Jak taniej podlewać ogród wodą z wodociągu. Podlicznik - formalności i koszty.
30.07.2021

Jak taniej podlewać ogród wodą z wodociągu. Podlicznik – formalności i koszty.

Podlewanie ogrodu przydomowego czy na działce wodą z sieci jest powszechnym zjawiskiem. Coraz rzadsze opady powodują, że jako właściciel posesji jesteś zmuszony do korzystania z wody miejskiej. Jednak koszty takiego podlewania ogródka są ogromne. Zainstaluj podlicznik i zredukuj opłaty za wodę.

W Polsce od kilku lat można zaobserwować coraz niższą dostępność wody opadowej. Podlewanie wykonuje się o stałych porach, czyli rano lub wieczorem. W tych celach niestety często musisz wykorzystywać wodę miejską, która jest dość droga. Do tego licz się z ogromnym zużyciem. Średnio podlanie 1 m2 ogrodu w sezonie wymaga 1200 litrów wody, nawet zakładając tylko szacunkowe dane.

Ograniczysz jej użycie przez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Specjalne zraszacze kropelkowe, do tego instalacje o dużym zasięgu dozują odpowiednio wodę. Równomierne podlewanie daje oszczędności, ale czy to wszystko? Nie, możesz też zainstalować podlicznik.

Co to jest podlicznik wody?

Wodę, którą wykorzystujesz w ogrodzie, tracisz bezpowrotnie. Bez względu na to, czy myjesz samochód, czy podlewasz ogród, wodą wsiąka w glebę. Nie możesz jej użyć ponownie czy choć częściowo zatrzymać. Niestety, ale podlewając wodą z wodociągów, płacisz za oczyszczoną wodę, czyli z opłatami dodatkowymi. Problem ten rozwiązuje podlicznik.

Podlicznik jest drugim wodomierzem zliczającym wodę zużywaną bezpowrotnie w ogrodzie. Zamontujesz go w instalacji nawadniającej ogród. Zakup i montaż – łącznie z kosztami leży po Twojej stronie, czyli inwestora. Taka inwestycja szybko Ci się zwróci, bo już po 1-2 sezonach przy niskim zużyciu wody, a nawet po 3-6 miesiącach przy dużej eksploatacji wody. Całkowity koszt zakupu podlicznika i instalacji łącznie z plombowaniem to 250-400zł – wartość uśredniona. Pamiętaj, że okres legalizacji licznika to 5 lat, po tym czasie musisz zakupić nowy.

Formalności związane ze zgłoszeniem podlicznika wody

Jeśli chcesz zainstalować podlicznik, to musisz ten fakt zgłosić do właściwego zakładu wodociągowego. Wniosek dotyczy wyrażenia zgody na montaż równoległy lub szeregowy. Niekiedy konieczne są oględziny dokonywane przez pracownika wodociągów. Być może będziesz musiał złożyć dodatkowy wniosek o czasowe zamknięcie przyłącza wody. Możesz skorzystać również z usług profesjonalnej firmy, ale to dodatkowo podniesie koszty instalacji. Decydując się na samodzielny montaż, nie zapominaj o zakupieniu zaworu odcinającego instalowanego przed licznikiem.

Poza zgłoszeniem musisz kupić licznik – koszt wodomierza to od 50 do 100 zł. Zaplombowanie podlicznika wody to kolejny koszt 50 zł. Jeśli montaż wykonuje dla Ciebie firma zewnętrzna, to doliczasz od 100 do 150 zł. Problemem może okazać się brak instalacji ogrodowej. Jeśli takiej nie posiadasz, to musisz doliczyć kolejne setki zł na zakup sprzętu i jego instalację. Jednak nie zapominaj, że woda ogrodowa zużywana jednorazowo – wpadająca w grunt, jest dużo tańsza i daje nawet kilkadziesiąt zł oszczędności na miesiąc!

Jak wygląda montaż podlicznika?

Po zakupie licznika umieść go w instalacji, czy w budynku przy ścianie zewnętrznej za zaworem czerpalnym do podlewania (nie większa odległość niż 1,5 m). Jeśli masz instalację i w niej montujesz podlicznik, to pamiętaj o zaworze przed licznikiem. Nie korzystaj z żadnych podzielników typu trójnik, co ochroni Cię przed podejrzeniem nielegalnego użycia wody. Kontrola instalacji jest niemal pewna, kiedy dojdzie do gwałtownego zwiększenia zużycia wody ogrodowej i spadku zużycia wody bytowej.

Weź pod uwagę, że samodzielny montaż instalacji wymaga wiedzy fachowej. Jeśli nie czujesz się na siłach, zatrudnij specjalistów. Pamiętaj również, że częstą praktyką jest czasowe ograniczenie dotyczące korzystania z wody ogrodowej z pionu. W okresie od 15 kwietnia do 15 września możesz podlewać ogród rano lub wieczorem.

Alternatywy dla podlicznika wody ogrodowej

Podlicznik nie jest jedyną metodą ograniczającą zużycie wody na potrzeby podlewania roślinności ogrodowej. Możesz również przeprowadzić odwierty studni głębinowej. Wyposażona studnia w pompę głębinową ssącą na pewno usprawni podlewanie. Ważną zasadą w tym wypadku jest korzystanie z wód gruntowych do 7 m pod powierzchnią ziemi. W ten sposób nie zużywasz wody pitnej. Ze względu na koszty pomp i odwiertów metoda zwraca się zdecydowanie dłużej. Dolicz do tego koszt prądu.

Alternatywą jest również woda deszczowa, ale jest coraz mniej efektywna. Opady deszczu w Polsce, szczególnie latem stają się znikome. Magazynowanie deszczówki jest utrudnione. Dolicz do tego podatek, koszty zbiornika… oraz niewielką ilość wody, jaką możesz zmagazynować.

Dlaczego podlicznik jest opłacalny? Dostęp do wody z sieci masz cały rok. Jeśli za 1 m3 zimnej wody płacisz 4,32, a za 1 m3 odebranych ścieków 6,96 to koszt całkowity metra sześciennego to 11,26. Tyle kosztuje woda z „kranu”. Natomiast przy użyciu podlicznika jej cena to tylko 4,32 za 1 m3… Płacisz 2,6 razy mniej za wodę jednorazowo wykorzystywaną – wchłanianą przez grunt (ceny podane dla rejonu pod Warszawą).

Kategorie

Działka i ogród Instalacje Wodno-kanalizacyjna Wokół domu

Podziel się