Inteligentny dom – co to jest, na czym polega i jakie są jego rodzaje?
15.11.2020

Inteligentny dom – co to jest, na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Zapomniałeś wyłączyć klimatyzację, zamknąć bramę wjazdową czy obniżyć rolety? Teraz nie musisz wracać się do domu, aby to zrobić. Zainwestuj w inteligentny dom, a przekonasz się, że zarządzanie ze smartfona to nie tylko luksus i wygoda, ale także oszczędność czasu, pieniędzy i wysokie bezpieczeństwo.

Inteligentne domy stają się coraz częstszymi i powszechnymi instalacjami stosowanymi w naszych domach, mieszkaniach, a nawet biurach. Ich zakładanie pomaga nam w wielu dziedzinach życia codziennego. Także wciąż malejące ceny przekonują do skorzystania z udogodnień, jakie oferuje Smart Home.

Dzięki inteligentnym urządzeniom i połączeniu ich pod batutą jednego systemu możesz nimi zarządzać niemal wedle własnego uznania. Dzięki specjalnej aplikacji ze smartfona uruchomisz ogrzewanie przed przyjazdem z pracy, czy zlecisz ekspresowi zrobienie gorącej kawy. Czym zatem jest dom inteligentny i czy warto zainwestować w jego założenie?

Co to jest Smart House i jakie są jego rodzaje?

Inteligentny dom (z ang. Smart Home, Smart House) jest to system zintegrowanego sterowania instalacjami i urządzeniami, które wchodzą w wyposażenie Twojego domu, mieszkania bądź firmy. Działając na zasadzie urządzenia bezprzewodowego lub przewodowego, Smart House łączy ze sobą np. systemy:

  • oświetleniowy,
  • alarmowy,
  • ogrzewanie,
  • sprzęty AGD i RTV

oraz zarządza nimi podczas Twojej nieobecności w domu lub w czasie Twojego wypoczynku. Podstawę całej instalacji stanowi centrala zarządzająca, która może zbierać oraz przetwarzać sygnały wysyłane poprzez fale radiowe czy też przewody elektryczne z różnych urządzeń, które posiadasz w swoim gospodarstwie domowym.

System Smart Home może być wyposażony w czujniki gazu, dymu, czadu, ciśnienia, ruchu, wilgotności lub natężenia światła. Dom inteligentny może zatem za Ciebie sterować urządzeniami za pomocą aplikacji znajdującej się w Twoim urządzeniu mobilnym, poprzez panel sterowania bądź pilota. System takich właśnie czujników i detektorów zintegrowanych w systemie zarządzania pozwoli Ci uchronić dom przed pożarem, zalaniem, działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też ograniczy emisję szkodliwych zanieczyszczeń.

Zastosowanie i elementy składające się na dom inteligentny

Zakres działania Smart House zależy wyłącznie od Twoich upodobań i potrzeb. Szerokie zastosowanie tego systemu może nadzorować, monitorować i integrować działanie następujących elementów:

  • sterowanie oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym domu, pozwalające na dostosowanie natężenia światła do naszych potrzeb, jego automatyczne włączanie bądź wyłączanie,
  • sterowanie ogrzewaniem, na przykład reakcja systemu na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu – taka kontrola pozwala na wyłączenie ogrzewania właśnie w takim pomieszczeniu w Twoim domu np.: system obniży lub podwyższy temperaturę wyłącznie w przypadku, gdy w pomieszczeniu znajduje się przynajmniej jedna osoba,
  • wentylacja, klimatyzacja i filtracja powietrza,
  • ochrona majątku i bezpieczeństwo mieszkańców domu,
  • system przeciwpożarowy, który składa się z sieci czujników dymu i temperatury,
  • system alarmowy, który wyposażony jest w detektory ruchu oraz system automatycznego informowania o włamaniu na teren Twojej posesji,
  • system kontroli dostępu znajdujący swoje zastosowanie głównie w biurach i siedzibach firm. Taki system wyposażony jest, na przykład w czytniki kart i chipów.
  • system pogodowy, który może automatycznie podjąć decyzję, na przykład o zasłonięciu rolet czy zamknięciu okien na wypadek burzy, wiatru, deszczu itp.
  • obsługa urządzeń elektrycznych
  • system przeznaczony do oddymiania
  • sieć teleinformatyczna.

A to jeszcze nie wszystkie zalety inteligentnego domu…

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zdalna obsługa instalacji grzewczej i elektrycznej, która obejmuje sterowanie oświetleniem zamontowanym zarówno w domu, jak i przed nim oraz sterowanie wilgotnością powietrza i jego temperaturą. Jeśli jednak chcesz rozszerzyć zakres działania domu inteligentnego, możesz skorzystać także z systemu alarmowego, który ochroni dom przed włamaniem podczas Twojej nieobecności lub snu. Oprócz tego Smart House może nawadniać Twój ogród, obsługiwać kino domowe, kontrolować poziom płynów w szambach i zbiornikach na wodę, a także sterować roletami i żaluzjami. Inteligentne domy posiadają wiele zalet, które mogą przekonać Cię do zastosowania tej nowoczesnej technologii w Twoim domu.

Zalety domów inteligentnych – walory praktyczne

Smart Home to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu bez wstawania z kanapy, za pomocą jednego dotyku możesz zarządzać urządzeniami w swoim domu. Smart Home pozwala Ci ustawić oświetlenie, głośność odbiorników audio i video, włączyć zraszacze ogrodowe, zasłonić żaluzje czy też otworzyć i zamknąć bramę garażową. Wygoda domu inteligentnego polega także na możliwości zautomatyzowania większości urządzeń znajdujących się w Twoim domu tak, aby działały w określony sposób i w określonym czasie.

Inteligentny dom to pełna automatyzacja w sterowaniu urządzeniami wyposażenia domowego. Możesz tworzyć indywidualne harmonogramy ich pracy, oszczędzać zużywaną przez nie energię lub też dostosowywać czujniki według własnego uznania.

Smart Home – duża oszczędność i wysokie bezpieczeństwo

Inteligentny dom to duża oszczędność Twoich pieniędzy. Jeśli zainwestujesz raz w zainstalowanie takiego systemu, może zwrócić Ci się ona nawet kilkukrotnie. Poprzez aplikację czy panel sterowania kontrolujesz zużycie gazu, prądu czy ciepła w swoim domu. Dzięki optymalizacji instalacji znajdujących się w nim i w jego obrębie sprawisz, iż urządzenia, które posiadasz w domu, będą wykonywać oszczędną pracę.

Poza tym korzystając z systemów domów inteligentnych, znacznie podnosisz poziom bezpieczeństwa zarówno Twojego i Twoich bliskich, jak i mienia, które posiadasz. Jest to największa i najważniejsza zaleta, jaką posiada Smart House. Wyposażone w czujniki systemy ruchu posiadają zabezpieczenia przeciwwłamaniowe i w szybki sposób mogą poinformować odpowiednie służby o próbie wtargnięcia na posesję. Zabezpieczenie to umożliwia również zarządzanie systemem antywłamaniowym przez Internet. Możesz to robić z użyciem zamontowanych w Twoim domu oraz w jego obrębie kamer.

Jaki system Smart House wybrać?

Obecnie dostępne są dwie wersje Smart House, które dzielimy na otwarte i zamknięte. Wersje otwarte to takie, które pozwalają na dołączenie do całego systemu nowych urządzeń i funkcji. Są one bardzo elastyczne i dzięki nim dostosujesz działanie domu inteligentnego do Twoich indywidualnych potrzeb. Systemy zamknięte natomiast, posiadają zazwyczaj urządzenia i instalacje pochodzące od jednego producenta i nie pozwolą Ci na podłączenie dodatkowych urządzeń.

Istnieje jeszcze jeden podział Smart Home, które różnią się pomiędzy sobą pod względem sposobu ich montażu. Są to:

  • systemy bezprzewodowe, których działanie opiera się na wysyłaniu komunikatów poprzez bezprzewodowe sieci, takie jak WiFi czy Bluetooth. Sprawdzają się one zarówno w nowych, jak i starych domach. Do ich największych zalet należy to, iż są one ruchome i możemy ustawić je w dowolnym miejscu w domu oraz to, że ich zamontowanie nie wymaga przeprowadzania zbędnego remontu,
  • systemy przewodowe – w tym przypadku musisz liczyć się z zamontowaniem odpowiednich kabli, przełączników i sieci, bez których Smart House nie może się obyć. Jeśli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, najlepiej jest decydować się na nie podczas remontu czy prac wykończeniowych w domu.

Inteligentny dom to nie tylko luksus, komfort i wygoda dla Ciebie czy domowników, ale także optymalizacja zużycia energii, poprawienie funkcjonalności, a przede wszystkim oszczędność i bezpieczeństwo.

Kategorie

Instalacje Inteligentny dom

Podziel się