15.11.2020

Wodne ogrzewanie podłogowe. Organizacja i kolejność prac. Krok po kroku.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Podłoga oraz pomieszczenie są ciepłe i przyjemne w użytkowaniu. Posadzka szybciej wysycha, co minimalizuje ryzyko wypadku. Jednak, aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoje funkcje, musisz je odpowiednio zaprojektować i zrealizować. Jak krok po kroku wykonać projekt i montaż „podłogówki”?

Nie wiesz, czym jest ogrzewanie podłogowe? To nic innego jak system grzewczy podłączony do źródła ciepła, a zainstalowany w podłodze pod wylewką. W taki sposób posadzka staje się jednym dużym „grzejnikiem”. Zapewnia ciepło przez rury ułożone pod posadzką nie tylko na podłodze, ale również w pomieszczeniu.

Ogrzewanie w posadzce można układać pętlowo czy meandrowo. W drugim przypadku sprawdza się przy drewnianej podłodze czy pomieszczeniu z przegrodami. Takie ogrzewanie zapewnia równomierny rozkład temperatury czy większą wilgotność powietrza szczególnie zimą. A jakie plusy ma jeszcze ogrzewanie w posadzce?

Zalety ogrzewania podłogowego

„Podłogówka” zapewnia wysoki komfort cieplny. Dzięki niej obniżysz średnią temperaturę o 1-2 stopnie Celsjusza, co da Ci oszczędności na opłatach do 12%. Dlaczego? Średnio kaloryfery potrzebują temperatury 60 stopni Celsjusza, aby ogrzać pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje do tego tylko 45 stopni Celsjusza. Poza tym, powietrze przy ogrzewaniu podłogowym jest mniej suche. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej wilgotności pomieszczenia, spokojniejszy sen czy ograniczenie rozwoju drobnoustrojów.

Rozkład temperatury jest równomierny w całym pomieszczeniu, a w dodatku optymalny dla człowieka. Wyższa temperatura bliżej nóg zapewnia lepsze ogrzewanie zmarzniętych kończyn. Niższa nieco temperatura w okolicach tułowia i głowy znów nie dopuszcza do przegrzania organizmu. Jest to szczególnie ważne dla astmatyków czy alergików. Sama podłoga jest bardzo estetyczna, gdyż nie ma na niej widocznych elementów instalacji, jak na ścianach – rury, kaloryfer. Wiele zalet, prawda? Tylko gdzie możesz zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Gdzie możemy zastosować ogrzewanie podłogowe?

Tak naprawdę instalację wodną ogrzewania podłogowego możesz zastosować w:

  • łazience (najczęściej spotykane),
  • kuchni,
  • przedpokoju,
  • salonie,
  • toalecie,
  • rzadziej w sypialni, aczkolwiek trudno zrozumieć ten rzadki wybór, jeśli jest zdrowe na sen – my polecamy rozwiązanie.

Raczej unikaj stosowania ogrzewania podłogowego w pokojach z parkietem lub z klasycznymi dywanami. Wiąże się to ze współistnieniem dwóch systemów grzewczych – podłogowym i grzejnikowym, co nie jest dobrym rozwiązaniem ze względów technicznych i eksploatacyjnych. A kiedy jest dobry moment na instalacje „podłogówki”?

Podłogówka podczas budowy domu i remontu

Jest to najlepszy okres dla Ciebie, kiedy podejmujesz decyzję o instalacji systemu ogrzewania podłogowego. Instalacja ogrzewania już w gotowych posadzkach niestety wiąże się ze zrywaniem parkietów, kafli, kuciu, tworzeniu nowej instalacji. Im więcej pomieszczeń zaopatrzysz w system podłogowy, tym więcej zniszczeń musisz poczynić.

W momencie budowy domu, czy jego remontu, specjaliści mają zapewniony dostęp do posadzki, instalacji. Nie muszą demontować urządzeń sanitarnych, zakładać szacunkowej linii posadzki. Poza tym wszelkie linie elektryczne, przyłącza, kanalizacje muszą znajdować się pod ogrzewaniem podłogowym, dlatego jest ono wykonywane niemalże na końcu. Jeśli już wiesz, czym jest ogrzewanie podłogowe wodne, jakie ma zalety, kiedy możesz je wykonać, to poznaj jego projektowanie i realizację.

Projekt systemu ogrzewania podłogowego wodnego

Najpierw postaraj się o specjalistów od ogrzewania podłogowego. Na podstawie wywiadu z Tobą, po określeniu Twoich potrzeb i wizji pomieszczeń, eksperci nakreślą odpowiedni projekt „podłogówki”. Projektant dokładnie oszacuje ilość obiegów, wielkość płyt grzewczych, przebieg rur, długość, rozstaw czy nawet sam sposób ich ułożenia.

Dlaczego projekt jest ważny? Jeśli projektant określi zbyt małą średnicę rur np.: dla dużego obiegu, to przez opory przepływu pompa może mieć problem z odpowiednim nawodnieniem instalacji. Spowoduje to niewystarczalną ilość ciepła do ogrzewania przez niższą temperaturę systemu. Poza tym instalacja nie powinna przebiegać pod kominkiem czy meblami, aby nie doprowadziła do ich przegrzania i uszkodzenia. Usytuowanie elementów wyposażenia ustal jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Dodatkowo musi być znane wykończenie posadzki, gdyż ogrzewanie podłogowe podnosi jej poziom. Kolejne warstwy mogą nie zmieścić się w projekcie, co będzie wymagało np.: jego adaptacji lub zmian w samej instalacji grzewczej. A teraz dowiedz się…

Izolacja. Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe najczęściej wykonywane jest na mokro. Rury układa się na warstwie izolacyjnej i pokrywa podkładem betonowym. Taki podkład nazywany jest także wylewką lub jastrychem, ale po kolei. W pierwszej kolejności układasz warstwę izolacyjną zabezpieczającą przed odpływem ciepła.

Najpierw oczyszczasz podłoże i je wyrównujesz, niezależnie od tego, czy jest to podłoga, czy strop na piętrze. Płyty izolacyjne zapobiegające uciekaniu ciepła w grunt czy na niższy poziom muszą być ułożone idealnie równo. W ten sposób instalacja pokryta następnymi warstwami nie powygina się i nie popęka. W tym wypadku możesz zastosować twardą płytę styropianową z wypustkami, w których umieszczasz rury. Zadbaj również o brak szczelin między płytami – zaklej je tak, aby pomiędzy łączenia nie dostała się wylewka. Pamiętaj, że przy gruncie warstwa izolacji nie może być cieńsza niż 15 cm, w innym wypadku ciepło podłogowe ucieknie w ziemię.

Dylatacje w ogrzewaniu podłogowym

Pamiętaj, że płyta ogrzewania podłogowego nie może stykać się ze ścianami budynku – zostaw odstępy zwane szczelinami dylatacyjnymi. Taki samymi szczelinami oddzielasz poszczególne systemy w pokojach, innych pomieszczeniach, a nawet jednym, jeśli ma powyżej 7 m czy powierzchnię między 30 m2 a 50 m2. Szczególnie jest to ważne, jeśli pomieszczenia mają złożony kształt litery L czy U. Nadmiar ciepła może po prostu spowodować pękanie instalacji.

Szczeliny dylatacyjne wypełnij pianką polietylenową o grubości 1 cm – jest to tzw. izolacja brzegowa. Pamiętaj, że dylatacja powinna mieć nie mniej niż 0,5 grubości. Ja zapewnisz odpowiednią odległość? Podczas układania płyt zastosuj drewniane listwy o grubości od 0,5 do 1 cm, które usuniesz po wylaniu jastrychu. Dobrze, utworzyłeś izolację, zapewniłeś dylatację, to…

Jak wykonać szczelną instalację z rur bez połączeń?

Tutaj musisz bardzo starannie wykonać instalacją, gdyż przez wylewkę nie będziesz mieć do niej dostępu. Do prowadzenia instalacji wykorzystaj rury giętkie ze zwoju z barierą antydyfuzyjną. Tak wykonasz obieg całego odcinka z jednej rury. W ten sposób również nie narażasz instalacji na rozszczelnienie. Formujesz z rury pętle lub meandry. System nie powinien mieć więcej niż 150 m dla jednej rury. Średnio policz, że na 1 m2 układasz ok. 5-6 m rury.

Formuj rurę w pętlę i podłącz do rozdzielaczy z przyłączami. Stosuje odpowiednie złączki do wybranego systemu. Pamiętaj, że liczba przyłączy musi odpowiadać liczbie pętli ogrzewania. Początek pętli łączysz z rozdzielaczem zasilającym. Do niego doprowadzana jest woda grzewcza z kotła. Koniec pętli łączysz z rozdzielaczem pierwotnym. On odbiera wodę powracającą z instalacji i odprowadza znów do źródła ciepła. Nie zapominaj, że wielkość rur dobierasz do wielkości pomieszczenia, systemu, a odległości pomiędzy nimi to zwykle 10-20 cm.

Nie układaj rur w łazience pod brodzikiem, wanną, miską klozetową, pod komodami, szafkami, szafami. Podobnie w kuchni unikaj tworzenia instalacji pod ciężkimi stołami, sprzętem AGD czy aneksem. W sypialni unikaj tworzenia systemu pod łóżkiem czy szafą zabudowaną.

Jakie wylewki stosować przy ogrzewaniu podłogowym?

System jest ułożony, ale podłogę należy jeszcze zakończyć odpowiednią wylewką. Najlepszymi są wylewki anhydrytowe, cementowe, cementowe podkłady o wyższej wytrzymałości czy wylewki samopoziomujące się – grubowarstwowe. Pamiętaj, że sam podkład podłogowy powinien mieć ok. 60 – 70 mm grubości. Z tego ok. 50 mm powinno znajdować się nad linią – poziomem instalacji, czyli nad rurami. Nie dotyczy to warstwy anhydrytowej – możesz zastosować wylewkę o grubości ok. 35 mm. Jeśli wylewka Ci nie wyszła i nie możesz uzyskać poziomu, zastosuj dodatkowo wylewkę samopoziomującą.

Następnie czekasz do zaschnięcia, czyli zakończenia sezonowania podkładu. Instalację włączyć możesz nie wcześniej niż po upływie trzech tygodni. Dlaczego? Po sezonowaniu następuje wygrzewanie. Polega ono na stopniowym podnoszeniu temperatury wody, która zasila całą instalację. Następnie znów następuje powolne jej obniżanie.

Teraz już wiesz, jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe, jak je zaprojektować czy nawet wykonać krok po kroku. Pamiętaj, jeśli nie czujesz się na siłach, nie masz zmysłu majsterkowicza czy odpowiedniej wiedzy fachowe, zleć wykonanie ogrzewania podłogowego wodnego specjalistom.

Kategorie

Centralne ogrzewanie Instalacje

Podziel się