Pielęgnacja elewacji. Fot. STO
13.05.2021

Jak bezproblemowo utrzymać elewację w dobrej kondycji? Pielęgnacja i zabezpieczenie elewacji w 8 krokach

Czy to słońce, deszcz, wiatr czy śnieg – elewacja Twojego domu jest stale narażona na zmienne warunki pogodowe. Mogą się na niej osiedlać również algi i grzyby. Na przestrzeni lat wszystkie te wpływy są coraz bardziej widoczne. Jednak będąc świadomym ewentualnych zagrożeń oraz wykonując drobne zabiegi pielęgnacyjne w wymagających tego miejscach, można zadbać o to, aby elewacja przez długi czas zachowała piękny wygląd.

W jaki sposób dochodzi do porażenia algami i grzybami?

Występowanie alg i grzybów na elewacji jest zjawiskiem naturalnym i uwarunkowanym środowiskowo, które obecnie staje się coraz bardziej powszechne. Przyczyną tego jest globalne ocieplenie i rosnące zanieczyszczenie powietrza.

Woda lub rośliny w bezpośrednim sąsiedztwie domu również sprzyjają porażeniu mikrobiologicznemu. Ponadto istnieją czynniki konstrukcyjne, takie jak zbyt krótkie okapy, niewystarczające odprowadzanie wody lub gromadzenie wody roztopowej. Algi i grzyby wpływają jedynie na wygląd, ale nie na funkcjonalność elewacji.

1. Sprawdź miejsca osłonięte przed opadami.

Funkcjonalne i nieuszkodzone elewacje nie wymagają właściwie żadnej specjalnej konserwacji. Szczególnym przypadkiem są obszary chronione przed wpływami atmosferycznymi, a więc miejsca, do których nie dociera deszcz, jak np. pod płytami balkonowymi, parapetami lub wystającymi elementami konstrukcyjnymi.

Z biegiem lat mogą gromadzić się tam resztki kurzu lub osady z wody rozpryskowej.

2. Zanieczyszczoną elewację delikatnie zmyj wodą.*

Zabrudzone miejsca najlepiej zmyć miękką szczotką i zimną wodą z kranu – bez detergentów i pod lekkim ciśnieniem. W przypadku większych powierzchni można użyć myjki wysokociśnieniowej z płaską dyszą. Wodę należy kierować na ścianą pod średnim ciśnieniem z odległości ok. 30 cm, od góry do dołu i pod kątem ok. 30- 40 stopni. Nasze zalecenie: Przeprowadzić mycie próbne w niewidocznym miejscu na elewacji.

* Nie przewiduje się stosowania specjalnych środków pielęgnacyjnych do elewacji. Jeśli mimo to takie produkty są stosowane, odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi producent produktu pielęgnacyjnego lub użytkownik.

Przeczytaj też:

Efekt deski na elewacji ? StoVeneer Wood – okładzina elewacyjna o wyglądzie deski tradycyjnej

3. Upewnij się, że rynny są drożne.

Należy zapewnić właściwe odprowadzanie wody. Dlatego też należy regularnie sprawdzać rynny, syfony i rury spustowe i w razie potrzeby czyścić je. Przelewanie się wody przez rynny dachowe prowadzi do powstania śladów zanieczyszczeń na elewacji.

4. Zadbaj o to, aby woda mogła odpływać bez przeszkód.

Woda lub wilgoć powinny być zawsze odprowadzane z elewacji. Szczególnie w obszarach cokołów dobrym rozwiązaniem jest pas żwiru zapobiegający gromadzeniu się wody. Jeśli chodniki lub tarasy przylegają bezpośrednio do domu, obszar cokołu jest dodatkowo narażony na działanie wody rozbryzgowej. Utrudnia to ponowne wysychanie tynku, co może prowadzić do skrócenia cykli renowacyjnych.

Przeczytaj też:

Zabezpieczenie cokołu przed wilgocią. Elastyczna zaprawa hydroizolacyjna StoFlexyl

5. Usuń śnieg ze ściany domu.

Podczas odśnieżania nie gromadź śniegu przy ścianie domu. Zawarta w niej sól drogowa może trwale uszkodzić elewację. Należy zawsze usuwać śnieg, np. również na krzakach, które znajdują się bezpośrednio przy elewacji.

6. Planuj nasadzenia roślin.

Jeśli rośliny rosną zbyt blisko elewacji mogą pozostawiać na niej ślady. Ponadto często tworzy się wilgotny mikroklimat, który sprzyja rozwojowi grzybów i alg. Pod- czas sadzenia roślin należy zapewnić odpowiednią odległość od elewacji, aby jej powierzchnia mogła wysychać. Drzewa powinny być oddalone o co najmniej 3 m. Jeśli chcesz obsadzić swoją elewację roślinnością, upewnij się, że masz odpowiednie kraty i gatunki roślin. Rośliny pnące, takie jak bluszcz, wrastają w powłokę tynku     i mogą uszkodzić jego strukturę.

7. W przypadku silnego porażenia algami i grzybami zasięgnij porady fachowca.

Jeśli glony i grzyby pojawiły się na elewacji, pomocna jest zazwyczaj miękka szczotka z delikatną wodą z mydłem i dostępnym w handlu środkiem do usuwania glonów. Jeśli jednak porażenie jest zbyt silne, nie należy samodzielnie usuwać alg i grzybów. Skontaktuj się ze specjalistą, aby uniknąć uszkodzeń elewacji podczas czyszczenia.

8. Jeśli malujesz elewację, zawsze rób to dwukrotnie.

Po latach lub jeśli elewacja jest narażona na silne zabrudzenia lub porażenie mikrobiologiczne może być konieczne naniesienia dodatkowej powłoki malarskiej lub renowacja. Zawsze obowiązuje następująca zasada: profesjonalnie wykonana powłoka elewacyjna na oczyszczonych, zdezynfekowanych i zagruntowanych powierzchniach to powłoka co najmniej podwójna. W razie potrzeby należy skonsultować się ze specjalistą.

Artykuł partnera STO

Kategorie

Elewacja Elewacja i dach Polecamy Remont STO

Podziel się