Jak oświetlić schody na piętro w domu jednorodzinnym?
15.11.2020

Jak oświetlić schody na piętro w domu jednorodzinnym?

Oświetlenie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo użytkowania schodów, ale również pełni funkcje aranżacyjne. Sprawdź, jak ładnie oświetlić schody na piętro, jednocześnie dbając o ich bezpieczne użytkowanie.

Od czego zależy rodzaj oświetlenia schodów na piętro? Przede wszystkim od Twojego gustu, aranżacji pomieszczenia, ale również od rodzaju schodów np.: pełne czy ażurowe z balustradą szklaną lub drewnianą. Światło inaczej będzie rozproszone na ciepłym drewnie o wolnych przestrzeniach, a inaczej na pełnych płytkach osadzonych na betonie.

Do tego nie zapominaj o samym materiale, z jakiego wykonasz schody. Stal nierdzewna, drewno, kamień – każdy z tych materiałów ma inne własności, które pochłaniają lub mocno odbijają światło. To jednak nie koniec, ponieważ obecność ściany, balustrady także daje dodatkowe sposoby aranżacji oświetlenia schodów. Zanim jednak wybierzesz oświetlenie do konkretnego pomieszczenia, zobacz, jakie masz możliwości.

Charakterystyka oświetlenia na schody wewnętrzne

Przede wszystkim wiedz, że jest to światło o mniejszym natężeniu, delikatniejsze od oświetlenia sufitowego. Musisz je dobrać tak, aby nie raziło w oczy lub oślepiało podczas wejścia czy zejścia. Zadbaj o oprawy schodowe wyposażone w ukośny odbłyśnik czy matową przesłonę, aby światło nie oślepiało, a strumień światła skieruj bezpośrednio na stopnie. Do tego dopilnuj, aby miało niewielką moc. Światło schodowe nie może dominować we wnętrzu.

Przemyśl też system włączników, gdyż potrzebujesz ich na dole schodów oraz na górze. W ten sposób możesz zgasić lub zaświecić oświetlenie przed użyciem i po użyciu schodów. Wykorzystać też możesz inteligentne oświetlenie sterowane smartfonem z odpowiednią aplikacją. Dzięki tym rozwiązaniom zaoszczędzisz energię, przez wyłączanie zbytecznego oświetlenia i to zdalnie, nie fatygując się z sypialni na korytarz. Samą instalację zaplanuj na etap budowy czy remontu domu. W ten sposób nie zniszczysz schodów, pięknych elewacji, a poprowadzenie instalacji będzie prostsze i mniej uciążliwe już podczas codziennych obowiązków. A jak możesz oświetlić swoje schody?

Sposoby oświetlenia schodów wewnętrznych

Kinkiety są najpowszechniejszą metodą oświetlenia schodów. Położone na ścianie wzdłuż stopni oświetlają schody, a skierowane ku górze oświetlają również korytarz i sufit. Bardzo dobrą alternatywą są halogeny na przylegającej ścianie na wysokości ok. 15 cm. Białe światło nie tylko rozświetla drogę po schodach, ale świetnie oddaje styl, w jakim zostały wykonane. Halogeny dają też możliwość regulowania natężenia oświetlenia, co pozwala wydobyć z otoczenia autentyczne barwy, a w praktyce dostosuje natężenie do pory dnia i Twoich potrzeb.

Jeśli zależy Ci na nietuzinkowej aranżacji, wykorzystaj światło instalowane w stopniach. Nie dość, że dokładnie zobaczysz schody nawet w półmroku, to idealnie podkreślisz ich walory dekoracyjne. W podobny sposób możesz wbudować lampy w stopnie, balustrady, skierowane łuną światła ku górze, co wydobędzie fakturę schodów i ścienną. Do oświetlenia schodów wykorzystać możesz także łańcuchy diod LED, plafony czy zmyśle żyrandole.

Oświetlenie ciepłe, a oświetlenie zimne

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze oświetlenia jest jego „temperatura” i to niezależnie od tego, na jakie źródła się zdecydujesz. Światło ciepłe nie zmienia postrzegania przedmiotów, nie zmienia ich barwy i nie zniekształca otoczenia. Jest to ważne, gdy chcesz ładnie wyeksponować nietuzinkowy kolor na ścianach, nietypowy styl schodów. Jeżeli zależy Ci na dobrej aranżacji, to wykorzystaj światło ciepłe, czyli osiągające temperaturę barwową w przedziale 3300-3500 K.

Zimne światło, jakie emitują diody LED, zmienia barwy, zniekształca nieco przedmioty, a do tego może razić zaraz po zapaleniu. Jest silne, intensywne i nie oddaje nieszablonowych aranżacji szczególnie po zmroku. Zamiast tego skorzystaj ze światła ciepłego, naturalnego. Jest ono kojące, uspokaja, nie razi i stanowi bezpieczną alternatywę dla silnej barwy zimnej.

Oświetlenie schodów w jadalni i salonie – przykładowa stylizacja

W przypadku, gdy urządzisz schody na piętro z salonu czy jadalni, wiedz, że to pomieszczenie nadaje im ton w doborze oświetlenia. W takim wypadku możesz wykorzystać oświetlenie sufitowe nad schodami, które rzuci łunę światła na stopnie i delikatnie rozprowadzi je do krańca schodów. Nie przesadź z natężeniem, gdyż światło nie może wypełnić jadalni czy salonu

Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy ażurowych schodach, które nie zatrzymają pasm oświetlenia. Przemknie ono przez schody nieco poniżej, tworzącą ładną kaskadę podkreślającą styl schodów. Dodatkowym atutem takiego oświetlenia jest to, że podkreśli styl schodów bez względu na wykorzystany materiał – kamień, drewno, stal nierdzewna. Unormuj jedynie natężenie światła.

Oświetlenie schodów zależy od wielu zmiennych, które musisz uwzględnić przed instalacją. Jeśli samodzielnie nie chcesz decydować o oświetleniu schodów wewnętrznych, poradź się projektanta. Stworzy on dla Ciebie idealną instalację pod nieszablonowe aranżacje, o natężeniu i barwie idealnych dla domowników.

Kategorie

Elektryczna Instalacje Oświetlenie Wnętrza

Podziel się