Jak założyć trawnik, rodzaje trawnika
22.05.2021

Jak założyć trawnik krok po kroku. Rodzaje trawnika

Posiadając ogród przy domu, często marzymy o gęstym zielonym trawniku. Zadbane podwórko cieszy oko oraz tworzy mikroklimat, ponadto zapach świeżo skoszonej trawy przynosi na myśl pozytywne skojarzenia. Dowiedz się, jak założyć trawnik, który z roku na rok stanie się coraz piękniejszy.

Zanim w ogóle zabierzesz się za zakładanie trawnika, pamiętaj o przygotowaniu terenu. Trawa powinna być ostatnim elementem tworzenia naszego ogrodu. Oznacza to, że zanim zaczniesz przygotowania do siewu, powinieneś najpierw położyć instalacje, ułożyć nawierzchnię i posadzić pozostałe rośliny. Wszystko z powodu delikatności trawy na samym początku jej rozwoju.

Siany czy z rolki ? Jaki trawnik wybrać?

Obecnie na rynku występują dwa rodzaje trawników. Trawę rozwijaną sprzedaje się w formie zwiniętych w rolki pasów, a trawa siewna, to klasyczne nasiona. Który z nich powinieneś wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od ilości Twojego czasu i pieniędzy. Klasyczny trawnik zasiewany to zdecydowanie tańszy wybór, dlatego to dobra opcja dla dużych terenów. Co prawda, jeśli samodzielnie przeprowadzasz zasiew, to czeka Cię więcej pracy, a na jej efekty poczekasz do około 2 tygodni. Mimo upływu tego czasu trawa nadal będzie delikatna, więc efektu zielonego, gęstego trawnika spodziewaj się dopiero na kolejny sezon.

Trawa z rolki to dobry wybór dla niewielkich ogrodów, przy bardziej wymagającym terenie, a także przy wszelkich nachyleniach. Rozwijana trawa zapobiega wypłukiwaniu nasion, a sprawia, że głodne nasion ptaki nie zniweczą Twoich planów. Nie warto również ryzykować ze stosowaniem jej w mocno zacienionych miejscach. W takim przypadku lepiej wykorzystać specjalne mieszanki nasion. Rozwijany trawnik zapobiega rozwojowi chwastów, a oczekiwany efekt otrzymasz praktycznie od razu po rozłożeniu rolki na gruncie. Tego typu trawnik powinien ugruntować się już po kilku dniach, dzięki czemu swobodnie możesz go używać.

Kiedy siejemy i zakładamy trawnik z rolki?

Oba rodzaje trawników mają też różne terminy i okresy zakładania. Trawnik z siewu najlepiej przyjmie się wiosną. Najlepsze miesiące to kwiecień i maj, kiedy temperatury sięgają już ponad 10 stopni Celsjusza. Świetny okres do zasiania trawnika to przedział od sierpnia do września, gdy skończą się upały. W przypadku zasiewu latem z powodu wysokich temperatury, trawnik trzeba częściej podlewać.  Trawa z rolki wykazuje większą odporność, ponieważ jest w nieco późniejszym etapie rozwoju systemu korzeniowego. Dlatego dobry termin na jej zakładanie, to wiosna, późne lato oraz jesień.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Być może wybrałeś już swój rodzaj trawnika. Jednak niezależnie od Twojego wyboru, nawet najwyższej jakości trawa może się nie przyjąć, jeśli nie przygotujesz odpowiednio gruntu. To zdecydowanie najcięższa część zakładania trawnika, która jednocześnie ma największe znaczenie. Warto więc zabrać się do tego rzetelnie.

W pierwszej kolejności warto przekopać i spulchnić ziemię, najlepiej na głębokość szpadla. Przy tym zwróć uwagę na wszelkie chwasty, korzenie oraz kamienie, których powinieneś się pozbyć. Potem wystarczy nieco wyrównać wszelkie zagłębienia lub pagórki przy pomocy grabi. Aby ułatwić powierzchniowy spływ wody przez trawnik, spróbuj nadać glebie spadek, 1 do 3% powinien w zupełności  wystarczyć.

Trawnik do prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby, która dobrze przepuszcza wodę oraz powietrze, najlepszym rodzajem jest więc piaszczysto-gliniasty grunt. W tym momencie zwróć uwagę na rodzaj podłoża, jeśli jest bardzo gliniaste, dorzuć trochę grubego piasku. Jednak, gdy widzisz, że ziemia jest bardzo luźna i pylasta, to warto dosypać torfu, bądź ziemi kompostowej. Na tym etapie warto też zabezpieczyć swój trawnik przed kretami. Dlatego około 10 centymetrów pod powierzchnią gruntu połóż siatkę zabezpieczającą.

Kwasowość gleby, a rozwój trawnika

To też dobry etap, aby sprawdzić kwasowość gleby. Najlepsze warunki tworzy podłoże o odczynie glebowym pH 5,6 a 6,5. Wykonaj pomiar specjalnym testerem i porównaj wynik z podaną wartością.  Zbyt kwaśny odczyn spowoduje, że z czasem trawę wypychać będą mchy, a odczyn zasadowy bardzo lubią chwasty. Zbyt kwaśną glebę odkwasisz wapnem, przy czym pamiętaj, by dokonywać tego jedynie jesienią. Pozwoli to łatwiej wchłonąć się wapnu w glebę.

Jeśli odczyn pH wskazuje na dużą zasadowość, to zakwasisz go przeznaczonym do tego nawozem zakwaszającym. Zakwaszanie przeprowadza się wiosną.

Być może chcesz, aby Twój trawnik miał obrzeża trawnikowe, jeśli tak, to najlepiej umieścić je w na tym etapie zakładania murawy. Teraz dobrze byłoby pozostawić teren na okres około trzech tygodni. Dzięki temu chwasty, których nie usunąłeś, przebiją się przez ziemię, dzięki temu pozbędziesz się ich raz na zawsze. Kiedy już wyplewisz chwasty, to na tydzień przed planowanym zakładaniem trawnika, warto przeprowadzić nawożenie gleby. Co do wyboru nawozu warto skontaktować się z wyspecjalizowanym ogrodnikiem lub zapytać o radę sprzedawcę. Zwykle powinien zawierać on fosfor azot i potas, które pomogą rozwinąć się świeżej trawie. Po rozsypaniu nawozu zagrab ziemię, aby równomiernie rozprowadzić nawóz.

Zakładanie trawnika

W tym momencie gleba tylko czeka na zasianie lub rozwinięcie zielonego dywanu. Jeśli koniecznie chcesz posiadać trawnik z rolki, jednak w wielu miejscach Twojego ogrodu gości cień, to jest na to sposób. Porozmawiaj z producentem trawy o specjalnym rodzaju trawnika, cena zapewne nieco urośnie, jednak trawa znacznie łatwiej się przyjmie. Pamiętaj, aby murawę  rozwinąć na wilgotnym gruncie, zadbaj o to, by nie powstawały szczeliny. Rozwiniętą trawę  należy dociskać, wałować i starannie podlać. Nierówne krawędzie trawnika wyrównaj nożem.

W przypadku trawnika sianego zastosuj się do zaleceń producenta odnośnie do normy siewu. Jeśli okaże się, że zakupiłeś zbyt mało nasion, trawa zagęści się o wiele wolniej. Zwróć również uwagę na datę przydatności nasion, a także dobranie ich odpowiednio do intensywności użytkowania trawnika. Przed zasiewem należy ubić glebę, dzięki czemu łatwiej wchłonie ona wodę potrzebną szczególnie na samym początku rozwoju trawy.

W tym momencie przystąp do zasiewu, nie potrzeba do tego specjalistycznych maszyn. Wystarczy równomiernie rozsypać nasiona wzdłuż i w poprzek trawnika. Potem warto znów wykonać wałowanie, które pomoże delikatnie wbić nasiona w glebę. Teraz należy zabezpieczyć nasiona przed wypłukaniem, ptakami i wiatrem.

Aby to zrobić, wystarczy zagrabić teren, co spowoduje wymieszanie nasion z glebą. Dobry efekt daje również posypanie gruntu bardzo cienką warstwą ziemi bądź przykrycie podłoża agrowłókniną. Przed Tobą pozostało już tylko podlanie trawnika, co warto wykonać pod wieczór lub o poranku. Codziennie monitoruj wilgotność gleby oraz to, jak kiełkuje trawa.

Przeczytaj też:

Pielęgnacja trawnika wiosną, latem i jesienią. Kiedy i jak strzyc trawnik?

Świeży trawnik. Delikatne strzyżenie

To ostatni element związany z pielęgnacją trawnika na początkowym etapie jego wzrostu. Kiedy zauważysz, że trawa sięga już około 10 centymetrów, powinieneś skrócić ją do około 7 centymetrów. Sprawdź, czy ostrza kosiarki są wystarczająco ostre, w przeciwnym wypadku kosiarka uszkodzi i wyrwie delikatną i młodą trawę.

Kategorie

Działka i ogród Wokół domu

Podziel się