Włącznik schodowy. Jak podłączyć? Zasada działania
16.11.2020

Włącznik schodowy. Jak podłączyć? Zasada działania

Włącznik schodowy to przedmiot, którego każdy domownik używa nawet po kilkanaście razy dziennie. Z tego powodu warto, abyś zapoznał się z zasadami jego działania. Poza tym każdy ważne jest, abyś wiedział, jak prawidłowo go podłączyć.

Co to jest wyłącznik schodowy?Niemały spór w doktrynie budzi poprawne nazewnictwo tego przedmiotu. Włącznik czy wyłącznik? Językoznawcy spierają się o odpowiednią terminologię. Bądź co bądź, służy on zarówno do włączania, jak i wyłączania. Jakiejkolwiek formy nie wybierzesz, możesz mieć pewność, że jest poprawna. Bylebyś nie pokusił się o „włanczanie”.

Jeżeli Twój dom złożony jest z kilku kondygnacji, dobrze, abyś wyposażył się w kilka włączników. Powinieneś umieścić je na poziomie klatki schodowej. Na pewno kojarzysz to rozwiązanie z bloków mieszkalnych. Każdy właściciel mieszkania woli mieć włącznik blisko swoich drzwi wyjściowych. Oprócz tego ułatwia to przebrnięcie przez klatkę ze stałym oświetleniem. Nie sposób pokonać kilka pięter na tyle sprawnie, aby światło zapalane na chwilę nie zgasło.

Dlaczego wyłącznik schodowy jest niezbędny?

Aby uzmysłowić sobie korzyści płynące z wyłączników schodowych, wystarczy, że wyobrazisz sobie, że ich nie ma. Wtedy zdasz sobie sprawę z tego, że wyłącznik schodowy pojedynczy lub podwójny to niezbędny element wyposażenia w Twoim domu. Każdy zna ten schemat. Budzisz się w środku nocy. Dookoła panują egipskie ciemności, a Tobie niewyobrażalnie chce się pić. Myślisz tylko o tym, aby wziąć łyk zimnej wody. Zaspanym, powolnym krokiem wybierasz się w kierunku kuchni. Co gorsza, jest dwa piętra niżej.

Ze zmrużonymi oczami po omacku szukasz na ścianie wyłącznika schodowego. Misja się nie powiodła. Nagle uzmysławiasz sobie, że kontakt zainstalowałeś na samym dole schodów. Rezygnujesz ze schłodzonej wody w obawie o potknięcie na stopniach. Wracasz do łóżka, a myśl o spożyciu napoju i złość pozostają z Tobą do białego rana. Ten przykład idealnie odzwierciedla istotę potrzeby instalacji kontaktu.

Fotokomórka a włącznik schodowy

Inną opcją jest zamontowanie fotokomórki. Reaguje ona za każdym razem, gdy wykryje ruch. Wystarczy, że pojawisz się w jej zasięgu, a dookoła Ciebie rozbłyśnie światło. Taka alternatywa jest bardzo wygodna, jednak niesie za sobą kilka wad. Fotokomórka cechuje się bardzo wysoką czułością na ruch. Nawet przy najdrobniejszym poruszeniu zapali się światło. Zdarza się też, że świeci się zbyt długo.

Naturalnie jest to rozwiązanie nieekonomiczne. Fotokomórka może być szczególnie uciążliwa, jeżeli posiadasz zwierzaka. Przemknięcie psa, kota czy królika w pobliżu fotokomórki rozświetli przestrzeń. Tutaj zdecydowanie wygrywają wyłączniki schodowe. Świecą się tylko wtedy, gdy je naciśniesz. Schodząc, klikasz w wyłącznik, a na dole powtarzasz czynność. To bardzo duża oszczędność finansowa, która w skali roku może wygenerować niemałą kwotę.

Rodzaje włączników schodowych

Ten produkt zakupisz w sklepie budowlanym lub w sklepie z elektronicznymi akcesoriami. Jeżeli jesteś laikiem, wybór odpowiedniego egzemplarza może okazać się dość trudny. Gdy staniesz przed półką i zobaczysz szeroką gamę produktów, złapiesz się za głowę. Warto, abyś poprosił o radę ekspedienta lub zawodowego elektryka. Jakie wyłączniki schodowe masz do wyboru? Nabyć możesz:

  • wyłącznik schodowy pojedynczy,
  • wyłącznik schodowy podwójny,
  • wyłącznik schodowy czasowy,
  • wyłącznik schodowy krzyżowy.

Tylko od Twoich potrzeb zależy, który wyłącznik wybierzesz. Określ swoje potrzeby oraz swoich domowników. Przeanalizuje funkcjonowanie wszystkich osób, a następnie przemyśl aranżację. Właśnie, a co z aranżacją wnętrza i doborem wyłączników?

Włączniki natynkowe i podtynkowe

Możesz również samodzielnie zorientować się w rodzajach wyłączników schodowych. Dobór odpowiedniej wersji uzależniony jest od projektu Twojego domu. Zatem, jak działa taki przełącznik i co mogą zaoferować Ci producenci?

Podstawowy podział tych produktów dzieli się na łączniki natynkowe oraz łączniki podtynkowe. Sama nazwa wskazuje na ich specyfikację. Pierwszy jest chętniej stosowanym rozwiązaniem. Dotyczy kontaktów, które wyposażono w obudowę zabezpieczającą. Z drugiej strony, to właśnie drugi rodzaj jest najczęściej umieszczany w nowoczesnej architekturze. Wygrywa tym, że można dobrać do niego dowolną obudowę.

Wyłącznik schodowy pojedynczy

Najprostszy w budowie wyłącznik, który zaskarbi sobie miłośników minimalizmu. Z reguły posiada tylko jeden przycisk. Świadczy to natomiast o tym, że jest to wyłącznik jednobiegunowy. Pozwoli Ci włączyć światło w jednym miejscu. Maksymalne napięcie gniazdka, na którym planujesz go zamontować, nie może przekraczać 250 V.

Innowacją i dużym udogodnieniem jest ich alternatywna wersja. Mianowicie mowa o wyłącznikach dwubiegunowych. Ich cechą wspólną jest jeden przycisk. Różnią się natomiast tym, że w przypadku wersji dwubiegunowej, możesz zapalić światło w dwóch miejscach. Inaczej wygląda także kwestia napięcia gniazdka, ponieważ w każdym z nich może być ono inne. Nowym zastosowaniem jest ekran czuły na dotyk zamiast tradycyjnego kontaktu.

Wyłącznik schodowy podwójny i czasowy

Podwójny wyłącznik schodowy znajduje się w gronie łączników świecznikowych zwanych także grupowymi. Co do zasady jest wyposażony w dwa przyciski. Dzięki temu możesz obsłużyć kilka obwodów oświetlenia. Jeżeli Twój żyrandol składa się z kilku żarówek, to rozwiązanie dla Ciebie. Wyłącznikiem świecznikowym będziesz mógł włączać tylko ich część.

Ta wersja jest dostosowana do instalacji w gniazdku o napięciu 250 V. Wytrzymuje obciążenie 3520 W. Dokonując zakupu, zwróć szczególną uwagę na oznaczenie stopnia ochrony. Powszechnie zaleca się zgodność ze standardem IP20.

Tutaj nazwa sama zdradza walory tego rozwiązania. Zastosowanie wyłącznika schodowego czasowego pozwoli Ci wyłączenie światła po upływie zaledwie kilku sekund. Dzieje się tak przez chwilową blokadę przycisku odbijającego. Dodatkowo powinien po niedługim czasie wygasić lampę.

Wyłącznik schodowy krzyżowy

Jeżeli decydujesz się na wyłącznik schodowy pojedynczy lub podwójny, ten produkt może okazać się dla Ciebie użytecznym uzupełnieniem instalacji. Przyda Ci się szczególnie, jeżeli Twój dom ma kilka kondygnacji. Jego zaletą jest fakt, że umożliwia podłączenie większej liczby kontaktów. Są montowane między głównymi wyłącznikami schodowymi.

Rodzaje wyłączników schodowych można by było znacznie bardziej rozwinąć, natomiast są to ich najpopularniejsze wersje. Istnieją także kontakty, które potrafią wykryć obecność w pomieszczeniu. Jeżeli jej nie odnotowują, automatycznie gaszą światło.

Jak działa włącznik schodowy?

Aby zrozumieć, jak działa wyłącznik schodowy, przyjrzyj się jego schematowi instalacji. Jeżeli chcesz wykorzystać zalety tego produktu, musisz wyposażyć się w dwa kontakty. Umieścisz je po przeciwległych stronach na korytarzu. Możesz także umiejscowić je na ścianach różnych pięter swojego domu.

Możesz umieścić pomiędzy nimi wspomniany wcześniej wyłącznik krzyżowy. Zadajesz sobie pytanie, jak działa wyłącznik schodowy? Schemat z pewnością ułatwi Ci zrozumienie tego procesu. Zanim przestudiujesz schemat, zapoznaj się z układem instalacji. Elektrykowi niezbędne są trzy rodzaje przewodów, mianowicie – fazowy (L), neutralny (N) i ochronny (PE). Każdy z nich zostanie umieszczony pomiędzy dwoma wyłącznikami (S1 i S2).

Przewody zostają umocowane dzięki zaciskom gwintowym. Potencjał elektryczny dostarcza przewód fazowy, który jest podłączony do pierwszego wyłącznika schodowego. Z kolei prąd zostaje przekazywany do drugiego, który rozdziela energię elektryczną. Trafia ona bezpośrednio do lampy. Do niej jednocześnie podłącza się przewód neutralny i ochronny.

Zasada działania włączników schodowych – schemat

Zasadę działania najprościej zrozumiesz, posługując się schematem. Instalacja elektryczna składa się z poniższych elementów:

  • przewód zasilający L fazowy,
  • przewód neutralny N,
  • przewód ochronny PE,
  • przewody P1 i P2 łączące wyłączniki schodowe WS1 i WS2,
  • źródło światła,
  • wyłączniki schodowe WS1 i WS2.

Jeśli samodzielnie nie potrafisz opanować schematów instalacji elektrycznych lub nie wykonasz ich własnymi rękami, to skorzystaj z pomocy specjalisty – elektryka. Stworzy on dla Ciebie idealny projekt, a następnie go zrealizuje.

Kategorie

Elektryczna Instalacje

Podziel się