązanie zapewnia niezawodne działanie urządzeń i zapobiega przeciążeniom obwodów. Niezastosowanie się do tej zasady może prowadzić do przerwania pracy lodówki czy kotła podczas awarii innego sprzętu. Inną kwestią jest zbyt mała ilość obwodów stosowanych na przykład do oświetlenia. Wykonanie oświetlenia na całym piętrze jako jednego obwodu może skutkować całkowitym odcięciem od prądu w przypadku zwarcia w jednym źródle światła.

4. Brak instalacji przed domem

Oświetlenie tarasu, ogrodu i podjazdu czy podłączenie domofonu i napędu do bramy to czynniki zwiększające bezpieczeństwo i funkcjonalność domu. Światło odstrasza też potencjalnych włamywaczy, zwłaszcza jeśli uruchamia się po wykryciu ruchu. Często skupiamy się na wnętrzu, zapominając o tym, że przy domu również muszą znaleźć się gniazda i okablowanie. Warto też pomyśleć przyszłościowo i na etapie tworzenia instalacji zrobić okablowanie do napędu do bramy, nawet gdy nie planujesz na razie z niego korzystać. Jeśli bowiem takie rozwiązanie zamarzy Ci się za kilka lat, jego wykonanie będzie trudniejsze i droższe.

5. Brak podziału łazienki na strefy

Łazienka już dawno przestała być wnętrzem pełniącym wyłącznie funkcję praktyczną. Nowoczesne łazienki to efektowne salony kąpielowe lub pomieszczenia spójne z aranżacją całego domu. Nie można jednak zapominać, że łazienkę należy podzielić na strefy bezpieczeństwa, których celem jest ochrona przed porażeniem. Wyróżniamy 4 strefy:

  • Strefa 0– wnętrze brodzika lub wanny. Możliwość korzystania z urządzeń zasilanych prądem zmiennym 12 V lub stałym 30 V. Wymagany stopień ochrony sprzętu i osprzętu: IPX7.
  • Strefa 1 – przestrzeń wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie brodzika lub wanny, do wysokości 2,25 m. Możliwość podłączenia na stałe pomp natryskowych, podgrzewaczy wody, opraw oświetleniowych, wentylatorów i urządzeń zasilanych prądem zmiennym 25 V lub stałym 60 V. Wymagany stopień ochrony: IPX5.
  • Strefa 2– przestrzeń do 0,6 m od granicy strefy 1, do wysokości 2,25 m. Możliwość montażu urządzeń ze strefy 1. Wymagany stopień ochrony: IPX4.
  • Strefa 3– przestrzeń do 2,40 m od granicy strefy 2, do wysokości 2,25 m. Możliwość montażu na stałe podgrzewacza wody, pralki, grzejnika ściennego, opraw oświetleniowych w II klasie ochronności, gniazda wtyczkowego z bolcem, wyłącznika oświetlenia. Wymagany stopień ochrony: IPX1.

6. Brak uziemienia w gniazdach

Uziemienie służy do odprowadzania niebezpiecznego napięcia do gruntu. Takie napięcie może pojawić się na przykład na metalowej obudowie lodówki. Uziom to obowiązkowy element wyposażenia instalacji elektrycznej, bez którego nie można zapewnić bezpieczeństwa elektrycznego domu. Niektóre zabezpieczenia, takie jak ogranicznik przepięć, mogą także nie działać bez uziomu. Najlepszym rozwiązaniem dla nowo powstałych budynków jest wykonanie uziomu fundamentowego w dolnej części ławy fundamentowej. Alternatywą dla tego sposobu jest uziom otokowy lub uziom pionowy.

Materiał prasowy Schneider Electric

Kategorie

Elektryczna Instalacje SCHNEIDER ELETRIC

Podziel się