Nawodnienie działki, trawnika oraz ogrodu. Rodzaje i metody systemów nawadniania
15.01.2021

Nawodnienie działki, trawnika oraz ogrodu. Rodzaje i metody systemów nawadniania

Ręczne podlewanie dużych połaci terenu ogrodowego jest czasochłonne. Do tego wymaga wiele wysiłku ze strony właściciela posesji. Poza tym zużywa znacznie więcej wody niż dobry system nawadniania. Poznaj sprawdzone metody podlewania działki, trawnika czy ogrodu. Zyskaj czas, oszczędzaj wodę i pieniądze, jednocześnie dbając o bujną roślinność na swoim terenie.

Istotnym elementem każdego ogrodu, działki czy trawnika jest system nawadniania. To właśnie od systemu, czyli odpowiednich urządzeń, akcesoriów zależy, jak będzie podlewana roślinność. Dlaczego sposób nawadniania jest tak ważny? Rośliny podlewane równomiernie mają lepszy wygląd, co wpływa na estetykę trawnika czy ogrodu. Odpowiednie podlewanie dba również o kondycję szaty roślinnej, czyli zdrowe korzenie, brak chorób. Jednak zanim wybierzesz system, który zadba o Twoje kwiaty czy trawę, sprawdź, od czego zacząć…

System nawadniania musisz dobrać do wielkości działki, trawnika, które chcesz podlewać. Stwórz projekt lub zleć go profesjonaliście. Następnie wybierz jeden z systemów. Poznaj 4 sprawdzone sposoby nawadniania i wybierz najlepszy dla siebie.

Zraszacze, czyli idealne podlewanie na etapie zakładania trawnika

Jak wiadomo lata mamy suche, nierzadko w ciągu roku opadów jest niewiele, a trawnik potrzebuje sporo wody. Dlatego jeśli jesteś na etapie zakładania trawnika, to powinieneś w projekcie uwzględnić zraszacze. Taki system imituje opady atmosferyczne i gwarantuje odpowiednie nawodnienie trawnika. Oczywiście musisz pamiętać o odpowiednich porach podlewania, choć systemy automatyczne znajdą odpowiednią za Ciebie na podstawie wilgotności gleby, zainstalowanych sterowników i czujników.

Gdy podlewasz trawę samodzielnie musisz wybrać odpowiednią porę jak wiadomo w południe latem jest skwar, co powoduje, że podlewanie jest wręcz zabójcze dla źdźbeł. Z kolei zbyt późna pora spowoduje, że trawnik może nie wyschnąć szybko, co będzie sprzyjało rozwojowi chorób grzybowych. Najlepsza pora na nawadnianie to wczesny ranek. Wracając do zraszaczy musimy przybliżyć ich rodzaje, bo do wyboru masz trzy.

Rodzaje zraszaczy do podlewania

Zraszacze statyczne wyposażone są w specjalną dyszę, która pozwala odpowiednio ustawić kąt padania kropli wody. W tym przypadku musisz pamiętać, że zasięg jest niewielki i taki system nadaje się głównie do mniejszych trawników. Oczywiście można zastosować wiele zraszaczy. Umieszcza się węże pod powierzchnią trawnika i łączy poszczególne zraszacze. Automatyczne nawadnianie zapewniają zraszacze wynurzalne lub niewynurzalne. Takie modele są bardzo estetyczne, gdyż chowają się do pojemników umieszczonych w glebie i na co dzień ich nie widać.

Kolejnymi popularnymi zraszaczami są modele rotacyjne i turbinowe. Jak sama nazwa wskazuje przy nawadnianiu obracają się tworząc wodne okręgi. W ten sposób można zwiększyć zasięg, kąt i siłę wyrzutu. Taki system również może być automatyczny i niewątpliwie sprawdza się na dużych areałach. Bardzo często stosowany jest na boiskach piłkarskich. Zatem jeśli planujesz spory trawnik z trawą sportową, to możesz zdecydować się właśnie na ten rodzaj zraszaczy.

Ostatnią propozycją wśród zraszaczy są mikrozraszacze. Taki system najczęściej wykorzystywany jest w tunelach foliowych i szklarniach. To także system automatyczny, dzięki któremu woda trafia na glebę wokół roślin. Na pewno jest polecany przy wymagających uprawach, kiedy nie można moczyć ani liści, ani samej rośliny, aby uniknąć jej gnicia.

Doskonały system dla najbardziej wymagających roślin, czyli nawadnianie kropelkowe

Kolejnym sposobem, jaki chcemy Ci zarekomendować jest nawadnianie kropelkowe. W tym przypadku woda trafia bezpośrednio do korzeni. Kroplowniki zapewniają nawadnianie w określonej, nie nazbyt obfitej ilości, co zapobiega gniciu korzeni. Wśród systemów kroplujących można wyróżnić:

  • linie kroplujące,
  • taśmy kroplujące.

W przypadku linii kroplujących przy zakładaniu trawnika należy wykonać płytkie rowki na rurki. Taśmy kroplujące są znacznie krótsze. Jeśli chcesz nawadniać nimi większy trawnik, to musisz podłączyć je do pompy wody. Taśmy kroplujące zwija się na zimę i rozkłada znów wiosną. W ten sposób zwiększa się ich żywotność.

Wybierz węże zraszające dwufunkcyjne, gdy masz już trawnik i ogóród

Poprzednie sposoby dedykowane były dla osób, które zakładają trawnik czy formują ogród. Jeśli Twój jest już zazieleniony możesz sięgnąć po węże zraszające dwufunkcyjne. W skład zestawu wchodzi tu płaski wąż z przyłączem do kranu, gwintowane złączki i zaślepki. Jeśli taki wąż ogrodowy ułoży się otworkami do dołu będzie nawadniał kropelkowo. Druga funkcja polega na nawadnianiu natryskowym. Ułóż wąż otworami do góry, a woda strumieniem natryskowym nawodni Twój trawnik.

Dlaczego węże dwufunkcyjne są tak dobrym rozwiązaniem? Węże zostają ulokowane na trawie. Poza opcją wyboru sposobu nawadniania, nie musisz rozkopywać i jednocześnie niszczyć trawnika, aby prowadzić instalację systemu węży pod ziemią.

Węże nawilżające

Nasz czwarty już sposób nawadniania to wybór węży nawilżających. Przypomnijmy, że wcześniejsze to zraszacze, systemy kroplujące, a także węże dwufunkcyjne. Na czym polega istota działania nawilżających węży? Mają one specyficzną budowę, gdyż „pocą się” na całej długości. Można wkopać je w ziemię na około 20 cm, a dzięki temu woda nie będzie odparowywać. Przy budowie z porowatego tworzywa, taki wąż nawilża glebę na całej swojej długości. Ten system nawadniania można zasilać z sieci wodociągowej, ale również wybrać hydrofor albo pompę zatapialną.

Na pewno inwestycja w zraszacze automatyczne jest najlepszym, choć dość kosztownym wyborem. Jednak trawnik będzie najlepiej wypielęgnowany przy takim systemie nawadniania. Na pewno jednym z tańszych sposobów jest wybór linii lub taśm kroplujących. Sprawdzą się doskonale do nawadniania rabat. Węże nawilżające to spory koszt, biorąc pod uwagę fakt, że za 10 metrów trzeba zapłacić przynajmniej kilkadziesiąt złotych.

Zalety systemów nawadniania

Według największych portali ogrodniczych w Polsce systemy nawadniania ogrodów czy trawników mają ogrom zalet. Zaliczamy do nich:

  • oszczędność wody na poziomie do 50% w stosunku do ręcznego podlewania,
  • oszczędność czasu szczególnie przy dużych powierzchniach,
  • utrzymanie trawnika i szaty roślinnej w dobrej kondycji dzięki regularnemu i równomiernemu podlewaniu – roślinność jest zdrowsza i wytrzymalsza na czynniki zewnętrzne czy choroby,
  • estetyka i bujność ogrodu czy trawnika są zdecydowanie lepsze – bardziej soczyste barwy,
  • bardzo dobry rozwój systemu korzeniowego roślin – zdrowsze i silniejsze źdźbła czy pędy,
  • prawidłowy i szybki rozwój nasion.

Zainstalowanie jednego z powyższych systemów nawadniania jest doskonałym rozwiązaniem dla Twojej posesji. Dzięki nim nawodnisz ogród, trawnik czy roślinność, a do tego zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Kategorie

Działka i ogród Wokół domu

Podziel się