Remontując lub urządzając nową kuchnię, starasz się odpowiednio dobrać kolory ścian, wyposażenie, czy sprzęt. Jednak nie zapominaj, że blat kuchenny to nie tylko miejsce na przypadkowe przedmioty. Jest to funkcjonalny, estetyczny i najbardziej eksploatowany punkt kuchni. Jak zatem wybrać dobry blat kuchenny?
Szafki kuchenne, aranżacja ścian, wyposażenie AGD wydają się być najważniejszymi aspektami dotyczącymi stylu i funkcjonalności Twojej kuchni. Nigdy jednak nie lekceważ wpływu, jaki ma wybór Twojego blatu na ogólny projekt. Blat kuchenny jest jedną z najbardziej widocznych płaszczyzn w Twojej kuchni. Sam wiesz, ile blat musi znieść – krojenie, stawianie gorących naczyń, chlapanie i wiele innych rzeczy. Dlatego Twój wybór przemyśl! Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje potrzebne do wyboru idealnego blatu dla Ciebie!
Czym się kierować wybierając blat kuchenny?
Zapewne na początku zwracasz najpierw uwagę na cenę. Niestety jest to błąd. Blaty są dostępne w różnych przedziałach cenowych – od tańszych laminatów po drogie granity. Tańsze opcje mogą być dobrym pomysłem, ale mogą nie wytrzymać tak długo, jak trwalsze kamienie lub kompozyty. Jeśli Twój budżet jest dość ograniczony, spróbuj dopasować blat do swoich potrzeb według ceny – zoptymalizuj wybór. Jak masz to zrobić?
Pamiętaj, poza rozważaniem wyglądu, weź pod uwagę też następujące kwestie:
- Czy jesteś przygotowany na konserwację blatów kuchennych, które tego potrzebują czy też potrzebujesz materiału niewymagającego konserwacji?
- Czy masz tendencję do stawiania rozgrzanych garnków bezpośrednio na blacie roboczym, czy też używasz podstawki?
- Czy jesteś przygotowany na pielęgnację powierzchni roboczej o wysokim połysku?
Poza tym większość osób skupia się też na:
- najlepszym wyglądzie pasującym do wszystkich stylów kuchni,
- trwałości blatu kuchennego,
- elastyczności i możliwości dopasowania.
Po przeanalizowaniu tych informacji możesz poznać rodzaje blatów kuchennych.
Rodzaje blatów kuchennych
Obecnie materiały zastosowane przy produkcji blatów są naprawdę różne. Wybór jest niezwykle szeroki zarówno pod względem kruszcu jak i motywu, koloru itd. Najpopularniejsze opcje to kamień, drewno, kompozyt sztuczny i laminat, z których każdy ma swoje unikalne właściwości.
Kamień naturalny i drewno, z różnymi kolorami i oznaczeniami, wyglądają oszałamiająco w tradycyjnej kuchni, ale mogą się zarysować i zabrudzić, co wymaga uszczelnienia i regularnej konserwacji.
Bezproblemową alternatywą jest sztuczny materiał kompozytowy, taki jak kwarc lub corian, który łączy naturalne minerały z żywicą, tworząc bardzo trwałe, nieporowate i łatwe do czyszczenia powierzchnie. Jeśli masz ograniczony budżet, najlepszym wyborem są laminaty. Składają się z plastikowej powłoki i warstwy konstrukcyjnej przyklejonej do sztucznej płyty. Mogą naśladować setki wykończeń, od zwietrzałego drewna po żyłkowany marmur, za ułamek ceny, a jednocześnie są wodoodporne. Jeśli to za mało to… Cynk, stal nierdzewna i beton stają się coraz bardziej popularne jako sposób na osiągnięcie modnego industrialnego wyglądu. Takie surowe i lekko oziębłe wnętrza są obecnie na topie. Rodzaje już znasz, więc teraz poznaj właściwości poszczególnych materiałów.
Blat z graniu
Granit to jeden z najpopularniejszych rodzajów blatów kuchennych. Jest stylowy, piękny i kojarzy się z luksusowymi projektami kuchni. Musisz wiedzieć, że jest to materiał wytrzymały, odporny także na ciepło i wysokie temperatury. Poza tym jego powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Jeśli wybierzesz granitowy, blat będzie to tani w utrzymaniu wybór. Wystarczy przetrzeć go miękką ściereczką z mikrofibry, ciepłą wodą i łagodnym mydłem lub specjalnym sprayem do granitu. Unikaj szorstkich lub ściernych środków czyszczących i gąbek.
Jednak musisz wziąć pod uwagę, że jest to dość drogi wybór materiału na blat kuchenny. Cena za metr kwadratowy granitowego blatu wynosi średnio od 500 zł do nawet 2000 zł. Ale pamiętaj również, że kamień jest trwały, a jeśli o niego dbasz i konserwujesz, powinien on wystarczyć na całe życie.
Blat ze szkła
Szklany blat jest zdecydowanie stylowy, wszechstronny i doskonale sprawdza się w nowoczesnej kuchni. Może być wykonany w dowolnym rozmiarze i kształcie. Szkło do powierzchni roboczych jest hartowane, dzięki czemu jest bardzo wytrzymałym materiałem na blat kuchenny. Szkło jest również odporne na wilgoć, rozlanie i zachlapanie. Dostępne są wersje nieporowate i w różnych wykończeniach czy kolorach, a w tym „spękane” lub nieprzezroczyste.
Jednak istnieją również pewne niedogodności związane z wyborem tego blatu. Jednym z nich jest duży koszt zakupu. Kolejny to potrzeba częstego czyszczenia. Twoje szklane blaty będą wymagały regularnego wycierania, aby zapobiec powstawaniu śladów wody i by pozbyć się odcisków palców. Niestety, to z czym musisz się zmierzyć, wybierając szklany blat to liczne zadrapania i rysy, które łatwo mogą pojawić się na powierzchni. Pod względem ceny szkło jest dość drogim materiałem na blaty kuchenne. Za metr bieżący zapłacisz około 1500-2000 złotych.
Blat z drewna
Jeśli drewno liściaste jest odpowiednio uszczelnione i konserwowane, może przetrwać wieki. Z czasem drewno będzie się subtelnie zmieniać. W niektórych przypadkach blaknie w jasnym świetle słonecznym. Gdy dojdzie do zadrapań i plam, możesz je przeszlifować. Zawsze wycieraj plamy i nie pozwól, aby blaty miały zbyt długi kontakt z wodą. Czyść drewniane blaty ciepłą wodą, płynem do mycia naczyń i miękką szmatką. Unikaj używania ściernych i wypełnionych chemikaliami środków czyszczących oraz szorstkich lub drucianych myjek do szorowania
Wadą drewna jest to, że wymaga olejowania co dwa lata, aby zapobiec plamom i uszkodzeniom. Oczywiście nie można używać blatu jako deski do krojenia ani umieszczać gorących patelni bezpośrednio na jego powierzchni, ponieważ może się przypalić. Jeśli chodzi o cenę, drewniane blaty mogą być bardzo przystępne cenowo, zaczynając od około 600 złotych za metr w zależności od wybranego rodzaju drewna.
Blaty laminowane
Laminat to ekonomiczny i wszechstronny rodzaj blatu kuchennego, który stał się najpopularniejszą opcją na rynku. Blaty laminowane zaczynają się już od około 175 złotych za metr, więc jeśli robisz kuchnię z ograniczonym budżetem, są one dobrym rozwiązaniem. Zaletą jest to, że są dość odporne na plamy i występują w szerokiej gamie wykończeń i kolorów. Możesz je dopasować samodzielnie, nawet jeśli nie jesteś ekspertem od majsterkowania.
Możesz je czyścić większością środków czyszczących, ale uważaj na zarysowania np.: nożem Po zarysowaniu powierzchni laminatu, nie ma łatwego sposobu na usunięcie rys. Pamiętaj, że laminowane blaty mogą dobrze wyglądać, ale niestety niekiedy za cenę jakości. Tańsze opcje również łatwo ulegną uszkodzeniu, więc upewnij się, że robisz zakupy ostrożnie.
Znalezienie optymalnego blatu kuchennego to niełatwa praca, którą należy wykonać na wczesnym etapie procesu. Możliwości mogą wydawać się nieskończone, ale warto poświęcić trochę czasu na właściwy wybór. Dzięki temu nie zaskoczy Cię niska jakość czy wysoka cena.