Co zrobić, żeby pozbyć się myszy w domu?
15.11.2020

Jak pozbyć się myszy w domu i ogrodzie?

Myszy są bardzo uciążliwymi stworzeniami. Niszczą elewacje, drewnianą stolarkę, pustoszą spiżarnie, niszczą rośliny i krzewy w ogrodzie i posesji. Ich aktywność jest mocno zauważalna jesienią i zimą, kiedy szukają schronienia. Sprawdź, jakie gatunki mogą się u Ciebie zadomowić. Jak przeciwdziałać zagnieżdżaniu się i w jaki sposób pozbyć się myszy?

Uświadom sobie, że na pierwszy rzut oka miłe i sympatyczne gryzonie, jakimi są myszy, to tak naprawdę szkodniki. Ich największa aktywność odnotowywana jest jesienią i zimą, kiedy szukają schronienia przed chłodem i zapasów na zimę. Taka działalność objawia się w zniszczonych workach, torebkach z żywnością, elewacjach, a nawet okablowaniu. Przegryzają kable elektryczne, przewody, izolacje, a także niszczą książki, materiały, ubrania. Musisz także zwrócić uwagę na to, że myszy dobiorą się do styropianu na ścianach, wełny mineralnej.

Do tego myszy zostawiają niemal wszędzie odchody i nieprzyjemne zapachy. Żywność naruszoną przez myszy musisz wyrzucić. Myszy wspinają się dość wysoko, nawet na poddasze, więc zagrożony jest cały dom. Spotkasz je szczególnie tam, gdzie mają dostępne materiały i żywność – kuchnia, spiżarnie, strych czy piwnica. Skąd się biorą? Zagoszczą u Ciebie, jeśli mieszkasz w pobliżu pól, lasów, parków, łąk. A jakie myszy mogą z Tobą „zamieszkać”?

Mysz domowa, polna, leśna i zaroślowa

Jedną z nich jest mysz domowa. Ma długość od 7 do 12 cm oraz ogon o długości od 5 do 11 cm. Ma szarą barwę i białawy brzuch. Charakterystyczne smukłe ciało zakończone jest zaostrzonym pyszczkiem. Nie gromadzi zapasów na zimę, dlatego przenosi się do zabudowań z łąk, pól lasów. Czas największej aktywności przypada na noc.

Mysz polna jest dość mała (6-12 cm), ma żółto-brązowy kolor, ale odróżnisz ją od domowej po czarnym pasku na grzbiecie. Ona najrzadziej zagości w Twoich progach, ale chętnie przejmie ogród… Bardziej obawiaj się myszy zaroślowej podobnej do polnej, ale z jasnym brzuchem. Zamieszkuje pola, łąki, obrzeża lasów, polany, a zimą chętnie uwije sobie gniazdo w budynku.

Jak pozbyć się myszy w domu i ogrodzie? Mysz polna
Jak pozbyć się myszy w domu i ogrodzie? Mysz polna.
Źródło: wikimedia.org

Mysz leśna jest zazwyczaj nieco większa (9-12 cm). Łatwo ją rozpoznasz, ma kolor żółto-brązowy na grzbiecie i białawy brzuch. Na zdecydowanie większe oczy i uszy od myszy domowej. Spotykana jest głównie w lasach, parkach czy ogrodach. Na zimę może również poszukać schronienia w Twoim domu.

Co zrobić, żeby pozbyć się myszy w domu?
Jak pozbyć się myszy w domu i ogrodzie?
Mysz leśna

Jak pozbyć się myszy w domu i ogrodzie?

Wiesz już, jakie myszy mogą zadomowić się w domu i ogrodzie. Zanim dowiesz się, jak się ich pozbyć, spróbuj zadziałać prewencyjnie. Po prostu nie dopuść do ich zagnieżdżenia się.

Przeczytaj też:
Kuna na poddaszu. Poznaj sprawdzony sposób na kuny w domu

Prewencja pierwszą linią obrony przed myszami

Nie wszystkie podane metody prewencji będą humanitarne, ale mysz nie zostawi Ci wyboru, albo Ty, albo ona. Najpierw sprawdź dom, gdy jest jeszcze sucho. Szukaj szpar, dziur w budynku, którymi gryzonie przedostają się do środka. Szukaj przejść między rurami, listwami okablowaniem. Znalezione szczeliny zagipsuj. Jeśli posiadasz ocieplenia, w których wykorzystano wełnę mineralną czy styropian, to użyj podczas remontu czy budowy siatki drucianej. Umożliwia ona przepływ powietrza i wentylację, ale zagrodzi myszom drogę.

Bardziej finezyjne metody to… odstraszanie zapachem. Myszy nie znoszą zapachu mięty, dziewanny, dzikiego rumianku, liści pomidorów, cytryny lub lakieru do włosów. Możesz posadzić krzewy wokół domu lub użyć suszu z liści w obrębie gniazda. Znajdziesz je po dużej ilości mysich odchodów. Poza tym zapach… naturalnego wroga, czyli kota działa odstraszająco na myszy. Zastosuj też urządzenia dźwiękowe do odstraszania myszy. Emitują one dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale szalenie drażniące dla gryzoni.

Naturalne sposoby na myszy w domu i ogrodzie

Niestety, ale jak zauważysz pogryzione ubrania, uszkodzone elementy izolacji czy odchody, to myszy mają już zapewne gniazdo. Wspomniane zapachy działają nie tylko odstraszająco przed zagnieżdżeniem się myszy, ale również wypędzają je z budynku. Na początek spróbuj naturalnych metod. Są one bezpieczne dla Ciebie, domowników czy humanitarne dla myszy.

Małe szkodniki nie lubią zapachu lawendy, cebuli, rumianku, mięty czy czosnku. Zastosuj gałązki lawendy, obrany czosnek czy cebulę. Możesz też użyć cytryny, co jest zapewne przyjemniejsze dla Ciebie. Jeśli to nie podziała, to rozlej nieco octu w miejscach, gdzie myszy wykazują największą aktywność. Jeśli masz w ogrodzie pomidory, to zastosuj w domu krzaczki pomidorowe – myszy ich nie znoszą. Poza tym spróbuj czarnego bzu – ogrodnicy twierdzą, że działa także na nornice czy krety w ogrodzie.

Skuteczny sposób na pozbycie się myszy w domu i ogrodzie

Jeśli zawiodą metody humanitarne, musisz zastosować bardziej radykalne metody usuwania gryzoni.

  • Pierwszym sposobem jest kot. Jeśli nie masz alergii na tego zwierzaka, to zakup takiego, przygarnij od znajomego, adoptuj ze schroniska lub… wynajmij od sąsiada. Chodzi znów o zapach, którego myszy unikają. Kilkudniowa obecność kota w domu spowoduje, że myszy wyniosą się z domu. Tak, kot też zapoluje na nie…
  • Pułapki zatrzaskowe na myszy są bardzo popularne i skuteczne. Zatrzaskowe warianty działają na zasadzie przynęty (chleb, ser). Mysz próbując wydostać posiłek, wpada w zatrzask łamiący jej kręgosłup.
  • Pułapki żywołowne mają wygląd niewielkiej klatki. Działają na podobnej zasadzie, jak zatrzaskowe, tyle że zamykają mysz w środku. Gdy ją złapiesz, może wywieść z dala od domu i wypuścić. Minimalna odległość to 1 km, jeśli zrobisz to w obrębie domu, mysz wróci. Sprawdzaj je raz na dobę, inaczej gryzoń padnie, a Ty poczujesz fetor rozkładających się małych zwłok.
  • Odstraszanie dźwiękowe polega na zastosowaniu urządzeń emitujących wysokich częstotliwości. Nie usłyszysz emitera, ale mysz tak. Niestety, ale urządzenia podobno są najmniej skutecznym rozwiązaniem.
  • Trutki na myszy z pewnością rozwiązują problem i to skutecznie. Występują w postaci granulatu, ale tworzą ryzyko połknięcia dla dzieci i zwierząt w Twoim domu. Poza tym drapieżnik, który upoluje mysz, także może zostać otruty. W tym wypadku pozostaje również problem martwych myszy i nieprzyjemnego zapachu rozkładającego się ciała.
  • Stacja deratyzacyjna idealnie współdziała z trutką. Zamykana jest na klucz. Posiada otwór na tyle duży, aby mysz mogła wejść do środka, ale nic poza nią. Dzięki zamkniętemu obwodowi, żadne dziecko czy zwierzę nie będzie miało kontaktu z martwym szkodnikiem. Dodatkowo stacje mogą mieć wbudowane okno podglądowe, przez które sprawdzasz, czy nie leży w środku martwy gryzoń.

Teraz już wiesz, jak pozbyć się nieproszonych gości, ale pamiętaj o tym, że myszy nie wchodzą wyłącznie do domu. Czasem wiją sobie gniazdko w zewnętrznej izolacji…

Kiedy myszy dobierają się do termoizolacji domu?

Przynajmniej w teorii dobrze wykonana termoizolacja nie powinna przepuścić myszy do domu. Jednak w praktyce pozostawione nawet niewielkie szczeliny są idealnym przejściem dla gryzoni. Tylko 2 cm luzu powoduje, że mysz się przeciśnie. Nie zapominaj, że styropian czy wełna mineralna to idealne, ciepłe miejsca i jednocześnie budulec na gniazdo.

Jeśli zauważysz drobiny termoizolacji na ziemi, niewielkie otwory, to znaczy, że zalęgły się myszy i musisz się ich pozbyć powyższymi sposobami. Nie dość, że zniszczona zostaje izolacja, to tworzą się przestrzenie dla uciekającego ciepła. Najlepiej zerwij ją, załóż siatkę ochronną na listwie cokołowej pod warstwą klejącą. Jeśli nie chcesz zrywać izolacji, nałóż siatkę na nią…

Zbrojenie izolacji przeciw gryzoniom

Przy pierwszym montażu lub wymianie płyt izolacyjnych zastosuj siatkę z rolki. Możesz użyć specjalnej przeciwko gryzoniom lub zwykłej metalowej o gęstych oczkach. Dobrze sprawdzi się siatka 10 na 6 mm lub 15 na 5 mm. Grubość, która zagwarantuje bezpieczeństwo to już 0,5 mm. Oznaczenia handlowe dla tego typu materiału to moduł N 20 lub N 14. Do zabezpieczenia izolacji wystarczy siatka stalowa lub aluminiowa.

Jak zamontować taką siatkę? Zastosuj ją w przypadku fundamentów na obszarze 40 cm nad i 30 cm poniżej poziomu gruntu od zewnątrz. Jeśli nie zrywasz płyt, a chcesz wykonać samo zabezpieczenie dolnej części elewacji, przymocuj siatkę na wskazanej powyżej wysokości, tak, aby przylegała do ściany. Dolną krawędź wpuść w ścianę w zrobiony otwór (2 cm) szlifierką kątową lub zagnij do ściany. Tak wykonane zabezpieczenie pokryj tynkiem lub zakryj ozdobną ceramiką.

Nie czekaj, aż zalęgną się myszy. Zabezpiecz swój dom, szczególnie przed jesienią. Jeśli to nie pomoże, zareaguj niezwłocznie, ponieważ myszy szybko się rozmnażają.. Mysz domowa osiąga dojrzałość płciową po ok. 3 miesiącach. Rozmnaża się cały rok, a ciąża trwa tylko 21 dni! Mysz domowa może mieć 5-8 miotów w roku, a w miocie od 4 do 9 młodych. Po roku możesz mieć w domu całą hodowlę, jeśli nie zareagujesz na czas.

Kategorie

Działka i ogród Wokół domu

Podziel się