Instalacje elektryczne, oprócz tego, iż mają dostarczać prąd do urządzeń w Twoim domu, powinny być także dobrze zabezpieczone. Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest zastosowanie właściwego sposobu łączenia ze sobą obwodów. Jednym z elementów, na które musisz zwrócić uwagę przy tego typu działaniach są wyłączniki schodowe oraz krzyżowe.
Czym charakteryzuje się wyłącznik krzyżowy i jakie jest jego zastosowanie?Wyłącznik krzyżowy to jeden z łączników stosowanych w instalacjach elektrycznych w Twoim domu. Używa się go do wyłączania oraz włączania w obwodach posiadających niskie napięcie. Wyłącznik tego rodzaju charakteryzuje się szerokim zasięgiem. Może działać na odległość, jeśli umieścisz go pomiędzy wyłącznikami schodowymi. To, ile ich wstawisz, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Dzięki temu będziesz mógł operować oświetleniem, na przykład będąc w innym pomieszczeniu. Założenie włączników krzyżowych nie jest kosztowne, dlatego warto w nie zainwestować, chociażby dla własnej wygody.
Rodzaje włączników krzyżowych
Zapalanie i gaszenie światła z różnych miejsc w domu umożliwią Ci wyłączniki krzyżowe podwójne i potrójne. Poza tym, do wyboru masz również łączniki, które załączają dwa różne obwody, dzięki którym będziesz mógł sterować oświetleniem w jednym pomieszczeniu. Jest to tak zwany wyłącznik świecznikowy, mający zastosowanie głównie w większych żyrandolach, posiadających miejsce na kilka żarówek. Pozwoli Ci to na zaświecenie części lampek za pomocą jednego przycisku, zaś pozostałych za pomocą drugiego. Wyłącznik taki ma również zastosowanie w ustalaniu poziomu jasności światła.
Włącznik schodowy – działanie
Do łączenia obwodów elektrycznych możesz użyć kilku rodzajów wyłączników. W większości przypadków są to wspomniane wcześniej wyłączniki krzyżowe oraz współpracujące z nimi wyłączniki schodowe. Wyłączniki schodowe to urządzenia, które sterują oświetleniem z dwóch różnych miejsc w Twoim domu. Sprawdzają się zazwyczaj w piętrowych domach jednorodzinnych. Dzięki nim możesz włączyć światło na parterze przy schodach oraz wyłączyć na piętrze.
Działa to także w drugą stronę. Będąc na górze, możesz włączyć w tym miejscu światło, a wyłączyć na parterze. Aby sterować oświetleniem w ten sposób, musisz zainstalować dwa wyłączniki – jeden na piętrze, a drugi na parterze. W momencie, gdy przełączasz jeden z nich, następuje zmiana stanu obwodu na przeciwny, to znaczy z zamkniętego na otwarty i odwrotnie. Dzięki temu możesz sterować oświetleniem w taki sposób, że wyłączasz je na dole, a włączasz na górze.
Włącznik krzyżowy – jak działa?
Jeśli chodzi o włączniki krzyżowe, pozwalają one na włączanie lub wyłączanie światła z kilku różnych miejsc w Twoim domu. W takim przypadku, będziesz zobowiązany do zamontowania kilku punktów do sterowania oświetleniem. Instalacje tego typu doskonale radzą sobie w dwupoziomowych klatkach schodowych.
Decydując się na to rozwiązanie, musisz połączyć ze sobą wyłączniki krzyżowe oraz schodowe. Standardowo robi się to poprzez wpinanie wyłącznika krzyżowego pomiędzy dwa schodowe. Możesz również podłączyć kilka sztuk takich urządzeń. Dzięki temu zyskasz możliwość zamontowania wielu punktów oświetleniowych. W tak rozbudowanych instalacjach niezbędne jest zastosowanie dodatkowej liczby przewodów elektrycznych oraz połączeń.
W jaki sposób łączyć wyłączniki schodowe z krzyżowymi?
Każdy podpięty do instalacji wyłącznik krzyżowy musi być połączony ze schodowym, ponieważ urządzenia te nie są samodzielne. W przeciwnym razie nie będzie on działał. W większości przypadków robi się to poprzez połączenie obwodów elektrycznych wychodzących z łącznika schodowego z zaciskami wejściowymi łącznika krzyżowego. Kolejnym krokiem, jaki musisz wykonać, jest umieszczenie przewodów z zacisków wyjściowych w zaciskach wejściowych schodowego wyłącznika krańcowego. Połączenie ich w taki sposób umożliwi Ci kontrolę oświetlenia w żarówkach należących do jednego żyrandola z różnych poziomów w Twoim domu. Aby zoptymalizować miejsca montażu, powinieneś zastosować podwójne łączniki krzyżowe. Dzięki nim będziesz mógł zapalać i gasić światło w wybranych pomieszczeniach z różnych miejsc w domu.
Podobnie wygląda to w przypadku łączników schodowych. Możesz zatem zastosować także tych części instalacji w formie podwójnej. Mają one zastosowanie przeważnie w żyrandolach, które posiadają kilka żarówek. W takim przypadku każdą z nich możesz zapalić lub zgasić osobnym przyciskiem. Dla przykładu, dwie żarówki będą zapalane jednym włącznikiem, innym kolejne dwie, zaś naciśnięcie obu przycisków zaświeci wszystkie żarówki znajdujące się w żyrandolu.
Aby zapalić lub zgasić światło w swoim domu, potrzebujesz zwykłego włącznika jednobiegunowego. Sytuacja zmienia się, kiedy w żyrandolach, które posiadasz, jest kilka żarówek. W takim przypadku do sterowania oświetleniem najlepiej będzie zamontować włącznik podwójny, który potrafi sterować dwoma różnymi źródłami światła.
Bardziej skomplikowane instalacje zastosujesz, kiedy pojawi się potrzeba sterowania oświetleniem z kilku różnych miejsc. Dlatego też przed instalacją tego typu urządzeń, powinieneś zapoznać się z zasadą działania oraz przeznaczeniem wyłączników krzyżowych oraz schodowych.