Jak urządzić pokój dziecięcy
26.07.2021

Pokój dziecięcy. Porady i rozwiązania podczas urządzania pokoju dla dziecka

Urządzanie pokoju dziecięcego rozpocznij od planowania. Odpowiedni projekt uwzględni takie potrzeby, jak kreatywna przestrzeń stymulująca rozwój dziecka, strefę do nauki, przestrzeń do zabawy czy miejsce do spania. Jak stworzyć estetyczny i funkcjonalny pokój dla dziecka? Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Na wstępie zapytaj najpierw młodego lokatora o zdanie, a konkretnie co lubi, a czego nie. Takie wskazówki przełożą się na całą aranżację łącznie z dekoracjami i wyposażeniem. Następnie możesz swobodnie przystąpić do projektowania funkcjonalnego wnętrza. Ustal na wstępie, gdzie ulokujesz biurko, komputer, łóżko oraz gdzie zorganizujesz strefę do zabawy. W ostatnim etapie projektowania stwórz dopiero klimat aranżacyjny typu kolory, dodatki czy akcesoria.

Przeczytaj też:
Łóżko dziecięce DOMEK w stylu skandynawskim. Budowa krok po kroku!

Wyznacz strefy i zadbaj o kreatywną przestrzeń

Pokój dziecięcy zaczynasz od zaplanowania strefy sypialnej, do nauki oraz zabawy. Taki plan ułatwi maluchowi korzystanie z własnego pokoju oraz utrzymanie porządku. Wykorzystaj także meble wielofunkcyjne, które oszczędzają przestrzeń np.: połączenie łóżka z biurkiem, czy łóżka z szufladami na pościel. Poza tym zastosuj wiszące półki zamiast dużych i ciężkich regałów. To zdecydowanie ułatwi korzystanie z nich dziecku.

Nie zapominaj również o podziale mebli i ich przeznaczeniu. Poza wspomnianym wyposażeniem weź pod uwagę miejsce na zabawki (pudła, regały, szafki) czy ubrania. Do tego uwzględnij takie przedmioty jak tablice świetlne, ścieralne, magnetyczne, które zadbają o kreatywny rozwój dziecka – abstrakcyjne myślenie, chwytanie, malowanie. Nie zapominajmy także o farbach tablicowych i magnetycznych które możemy wykorzystać np. na ścianie lub meblach.

Mając do dyspozycji większą przestrzeń, warto stworzyć ulubione miejsce do zabawy w formie namiotu, tipi lub domku. Pomocny w tego typu rozwiązaniach jest styl aranżacyjny – skandynawski. Jest on dobrze naświetlony i zostawia dziecku ogrom przestrzeni, w której można zorganizować specjalne miejsca do nauki, spania, czy zabawy.

Łóżko. Jedno z najważniejszych miejsc w pokoju dziecięcym

Łóżko dziecięce to niepozorny mebel, który podobno spełnia jedynie funkcję sypialną, a jednak spełnia również inne zadania. W łóżku mogą bawić się dzieci, a jeśli wybierzesz kreatywnie, to zabawa może nie mieć końca. Weź pod uwagę, że łóżeczka mogą przybierać różne kształty i nawiązywać do znanych motywów np.: z bajek czy sportów. Mogą to być bramki piłkarskie, domki, namioty indiańskie czy nawet odwzorowanie dużej ciężarówki.

Poza tym, że łóżko może być kreatywne, musi być bezpieczne i funkcjonalne. Zakup łóżko o niskim profilu, aby nie było ryzyka upadku z większej wysokości. Jeśli pociecha jest bardzo młoda, to zamów łóżko z barierkami. Dla oszczędności przestrzeni przemyśl łóżko z szufladami na pościel i zabawki. Pamiętaj również, aby wybierać produkty z materiałów naturalnych – drewno naturalne, bawełna.

Biurko i krzesło. Miejsca do nauki i pracy

Twoje dziecko znaczną część czasu w pokoju spędzi na nauce przy biurku lub korzystając z komputera na krześle biurowym. Oba meble powinny być nie tylko ładne aranżacyjnie, nawiązując do stylu pokoju. Zadbaj również o ergonomię tych mebli, czyli dostosowanie ich do długiej i wyczerpujące pracy młodego organizmu dziecka. Standardowo, samo biurko powinno mieć wymiary: 72-75 cm wysokości, 90-120 cm długości oraz 60-76 cm szerokości.

Dla pociechy w wieku ok. 6-7 lat, która w tym okresie ma mniej więcej 115-125 cm wzrostu, wymiary biurka powinny mieć ok. 55-60 cm wysokości, szerokości blatu co najmniej 60-75 cm oraz głębokość 50-55 cm. Odległość między wysokością siedziska a blatem powinna oscylować wokół 25 cm. Oczywiście pewne problemy możesz rozwiązać dodatkowymi funkcjami, takimi jak regulacja wysokości biurka i krzesła, wsparciem na nadgarstki czy wysuwaną półką.

W ofercie producentów mebli ergonomicznych znajdziesz biurka profilowane oraz regulowane mechanicznie, które stworzą ergonomiczne miejsce zabawy i nauki dla dzieci..

Jeśli mowa o krześle, to zadbaj o takie, które ma podparcie pod głowę, ręce i plecy. Zagłówek zadba o nieprzeciążanie kręgosłupa w odcinku szyjnym, podparcie pod plecy i łopatki odciąży odcinek lędźwiowy, a podłokietniki wesprą całe ręce. Młody układ szkieletowy szybko się rozwija i łatwo o jego deformację, jeśli dziecko zajmuje na krześle nieprawidłową pozycję.

Dobrym rozwiązaniem są krzesła z mechanizmem synchronicznym, który podąża za ruchem ciała użytkownika. W ten sposób dziecko zawsze jest oparte o zagłówek czy podporę pleców i rąk. Nie zapominaj o wariancie krzesła na kółkach – najlepiej gumowych lub z kauczuku. Nie dość, że unikniesz zniszczeń paneli podłogowych i hałasu, to ułatwisz przemieszczanie się dziecku bez schodzenia z krzesła.

Strefa dla wielu przedmiotów

Pokój dziecięcy jest pełen wielu gadżetów, zabawek, a co za tym idzie, jest trudny w utrzymaniu porządku. Niestety, ale szafa tradycyjna, duża komoda czy wysokie regały zabierają przestrzeń, a do tego ograniczają swobodny ruch. W takim wypadku zastosuj na jednej ze ścian zabudowę od podłogi po sufit z regałami i zabezpiecz ją drzwiami przesuwnymi.

W tak zorganizowanym miejscu schowasz ubrania, sprzęt sportowy czy zabawki. Zabudowa jest pojemniejsza, bardziej ustawna i nie zmniejsza optycznie pomieszczenia. Poza tym pozwala na lepszą organizację, czyli podział tematyczny. Każdy przedmiot będzie miał swoje stale przypisane miejsce.

Aranżacje i kolory w pokoju dziecięcym

Jak było wspomniane na wstępie, postaraj się wykorzystać przestrzeń w pokoju dziecka, a do tego nadaj mu wiele barw szczególnie jasnych. Duża ilość światła naturalnego stymuluje, aktywuje do działania i działa pozytywnie na psychikę dziecka.

Barwy mają ogromny wpływ na nastrój, emocje oraz rozwój dziecka. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą, gdy dni są bardzo krótkie i łatwo o spadek dobrego samopoczucia. Ważne także jest, by nie otaczać ich pełną kolorystyką barw, ponieważ jest to dla dziecka zbyt duże obciążenie sensoryczne. Stylem aranżacyjnym, który spełnia te kryteria to skandynawski (ewentualnie klasyczny).

Pamiętaj. Nie stosuj zbyt jaskrawych barw o silnym kontraście. Pobudzą one nadmiernie dziecko, a do tego psują wzrok. Taki zestaw cech powoduje, że dziecko stanie się nerwowe, będzie miało problemy z koncentracją, nauką oraz zasypianiem.

Malowanie lub tapetowanie pokoju dziecka

Masz meble, wybrane kolory ścian, ale jak zadbać o odpowiednią powierzchnię i farbę? W przypadku młodszych dzieci wyrównaj powierzchnię ścian gładzią lub zastosuj gładką tapetę zmywalną. Brak ostrych krawędzi wytworzy bezpieczne otoczenie dla maluchów, a zmywalna farba (tego typu farby charakteryzują się 1 klasą odporności na ścieranie) czy tapeta uchroni Twoje świeże ściany przed ponownym malowaniem.

Poza tym tapetowanie ma swoje zalety aranżacyjne. Możesz zawsze wykorzystać fototapetę z różnymi motywami zwierząt, widoków np.: ziemi z kosmosu lub nieba pełnego gwiazd z układami planetarnymi. Dzięki zastosowaniu farby fluorescencyjnej, mogą one delikatnie „świecić” w ciemności, co dodatkowo potęguje wrażenia wizualne. Warto także wykorzystać, wcześniej wspomniane, farby tablicowe i magnetyczne stosując na łatwo dostępnych miejscach np. na ścianie.

Na koniec dobre rady

Jeśli nie kupujesz nowych mebli do pokoju dziecięcego, pomaluj aktualne na nowe kolory. Zanim jednak to zrobisz, zaplanuj kolory ścian, aby cała stylizacja była spójna. Nie bez znaczenia jest również kolorystyka łóżka, pościeli czy wyposażenia. Dodatkowo możesz wzbogacić fronty szafek naklejkami lub użyć do malowania szablonów z literkami czy cyframi.

Meble tapicerowane możesz okryć ręcznie uszytymi pokrowcami. Jest to praktyczne rozwiązanie i świetne dla różnorodnej aranżacji. Nie dość, że pokrowce można prać, co nada im zawsze świeży wygląd, to można stosować je zamiennie – różna faktura, kolory np.: zależnie od pory roku wybierasz tkaninę o spokojniejszej lub jaśniejszej barwie.

A co z pokojem dla rodzeństwa czy bliźniaków?

Zasady urządzania pokoju dla rodzeństwa są podobne, z tym że należy pamiętać o wyznaczeniu odpowiednich stref sypialnych. Możesz również zadbać o zaplanowanie odrębnych lub wspólnych stref funkcjonalnych. Wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca i zarządzania przestrzenią.

Jak odróżnić obie strefy? Możesz użyć odmiennej kolorystyki ścian. Oczywiście nie sugeruj się stereotypami typu: różowy dla dziewczynki, a granatowy dla chłopca. Zapytaj pociechy o ulubione barwy i zastosuj je zgodnie ich zdaniem i wystrojem wnętrza. Możesz także wykorzystać niską ściankę działową, która biegnie falą od sufitu, zmniejszając się do podłogi. Nie ograniczy ona specjalnie przestrzeni, a wyraźnie ją podzieli i wyznaczy odrębne strefy komfortu dla każdego z rodzeństwa.

Jak widzisz, urządzanie pokoju dziecięcego to niemałe wyzwanie. Zaplanuj je odpowiednio, zapytaj lokatora lub lokatorów o zdanie, stwórz mały projekt, a dopiero potem przystąp do realizacji projektu.

Kategorie

Pokój dziecięcy Wnętrza

Podziel się