Montaż urządzeń sanitarnych czy funkcjonalnych w łazience decyduje nie tylko o komforcie korzystania z nich, ale także w ogóle praktycznego ich zastosowania. Pamiętaj, że łazienka musi służyć Tobie, ale także innym domownikom. Często są to małe dzieci, czy osoby starsze z ograniczeniami ruchowymi.
Urządzanie łazienki tylko z pozoru jest prostą czynnością. Sama uwaga skoncentrowana na aranżacji pomieszczenia nie wystarczy. Poza odpowiednim doborem materiałów, kolorystyki ścian, skup się na również na funkcjonalności wszystkich urządzeń sanitarnych.
Zbyt wysoki lub niski poziom uniemożliwi korzystanie z nich dzieciom, a również Tobie. Będziesz uderzał głową w baterię prysznicową, jeśli nie zainstalujesz jej odpowiednio wysoko. Korzystanie z umywalki też będzie trudne, jeśli zostanie osadzona zbyt wysoko dla niskich osób, lub zbyt nisko wyłącznie dla dorosłych i wysokich użytkowników. Jak idealnie dobrać wszystkie urządzenia? Zacznij remont czy wyposażanie łazienki od odpowiedniego projektu.
Projekt łazienki z uwzględnieniem wszystkich użytkowników
Zanim urządzisz łazienkę, stwórz jej odpowiedni projekt. Zwróć uwagę na fakt, kto z niej będzie korzystać. W przypadku osób dorosłych sprawa jest prosta. Wszelkie wyposażenie dostosowane jest wyłącznie do ich potrzeb. Jednak wysokość zawieszenia umywalki, baterii w prysznicu zmienia się wobec wzrostu dzieci. Podobnie jest w przypadku osób starszych o ograniczonej ruchomości.
Projekt pomoże Ci odpowiednio zaplanować rozmieszczenie urządzeń, określenie ich wysokości tak, aby łazienka była funkcjonalna dla każdego użytkownika – bez względu na wiek, wzrost czy ograniczenia. W przypadku profesjonalnego projektowania możesz skorzystać z usług salonu łazienek lub firmy aranżacyjnej. Specjaliści dobiorą idealną wysokość całego wyposażenia. Jeśli chcesz sam urządzić łazienkę, skorzystaj z naszych porad. Na jakiej wysokości umieścić misę WC, umywalkę pisuar czy baterię prysznicową?
Jak dobrać wysokość umywalki?
Umywalkę zaplanuj według wzrostu użytkowników. Jeśli w domu są osoby dorosłe i dzieci, dostosuj wysokość do najniższej osoby, licząc od posadzki do krawędzi. Zainstaluj umywalkę na wysokości:
- 80 cm dla osób o wzroście 160-174 cm,
- 85 cm dla osób o wzroście 175-179 cm,
- 90 cm dla osób o wzroście 180-189 cm,
- 95 cm dla osób o wzroście 190 cm i więcej.
Możesz również zaprojektować dwie łazienki, gdzie jedna będzie przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Wtedy postaraj się o umywalkę w dziecięcym pomieszczeniu na wysokości 60-65 cm dla maluchów od 6 roku życia. Młodsze szkraby powinny korzystać z umywalki na wysokości 50-55 cm. Osoby z ograniczeniami ruchowymi czy starsze mogą korzystać w zależności od wzrostu z umywalek na poziomie 80-85 cm.
Na jakiej wysokości zamontować misę WC i pisuar?
W tym wypadku standardowo miskę podwieszaną czy muszlę klozetową ustalasz na wysokości 40 cm. Jest to wysokość, która pozwoli na korzystanie z WC zarówno niższym, jak i wyższym osobom. W przypadku małych dzieci do 3 – 6 lat zastosuj wysokość zawieszenia miski 33 cm i nakładki zmniejszające średnice otworu. Osoby niepełnosprawne powinny mieć dopasowane siedzisko według własnych preferencji czy ograniczeń – ustalasz to indywidualnie.
W przypadku pisuaru zamontuj go na wysokości 65 cm dla osób dorosłych, licząc od posadzki do dziobu urządzenia. Dokładnie ta sama wysokość – 65 cm dotyczy pisuaru dla niepełnosprawnych, dorosłych. Określając identycznie wysokość, instalujesz pisuar dla dzieci na wysokości 35 cm przedział 6-12 lat. Dzięki tak zoptymalizowanej wysokości ułatwisz korzystanie z toalety dzieciom o niewielkim wzroście, ale otrzymasz również funkcjonalne urządzenie służące kilka lat.
Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?
Tak, jak w poprzednich przypadkach baterię prysznicową zamontuj według wzrostu użytkowników. Optymalnym rozwiązaniem jest wysokość od 110 do 130 cm od posadzki. Taka odległość umożliwi skorzystanie z prysznica zarówno niskim, jak i wysokim osobom. Nie możesz też zapomnieć o osobach z ograniczeniami ruchowymi czy poruszającymi się na wózku inwalidzkim. W tym ostatnim wypadku optymalną wysokością baterii prysznicowej jest 80 cm od podłogi. Tak zainstalowana bateria pozwoli przede wszystkim na samodzielną kąpiel z poczuciem niezależności osoby niepełnosprawnej. Nie zapominaj, że poza wysokością należy zastosować baterię z termostatem regulującym temperaturę wody.
Na jakiej wysokości zamontować deszczownicę i słuchawkę prysznicową?
Wysokość deszczownicy zależna jest od specyfikacji urządzenia, funkcjonalności czy oczywiście wzrostu użytkowników. Im więcej funkcji ma deszczownica, tym wyżej będzie zlokalizowania. Przykładem jest hydromasaż czy bicze wodne. Tutaj też kieruj się wzrostem użytkowników, ale nie najniższych, a najwyższego domownika. Dlaczego? Najwyższa osoba musi mieć możliwość swobodnego poruszania się pod deszczownicą oraz korzystania z jej pełnych funkcji natryskowych. Idealną wysokością jest 20 cm więcej niż ma najwyższy użytkownik. Jeśli najwyższa osoba ma 180 cm, zainstaluj deszczownice na poziomie 200 cm. Standardowo przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest wysokość deszczownicy od posadzki w przedziale 210-220 cm. W ten sam sposób określasz wysokość uchwytu słuchawki prysznicowej.
Aranżacja łazienki nie dotyczy tylko jej stylizacji czy odpowiedniej funkcjonalności urządzeń. Ważna jest również przestrzeń, a w tym wysokość montażu wyposażenia. Dobierając wysokość instalacji baterii, deszczownicy, miski WC czy umywalki, zwróć uwagę na wiek, wzrost użytkowników czy ich ograniczenia ruchowe. Zaprojektuj łazienkę, a dopiero potem przystąp do instalacji.