Jak zamontować panele podłogowe na ścianie ?
15.11.2020

Jak zamontować panele podłogowe na ścianie?

Materiały naturalne typu drewno czy produkty drewnopodobne zyskują coraz więcej zwolenników aranżacji wnętrz. Bardzo modne stają się drewniane parkiety czy panele podłogowe. A jakby przenieść panele podłogowe na ścianę? Sprawdź, jak to zrobić i zyskaj w domu nietuzinkową stylizację ścienną.

Masz w domu świetne panele podłogowe czy deski drewniane. Stylizacja kamiennych płytek czy drewna świetnie sprawdza się w nowoczesnych, czy klasycznych wnętrzach. Teraz możesz przenieść też panele podłogowe na ścianę. Uzyskasz przez to ocieplenie wnętrza naturalną barwą drewna lub podkreślisz nowoczesny wystrój panelami imitującymi kamień.

Zasady montażu na ścianie nieco się zmieniają w stosunku do podłogi, ale nie jest to trudne. W praktyce w kilku krokach samodzielnie wykonasz montaż paneli podłogowych na ścianie. Efekt bardzo Cię zaskoczy, ponieważ panele mogą pokryć całą ścianę. Tylko od Twojego gustu zależy, czy panele będą korespondowały z umeblowaniem, czy innymi dodatkami. Sam określisz styl np.: loftowy czy skandynawski i stworzysz aranżację zachwycającą domowników i gości.

Zastosowanie według własnych preferencji

Zanim zaczniesz montaż paneli podłogowych na ścianie, wiedz, że możesz jej zainstalować w poziomie oraz pionie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Dla przykładu, poziome ułożenie desek powoduje optyczne wydłużenie ściany, a nawet całego pomieszczenia. Pionowa orientacja desek optyczne podwyższa cały pokój oraz ścianę. Poza tym pamiętaj, że wybór desek podłogowych jest ogromny. Sam zdecyduj jaki kolor, w jakim stylu oraz o jakim wzorze wybierzesz. W ten sposób rozjaśnisz pomieszczenie, optycznie powiększysz czy nadasz mu ciepły i przytulny charakter.

Poza stylem skandynawskim czy loftowym, panele podłogowe świetnie podkreślą styl rustykalny. Położenie paneli podłogowych na ścianie przez bogactwo wzorów, stylizacji różny materiałów, różne gabaryty doskonale podkreśla różne wnętrza, a do tego zmienia je według uznania właściciela. Do tego jest to rozwiązanie uniwersalne, sprawdzające się w przedpokoju, salonie, kuchni, sypialni czy łazience. Taka aranżacja sprawdza się również w stylizacjach biurowych.

Dlaczego warto wykorzystać deski podłogowe w poszczególnych pomieszczeniach?

Zastosuj panele podłogowe z drewna w sypialni, a przekonasz się, jak szybko zaśniesz. Drewno naturalne dba o mikroklimat pomieszczenia, a do tego jego ciepła barwa działa uspokajająco. Nie tylko na nerwy rzecz jasna, ale też na cały organizm, co ułatwia zasypianie przez obniżenie kortyzolu we krwi. Wtedy melatonina spokojnie Cię usypia, bez nerwowego wybudzania. Podobnie jest w łazience, gdzie płytki kamienne, urządzenia sanitarne możesz dopełnić panelami imitującymi kamień – zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Dzięki różnym odcieniom uzyskasz idealny kontrast kolorystyczny.

W podobny sposób wykorzystasz panele podłogowe w biurze czy firmie. Świetnie powiększą one optycznie pomieszczenia, a do tego idealne nawiążą stylistycznie do mebli biurowych, powagi miejsca. Poza tym są bardzo odporne na czynniki mechaniczne, dlatego posłużą przez wiele lat.

Pomysł architektów z Zachodu o ogromnych walorach praktycznych

Szczególnie w Europie Zachodniej montaż paneli podłogowych na ścianach jest bardzo modny. Architekci projektujący domy przeszczepili ten pomysł do polskich aranżacji. Jest ona coraz modniejszy również w Polsce.

Poza wcześniej wspomnianymi zaletami, panele podłogowe świetnie sprawdzają się w dużych i małych przestrzeniach. Poza ogromnymi walorami aranżacyjnymi oferują także walory praktyczne:

  • wysoką odporność na czynniki mechaniczne,
  • wieloletnia trwałość kolorów,
  • łatwo utrzymać je w czystości nawet po silnym zabrudzeniu,
  • wybrane warianty są odporne na środowisko chemiczne – nawet oleje, tłuszcze,
  • opcjonalnie są też odporne na wilgoć,
  • zastosowane panele z podkładem wyciszają ściany.

Nie zapominaj, że panele możesz wycierać nawet na mokro, dlatego przy użyciu zwykłego płynu podłogowego z właściwościami antystatycznymi przywracasz im świeżość i połysk. W przeciwieństwie do pokrycia z paneli goła ściana niestety wymaga w wielu wypadkach ponownego malowania – silne zabrudzenia spowodowane np.: przez dzieci.

Wykorzystaj odpowiedni system montażu

Do instalacji paneli laminowanych na ścianie możesz wykorzystać system Gekko. Pozwala on na stylizację ścian w panelach niemal w dowolny sposób. Jednak same panele nie mogą być grubsze niż 8 mm. W tym systemie możesz pokryć całe ściany panelami lub tylko ich część w zależności od potrzeb aranżacyjnych.

Do tego typu instalacji nie potrzebujesz specjalnych przygotowań. Nie musisz wykorzystywać specjalnego rusztu skręcanego przed montażem jak w przypadku zabudowy ściany płytami kartonowo-gipsowymi. W takim razie jak masz wykonać prawidłowy montaż paneli podłogowych na ścianie?

Montaż paneli na ścianie

Przed montażem nic nie budujesz, a wystarczy, że dobrze oczyścisz i osuszysz ścianę z wilgoci. Możesz to zrobić odkurzaczem. Cały system Gekko jest prosty i bazuje na systemie profili montowanych na ścianie. Dzięki opatentowanej technologii profili, listew i zaczepów wykonasz montaż dosłownie w kilku krokach.

Do instalacji są potrzebne profile montażowe, czyli specjalne szyny, które zamontujesz na ścianie równolegle w równych odstępach (szerokość paneli decyduje o odległościach między szynami). Pierwszy rząd osadzasz na tzw. listwie startowej. Osadzaj panele na specjalnie przygotowanych zaczepach dopasowanych kształtem do rodzaju piór paneli. Po położeniu paneli w całość, uzupełnij konstrukcję listwą zakończeniową lub taśmą maskującą. Pamiętaj, aby nie używać silikonu do uszczelniania zabudowy. Zapewnisz w ten sposób prawidłowy obieg powietrza i osuszanie.

System Gekko i jego zalety

Dzięki systemowi bardzo szybko złożysz panele na ścianie. Do tego zapewnisz odpowiednią wentylację konstrukcji przez specjalny 8 mm odstęp zestawu od ściany. Masz pewność, że wilgoć nie będzie się gromadziła pod panelami. Do tego nie wystąpi pleśń czy grzyb odpowiedzialne za choroby płucne czy alergie.

Tak stworzony układ paneli jest idealną alternatywą dla tapet, boazerii. Dzięki unikalnemu zestawowi sam decydujesz o wzornictwie, kolorystyce, stylu aranżacyjnym czy poziomie zabudowy. Poza prostym montażem, zaletami stylizacyjnymi panele podłogowe na ścianie mają dużą wytrzymałość mechaniczną, chemiczną, a do tego łatwo je utrzymać w czystości.

Kategorie

Remont Salon Ściana i sufit Sypialnia

Podziel się