Jakich formalności wymaga utwardzenie gruntu, podjazdu, podwórka oraz terenu pod kostkę brukową.
10.01.2021

Utwardzenie gruntu, podjazdu, podwórka oraz terenu pod kostkę brukową.

Aby utworzyć stabilny teren wokół swojej posesji na parkingu lub drodze, będziesz musiał zmierzyć się z kilkoma etapami. Bardzo istotna jest podbudówka, a także nakładana kostka lub kamień. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy zdecydujesz się na utwardzenie terenu? Ile będzie kosztować Cię takie przedsięwzięcie w stosunku do podwórka, a ile do drogi?

Niejeden właściciel posesji mierzy się z problemem miękkiego podjazdu, niestabilnej drogi dojazdowej czy grząskiego podwórka. W takich przypadkach konieczne jest utwardzenie terenu, które z kolei wiąże się z nieuniknionymi nakładami finansowymi, a czasami również pozwoleniami na budowę. W większości wypadków nie będziesz jednak musiał wnioskować o wspomniane pozwolenie. Poza tym, przygotowanie gruntu, a następnie ułożenie kostki bądź kamienia, nie wiąże się z koniecznością dużych wydatków.

Utwardzenie terenu przed wjazdem na posesję

Chcesz utwardzić wjazd na działkę lub posesję, ale nie wiesz jakich materiałów do tego użyć? Jeżeli zamierzasz utwardzić grunt, możesz w tym celu:

  • wykorzystać kruszywo – tłuczeń,
  • gruz betonowy,
  • żwir,
  • lub kamień naturalny, taki jak gnejs.

Kamienie naturalne cechują się dużą wytrzymałością i bardzo często są stosowane jako podkład przy utwardzaniu drogi. Nie należy ignorować miękkiego podjazdu, ponieważ w razie opadów deszczu, szczególnie obfitych, auto może ugrzęznąć w powstałym błocie. Jeżeli poszukujesz materiału wykończeniowego, możesz zdecydować się np. na kostkę brukową, która jest dostępna w różnych kształtach i kolorach.

Poza tym jest stosunkowo tania, pozwala stworzyć trwały i zarazem estetyczny podjazd. Wzorów i kolorów jest tak wiele, że nawet najbardziej wymagające osoby znajdą wersję spełniającą ich oczekiwania. Możesz także zdecydować się na bruk klinkierowy. Jest on wysoce odporny na czynniki zewnętrzne, takie jak opady, działanie mechaniczne czy substancje chemiczne.

Jakich formalności wymaga utwardzenie gruntu?

Z reguły pozwolenie na budowę nie jest konieczne, jednak wszystko zależy od tego, jaki rodzaj nieruchomości gruntowej posiadasz. Przepisy nie podchodzą do problematyki kompleksowo, dlatego warto posiłkować się orzecznictwem sądowym. Jeżeli wysypujesz kruszywo betonowe lub kamień, nie będziesz musiał wnioskować o pozwolenie. Stanowisko sądu WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 25.09.2013 r. o sygnaturze II SA/Po 555/13.: “Na działce budowlanej utwardzanie terenu nie wymaga się ani pozwolenia na budowę, ani zgłaszania prac, o czym stanowi tak art. 29 ust. 2 pkt 5 i art. 30 ust. 1 prawa budowlanego”.

Kiedy jednak będziesz zmuszony do spełnienia formalności?

Musisz wnioskować o pozwolenie, jeżeli prace mają wpływ na środowisko lub zlokalizowane są na obszarach chronionych dokumentem „Natura 2000” (program sieci obszarów chronionych, siedlisk i gatunków zwierząt na terenie Unii Europejskiej). Będziesz musiał także wnioskować o pozwolenie, gdy utwardzeniu zostaje poddany teren wpisany do rejestru zabytków. Całą dokumentację musisz złożyć do oddziału architektoniczno-budowlanego. Zazwyczaj decyzję wydaje starosta, który w ciągu 21 dni od złożenia wniosku może zażądać wyjaśnień. Jeżeli w tym okresie nie zostaną złożone zastrzeżenia, możesz rozpoczynać budowę.

Czym utwardzić podwórze?

Podwórko wokół domu możesz utwardzić żwirem. Jest on najłatwiejszy w rozprowadzaniu, jednak zarazem najcięższy w utrzymaniu w dobrym stanie. Będziesz musiał go co jakiś czas przesiewać, wyrównywać i uzupełniać. Alternatywnie możesz wykorzystać kratkę trawnikową, która wzmocni i utwardzi podłoże. Pozytywnym skutkiem ubocznym tego produktu jest umożliwienie wzrostu trawy, a także zabezpieczenie terenu przed kretami. Nie musisz obawiać się o koszenie trawy, ponieważ kratki trawnikowe nie będą problematyczne. Inną, trzecią już, opcją są ażurowe stelaże. Są one na tyle wytrzymałe, że stosuje je się na skarpach czy nasypach, dlatego nie będziesz musiał martwić się o ich utrzymanie.

Dobrym rozwiązaniem jest także kamień naturalny. Jest bardzo wytrzymały na wszelkie czynniki zewnętrzne, a także da Ci duże możliwości aranżacyjne. Jeżeli chcesz stworzyć przestrzeń w stylu rustykalnym, kamień naturalny umożliwi Ci tworzenie alejek, ogrodowych lub drogi dojazdowej. Dostępna jest szeroka gama kolorów i kształtów, dlatego z całą pewnością wybierzesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania.

Utwardzenie terenu przed układaniem kostki

Układanie kostki to ostatni etap procesu utwardzania terenu. Aby kostka była stabilna, należy uprzednio dobrze przygotować grunt. W tym celu musisz go utwardzić. Utwardzanie piaskiem to idealna podbudowa dla kostki brukowej, jednak aby spełnił on swoje zadanie nienagannie, musisz kolejne warstwy ubijać i wyrównywać wibratorem. Nakładane warstwy piasku muszą mieć maksymalnie 10 centymetrów grubości i zostać starannie ubite. Jeżeli źle wykonasz podbudówkę, spowoduje to powstawanie kolein, szczelin, a w najgorszym wypadku zapadanie się kostki.

Tutaj bardzo istotna jest grubość utwardzania piaskiem. Dla ruchu pieszego stosuje się warstwę o grubości 10-20 centymetrów, natomiast dla ruchu samochodowego (parkingów i podjazdów o dużym natężeniu) około 25-45 centymetrów. Nie możesz zapomnieć o użyciu żwiru lub kamieni przy każdej warstwie, ponieważ umożliwiają one odpływ wody do gruntu. Pamiętaj, że trwałość nawierzchni zależy również od poprawnego wykonania spoin oraz fugowania kostki brukowej.

Utwardzenie drogi tanim kosztem. Czym i jak?

Jeżeli chcesz stworzyć podbudówkę tanim kosztem, możesz wykorzystać w tym celu:

  • żwir,
  • tłuczeń drogowy,
  • kamień naturalny.

Żwir to tani materiał podsypkowy, którego cena wynosi około 60 złotych za tonę. Za tłuczeń zapłacisz jeszcze mniej, ponieważ kosztuje jedynie 30 złotych za tonę.

Jaka jest cena za metr kwadratowy utwardzania? Za poszczególne mieszanki będziesz musiał zapłacić w granicach 30-45 złotych za tonę. Najtaniej wyniesie Cię gruz betonowo-ceglany w cenie 10 złotych za tonę. Jeżeli chcesz dodatkowo wzbogacić drogę kostką brukową lub betonową, musisz doliczyć koszt około 30 złotych za metr kwadratowy.

Należy pamiętać, że ostateczna cena inwestycji zależy od wielu czynników. Takich jak np. wybrany przez Ciebie materiał, metraż do utwardzenia oraz wybrany usługodawca. Nie jest to jednak tak duży koszt, jak może się wydawać.

Kategorie

Działka i ogród Ogrodzenie i nawierzchnia Taras i altana Wokół domu

Podziel się