Narzędzia remontowo-budowlane. Omówienie najważniejszych przyrządów
23.11.2020

Przegląd narzędzi remontowo-budowlanych.

Bez narzędzi nie może odbyć się żaden remont. Przystępując do niego po raz pierwszy, z pewnością łatwo jest zapomnieć nawet o tych najbardziej przydatnych. I pomimo tego, że narzędzia budowlane są bardzo rozległą kategorią i większości z nich nigdy nie użyjemy, warto zapoznać się ze specyfiką tych najważniejszych. Przedstawiamy podstawowe wyposażenie remontowo-budowlane.

Narzędzia do aplikacji mas budowlanych – kielnie, szpachle i pace

Narzędzia takie jakie kielnie, pace i szpachle są prostymi urządzeniami, za pomocą których łatwo nałożymy i rozprowadzimy tynki, zaprawy lub kleje. Różni je ich budowa oraz sposób użycia.

  • Kielnia. To płaska, trójkątna płytka wykonana ze stali z bardzo charakterystyczną rączką wygiętą w kształcie litery S. Najczęściej stosuje się ją do nakładania zaprawy murarskiej podczas tynkowania, a także do nakładania tynku na ściany. Przydatna może być również kielnia spoinowa, która charakteryzuje się wydłużonym i cienkim kształtem. Za jej pomocą można położyć klej lub fugi w wąskich szczelinach lub pomiędzy płytkami ceramicznymi. Spotkać możemy też kielnie kątowe – wyglądają jak dwie prostokątne blaszki złączone ze sobą jednym brzegiem pod kątem prostym. Ze względu na kształt służą do wykańczania narożników.
  • Szpachla. To narzędzie jest trapezową płytką stalową – wąską u nasady rączki i rozszerzającą się ku górze. Jej cechą charakterystyczną jest duża giętkość, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne działanie. Szpachlą można mieszać, rozcierać i nakładać różnego rodzaju masy na niewielkie powierzchnie, także do wypełniania ubytków. Ostre zakończenie płytki pozwala używać szpachli także do zeskrobywania zanieczyszczeń. Przydatne mogą być również specjalne szpachle do gładzenia ścian (fachowo nazywane sztablaturą) oraz szpachle japońskie – prostokątne blaszki z plastikowym płaskim uchwytem.
  • Paca. Paca przyjmuje kształt prostokąta połączonego z rączką zamontowaną prostopadle do jej powierzchni. Taka budowa umożliwia nakładanie bardzo cienkich i gładkich warstw zapraw lub tynków, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się przy pracach wykończeniowych. Dostępnych jest wiele modeli pac o różnym przeznaczeniu:

– stalowe pace ząbkowane do rozprowadzania zaprawy klejowej;
– pace styropianowe do wygładzania tynków;
– gumowane pace plastikowe do fugowania płytek;
– pace z gąbką do czyszczenia;
– pace z rzepem do papieru ściernego;
– pace do betonu komórkowego.

  • Łata aluminiowa. Łaty mają kształt podłużnej deski i wykorzystywane są do wyrównywania i wygładzania tynku, wylewki lub gładzi. Często wyposażone są również w przyrządy do wyznaczania płaszczyzn.

Narzędzia do przenoszenia i rozrabiania materiału – wiadra i kastry

O ile budowy i zastosowania wiader nie trzeba nikomu tłumaczyć, to kastry mogą wymagać głębszego wyjaśnienia. Są to duże – okrągłe lub prostokątne – pojemniki z niezbyt wysokimi brzegami. Służą przede wszystkim do mieszania zapraw murarskich, ich przechowywania oraz przenoszenia. Na rynku dostępne są kastry o różnych wymiarach, najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych. Przydatne mogą okazać się także kastry specjalistyczne, które są odporne na uszkodzenia chemiczne i niepodatne na działanie substancji żrących.

Narzędzia do demontażu – łomy, zdzieraki i przecinaki

Do prac remontowo-budowlanych niezbędne są również narzędzia, które ułatwią demontaż zbędnych elementów oraz usunięcie starych powłok. Część z nich może posłużyć również do wyrównywania i wygładzania powierzchni. Podstawowe narzędzia tego typu to:

  • Łomy. Łomy są bardzo wszechstronnym narzędziem. Umożliwiają zarówno podważanie ciężkich elementów, kruszenie twardych powłok i elementów, jak też zrywanie listew, boazerii, desek podłogowych i paneli Wiele z nich wyposażonych jest również w wyciągacz, którym można łatwo usunąć gwoździe i podważyć ciężkie elementy.
  • Zdzieraki. Zdzieraki mogą przybierać różny kształt w zależności od przeznaczenia. W ten sposób zdzieraki do metalu najczęściej przybierają kształt walca, stożka lub kuli o chropowatej powierzchni zdziernej. Umieszczone są zaś na trzpieniu, dzięki czemu można je zamontować na wkrętarce. 

Popularne są również zdzieraki do płyt kartonowo-gipsowych, nazywane niekiedy tarnikami. Przypominają niewielką tarkę umieszczoną na podłużnej plastikowej rączce i umożliwiają wyrównywanie nierówności. Osobną kategorią są natomiast zdzieraki do tynku – prostokątne płytki, z których wystają metalowe ostrza.

  • Przecinaki. Przecinakiem – zaostrzonym z jednej strony metalowym prętem – możemy łatwo i szybko rozłupać stare nawierzchnie ze ścian lub podłóg. Tradycyjny przecinak przypomina odrobinę dłuto i podobnie działa – ostry koniec służy do kucia, zaś w ostry koniec uderza się młotkiem. Dodatkowo do wyboru mamy:

– przecinaki do cegieł o szerokim profilu;
– bardzo precyzyjne przecinaki ślusarskie do metalu;
– przecinaki do zrywania podłóg;
– przecinaki dla elektryków.

Narzędzia pomiarowe – punktaki, rysiki, poziomice

  • Punktaki. Są to metalowe walce, zaostrzone z jednej strony, a spłaszczone z drugiej. Dzięki nim możemy robić niewielkie wgłębienia na różnych i zaznaczać miejsca przeznaczone do wiercenia. Najczęściej spotykamy punktaki manualne (do zaznaczenia trzeba uderzyć młotkiem w tępy koniec), ale dostępne są również punktaki automatyczne i mikroudarowe.
  • Rysiki. Zbudowane są podobnie jak punktaki, z tym, że są cieńsze i zakończone precyzyjnym, hartowanym ostrzem. Możemy nimi kreślić rysy na różnych płaszczyznach, zarówno na twardych materiałach metalowych i ceramicznych, jak i na tworzywach sztucznych oraz laminatach. Dzięki temu można łatwo zaznaczyć fragmenty, które chcemy wyciąć – może to być na przykład otwór w blacie.

Inne przydatne narzędzia budowlane

Wybór narzędzi przydatnych na budowie lub podczas remontu jest naprawdę szeroki. Jak widać, nawet jedno narzędzie może mieć wiele odmian i mieć różne zastosowania. Nie można jednak zaprzeczyć, że wszystkie z nich znacznie ułatwiają i przyspieszają prace. Dla własnej wygody warto więc rozszerzać swój przybornik remontowy. Poniżej przedstawiamy dodatkowe narzędzia, które warto znać.

  • Mieszadła. Mieszadła są specjalnymi końcówkami na trzpieniu, które podłącza się do wiertarki. Dzięki temu możemy wymieszać różne rodzaje zapraw i innych mas budowlanych znacznie szybciej i dokładniej niż gdybyśmy robili to ręcznie. Największą skuteczność osiągniemy, stosując mieszadła dedykowane do konkretnych materiałów (różnią się od siebie kształtem końcówki): zaprawy, tynków lub farb.
  • Poziomnice. Poziomnice wyznaczają kąt nachylenia płaszczyzny – szczególne znaczenie mają to ustalania tego, czy ściany, podłogi i sufity są ustawione względem siebie pod kątem prostym. W najprostszym modelu do pomiaru służy rurka z cieczą, w której zawieszony jest pęcherzyk powietrza. Poziom zachowany jest wtedy, gdy pęcherzyk znajdzie się pośrodku rurki. Bardziej zaawansowane są poziomnice laserowe, które mogą wskazywać jednocześnie wiele poziomów kątów za pomocą linii laserowych.
  • Wyciskacze. Wyciskacze są narzędziami, za pomocą których szybko wyciśniemy kleje lub silikony umieszczone w specjalnych tubkach zakończonych cienką i długą końcówką. Budową przypominają nieco pistolety i tak też bywają nazywane.

Kategorie

Narzędzia Remont

Podziel się