Pękający tynk. Jak uniknąć pękania i odpadania tynku oraz gładzi?
15.11.2020

Pękający tynk. Jak uniknąć pękania i odpadania tynku oraz gładzi?

Pękanie i odpadanie tynku są spowodowane przede wszystkim błędną aplikacją materiału. Ustrzeżesz się pękania struktury cementowej czy cementowo-wapiennej, jeśli zachowasz wszelkie wymogi technologiczne podczas aplikacji. Pamiętaj jednak, że nie zawsze przyczyna leży w samym tynku…

Zanim poznasz przyczyny pękania gładzi, dowiedz się, czym jest tynk cementowy czy cementowo wapienny. Gładź jest rodzajem tynku wykończeniowego na ścianach. Służy wygładzaniu powierzchni ściennej czy sufitowej. Jest to idealne podłoże pod malowanie czy tapetowanie. Umożliwia stworzenie wykończenia dekoracyjnego w niemal dowolnej formie. Dzięki niemu masz świetny „fundament” do aranżacji wnętrza.

Do pokrycia ściany może służyć tynk cementowy, cementowo, wapienny, suchy tynk gipsowy czy polimerowy. Zazwyczaj jego grubość to kilka milimetrów. Każde z tych pokryć niestety może pękać z różnych przyczyn. Sprawdź, kiedy gładzie pękają i jak możesz przeciwdziałać temu czynnikowi.

Powody pękania tynku cementowego i cementowo-wapiennego

Najczęściej spotykanym problemem z tynkiem, na jaki możesz trafić, jest jego pękanie. Jest to prosta czynność do zdiagnozowania, gdyż na powierzchni tynku podczas wysychania zauważysz linie powierzchniowe – pęknięcia. Zapobieganie takiemu stanowi rzeczy, czyli pękaniu czy odpadaniu gładzi polega na zachowaniu wszelkich wymogów technologicznych podczas aplikacji. Musisz uważać także na wysezonowanie podłoża, jego czystość, stabilność oraz ochronę zaprawy przed wysuszeniem. Dlaczego tynk pęka?

  • Jeśli nie zapewnisz odpowiedniego procesu hydratacji, czyli nie dostarczysz aplikacji odpowiedniej ilości wilgoci, to tynk nie uzyska swoich odpowiednich parametrów wytrzymałościowych. Chodzi tu przede wszystkim o to, abyś zastosował odpowiednią ilość wody zarobowej do stworzenia aplikacji. Odpowiednie proporcje wystarczą do stworzenia odpowiedniej konsystencji masy oraz procesu hydratacji.
  • Musisz uważać również na skurcz podczas twardnienia masy cementowej. Mowa jest o skurczu fizycznym oraz chemicznym. Jeśli nie przygotujesz odpowiednio podłoża np.: nie zagruntujesz go i zacznie ono zbyt mocno pochłaniać wilgoć, to na tynku pojawią się pęknięcia. Podobny efekt da przesuszenie aplikacji podczas schnięcia – stanie się tak, gdy zbyt intensywnie wywietrzysz pomieszczenie lub nałożysz gładź podczas upałów.
  • Pękanie tynku wywołać możesz złym przygotowaniem podłoża. Jeśli podłoże będzie niestabilne czy zanieczyszczone, powstaną na tynku rysy i pęknięcia. Świetnym przykładem jest pył i kurz – jeśli go nie usuniesz, tynk nie zwiąże odpowiednio z podłożem.
  • Zwróć uwagę na odpowiedni odstęp czasowy między aplikacja poszczególnych warstw. Jeśli zbyt wcześnie położysz drugą, to zacznie ona pękać.

Przyczyny pęknięć gładzi polimerowej

Ten rodzaj gładzi to produkt gotowy do użycia, czyli nie musisz używać wody zarobowej do stworzenia masy i uzyskania jej odpowiedniej konsystencji. Producenci zalecają jednak dolewanie wody do gotowych aplikacji polimerowych w ilości 1-2%. Pamiętaj, aby nie przesadzić z dolewką wody, ponieważ wywołasz nadmierny skurcz, który spowoduje pęknięcia. Poza tym gładź słabiej zwiąże z podłożem i nie uzyska odpowiednich parametrów technicznych. Niestety, ale stanie się bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne.

Drugim powodem, który wywołuje pękanie gładzi polimerowej, jest przekraczanie odpowiedniej grubości nakładanej masy na ścianę. Jeśli nałożysz zbyt grubą warstwę tynku, zaburzysz proces wiązania polimerów. Taka sytuacja znowu powoduje powstawanie pęknięć na tynku. Pamiętaj, że mieszanki polimerowe nie nadają się do równania ścian lub uzupełniania ubytków.

Dlaczego może pękać tynk?

Nie zawsze wina leży po stronie osoby aplikującej – nakładającej tynk. Co jeszcze może być powodem pękania gładzi? Niestety, ale są to takie czynniki zewnętrzne, jak:

  • zbyt niska jakość produktu – niepoprawny stosunek zawartości cementu do wapna powoduje, że cement traci swoje właściwości elastyczne i pęka,
  • naprężenia powstałe w wyniku osiadania budynku,
  • naprężenia wynikające z rozszerzania termicznego źle ocieplonego budynku,
  • brak dylatacji,
  • zawilgocenie murów,
  • ruchy płyt w blokach betonowych – powstawanie pęknięć podczas pracy płyt, nawet przy zabezpieczeniu siatką zbrojeniowa jest nieuniknione, szczególnie na terenach kopalnianych czy pokopalnianych.

Jak dobrze zauważyłeś, jest szereg innych czynników, które mogą powodować pęknięcia tynku. Zanim zabierzesz się do naprawy gładzi, zlikwiduj przyczynę powstawania pęknięć. Popraw izolacje poddasza, oczyść dobrze podłoże, zaczekaj, aż budynek się ustabilizuje lub zadbaj o odpowiednie szczeliny dylatacyjne. Dopiero po usunięciu czynnika powodującego pęknięcia, możesz przystąpić do naprawy tynku.

Jak naprawić pęknięcia tynku gipsem?

Będziesz potrzebować np.: gipsu i taśmy zbrojącej z flizeliny. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 4 dni. Na początek musisz nieco poszerzyć pęknięcie. Użyj do tego kantu szpachelki, rozpychając pęknięcie o kilka milimetrów. Następnie suchym pędzlem pozbądź się zanieczyszczeń typu grudki, kurz, pył. Przygotuj następnie zaprawę gipsową zgodnie z zaleceniami producenta. Stwórz konsystencję – masę nieco gęstszą niż serek homogenizowany. Potem wypełnij masą gipsową szczeliny zrobione wcześniej szpachelką.

W przypadku większych pęknięć zastosuj taśmę zbrojącą – flizelinową. Nałóż ją na świeżą warstwę gipsu. Potem nałóż kolejną warstwę masy gipsowej tak, aby taśma nie wystawała z niej. Masę nakładaj szeroko dużą pacą tynkarską. Poczekaj jeden dzień, aż gips zastygnie i dopiero potem przejdź do następnego kroku.

Wygładzanie i szlifowanie na koniec

Po jednym dniu odstępu usuwasz pacą wszystkie nierówności powstałe w wyniku wcześniejszego gipsowania. Jeśli już zeszlifowałem wszystkie grudki, znów rozrabiasz porcje masy gipsowej. Tym razem usuwasz ostatnią warstwą wszelkie nierówności, naprawianych miejsc. Oczywiście masę nakładasz szeroko, aby wygładzić powoli wszystkie nierówności.

Na koniec zostaje szlifowanie. Poczekaj, aby gips dokładnie wysechł. Inaczej go nie zeszlifujesz, a czasem usuniesz nawet grudki wilgotnej, zasychającej masy. Gips do szlifowania po tarciu palcem się proszkuje. Jeśli możesz zostawić na lekko wilgotnym gipsie odbicie palca, to nie nadaje się od do szlifu. Mając pewność, że gips jest odpowiednio suchy, użyj do szlifowania siatki montowanej na pacy. Zetrzyj wszystkie nierówności aż do gładkiej powierzchni. Następnie oczyść ścianę pędzelkiem czy odkurzaczem budowlanym tak, aby na miejscu szlifowania nie został żaden pył. Zagruntuj naprawiany pas i zaczekaj 24 h, aż wyschnie. Po tym czasie możesz pomalować ścianę czy nakładać na nią tapety.

Jakie są inne sposoby usuwania pęknięć tynku?

Do napraw tynku możesz użyć również materiałów cementowych lub mikrocementowych. Mogą to też być żywice akrylowe do odpowiedniego rodzaju tynku. Niezależnie od tego, jaki materiał wykorzystasz, musisz stosować się do zaleceń producentów. Zawsze używaj np.: odpowiedniej ilości wody zarobowej, czy czekaj odpowiednią ilość godzin na zastygnięcie masy. Nie zapominaj o dokładnym przygotowaniu podłoża, czyli oczyszczaniu, gruntowaniu, aby masa szpachlowa czy żywica mogły dobrze związać z podłożem. Naprawa nic Ci nie da, jeśli nie oczyścisz, nie odtłuścisz powierzchni przed naprawą.

Pęknięcia na tynku mogą być spowodowane źle przygotowaną masą tynkową, nieprawidłowym przygotowaniem podłoża np.: ściany lub mogą wynikać z przyczyn zewnętrznych typu praca płyt w bloku czy osiadanie budynku. Każde pęknięcie możesz naprawić, przy dobrze przygotowanym procesie.

Kategorie

Remont Ściana i sufit

Podziel się