Hałas, ruchliwa ulica, obecność sąsiadów, chęć stworzenia azylu lub wytyczenia granic prywatności – to główne powody, dla których okalamy posesję murem z jednej lub kilku stron i odgradzamy się od świata zewnętrznego. W ten sposób budujemy swój „teren prywatny”. Podpowiadamy, z czego i jak można wykonać mur ogrodzeniowy tworząc betonowe ogrodzenie pełne lub ażurowe.
Odpowiedź na zadane pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Po pierwszego dlatego, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Począwszy od zwykłych siatek ogrodzeniowych poprzez ogrodzenia systemowe, aż po kute z metalu. „Mur” dookoła posesji można wznieść z naturalnych surowców takich, jak kamień czy drewno, lub łącząc te elementy z innymi.
Przeczytaj też:
Co pierwsze? Ogrodzenie czy podjazd? Jak wykonać podjazd i ogrodzenie?
Kolejnym rozwiązaniem jest budowa ogrodzenia z betonowych pustaków. Materiał ten coraz bardziej zyskuje na popularności, a jest to spowodowane wieloma praktycznymi aspektami. Betonowe prefabrykaty są trwałe, estetyczne i charakteryzują się ciekawym designem. Niektóre nawiązują wyglądem do naturalnego kamienia. Sprawia to, że wykonane z nich ogrodzenie prezentuje się okazale i reprezentacyjnie, a przy tym jest znacznie tańszym rozwiązaniem.
Z betonowych prefabrykatów można stworzyć ogrodzenie pełne, ale również takie, które umożliwia wpuszczenie większej ilości światła do ogrodu. Dużym atutem jest tez łatwość i szybkość jego wykonania. Jak wyglądają kolejne kroki budowy?
Szybka budowa ogrodzenia pełnego i ażurowego
Aby zbudować ogrodzenie z pustaków betonowych najpierw trzeba wytyczyć jego granice w terenie uwzględniając bramy, furtki, wiatę śmietnikową i inne niezbędne elementy. W pierwszym etapie prac należy wykonać fundament o szerokości minimum 30 cm i głębokości do strefy przemarzania. W Polsce w zależności od położenia geograficznego waha się ona od 80 do 140 cm.
Trzeba pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych, które chronią ogrodzenie przed osiadaniem elementów, zmienną temperaturą oraz wilgotnością. Kolejny etap prac to wykonanie szalunków ławy żelbetowej. Powinna mieć ona wysokość minimum 30 cm i szerokość budowanego ogrodzenia. Można ją wykonać po około dobie od postawienia fundamentu. W ławie należy umieścić elementy zbrojenia. Pełnią one podwójną funkcję: wzmacniają fundament oraz umożliwiają przygotowanie konstrukcji pod wzniesienie słupków.
Przeczytaj też:
Jak dobrać obrzeża do nawierzchni z płyty i kostki betonowej? Kolorystyka, kształt i styl obrzeży betonowych
W przypadku ogrodzenia w formie pełnego muru, zbrojenie pionowe nie jest konieczne. Elementy poziome zbrojenia należy zalać betonem klasy C20/25, a następnie wykonać izolację poziomą. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zapobiega podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci i niszczeniu ogrodzenia od dołu. Na koniec łączymy pustaki na mokro z użyciem zaprawy i ogrodzenie gotowe. Trzeba oczywiście pamiętać o mocowaniach, pozwalających osadzić w nim bramę, furtki czy przęsła. Na szczycie ogrodzenia należy umieścić daszki. Ich zadaniem jest ochrona konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi.
Wzniesione poprawnie ogrodzenie z pustaków będzie służyło przez lata. Oprócz trwałości, niewątpliwą zaletą tego materiału jest ciekawy design dostępnych na rynku bloczków ogrodzeniowych.
Ogrodzenie nowoczesne czy bardziej tradycyjne?
Wygląd ogrodzenia powinien być zawsze pochodną stylu domu oraz aranżacji jego bezpośredniego otoczenia. Większość dostępnych na rynku rozwiązań cechuje się minimalistycznym, geometrycznym i „neutralnym” designem. Dzięki temu są one uniwersalne i można je zastosować w wielu aranżacjach.
Nie oznacza to bynajmniej, że niczym się od siebie nie różnią. Każde z nich posiada swój unikatowy charakter. Na przykład tegoroczna nowość w ofercie Polbruk, czyli ogrodzenie Murro, to rozwiązanie dedykowane głównie nowoczesnej architekturze.
Pustaki prezentują się monumentalnie w litym murze, gdyż posiadają wymiar 20×50,4 cm oraz wysokość 20 cm. Ponadto charakteryzują się one gładką, ascetyczną fakturą. Murro oferuje możliwość wyboru pięciu wersji kolorystycznych. Są to szarości, czyli nerino, stalowy, grafitowy oraz beże, takie jak latte oraz onyx.
Ciekawym rozwiązaniem są też wydłużone, ale nieco niższe od Murro, pustaki Neo. Ich wysokość to niespełna 10 cm, a długość – 60 cm. Neo posiada gładką fakturę oraz występuje w dwóch monolitycznych kolorach: grafitowym i stalowym, które doskonale pasują do nowoczesnego i minimalistycznego stylu aranżacji przestrzeni. Murro i Neo posiadają płaskie elementy wieńczące szczyt ogrodzenia.
Warte rozważenia jest też ogrodzenie Antara II. Odznacza się ono łamaną fakturą, dzięki czemu zbudowany z niego mur przypomina konstrukcję wzniesioną z naturalnych kamieni. Występuje w czterech kolorach: nerino, grafitowym, latte oraz paloma czyli (biało-szary, bardziej gołębi kolor) . Ogrodzenie Antara II można zwieńczyć na płasko, ale również trójkątnym daszkiem.
Ogrodzenie pełne czy ażurowe?
Wygląd elementów nie jest jedyną kwestią, którą należy rozstrzygnąć, wybierając design ogrodzenia. Trzeba zdecydować, czy ma być ono litym murem, czy może wskazane są bardziej ażurowe przegrody. Pierwsze rozwiązanie jest polecane w przypadku posesji położonych blisko ruchliwej ulicy, gdyż zapewni lepszą ochronę przed ulicznym zgiełkiem czy wścibskim wzrokiem przechodniów.
Natomiast ogrodzenie niepełne sprawdzi się wszędzie tam, gdzie domy znajdują się w większej odległości od siebie i z dala od głównych arterii komunikacyjnych. W zależności od tego, jaki charakter posiada otoczenie domu, nic też nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą te dwa typy ogrodzeń.
Zaprojektuj samodzielnie ogrodzenie pełne i ażurowe!
Projekt ogrodzenia można samodzielnie wykonać w domowym zaciszu. Służy do tego specjalny kalkulator ogrodzeń, który umożliwia wprowadzenie danych i obliczenie ilości potrzebnych do jego budowy materiałów. Pozwala on na stworzenie schematycznego projektu ogrodzenia dopasowanego do charakteru posesji.
Pierwszym krokiem jest wybór stylu domu (klasyczny lub nowoczesny) i najbardziej zbliżonej elewacji, a także preferowanych kolorów bloczków ogrodzeniowych i daszków.
W kolejnym kroku rysujemy schemat ogrodzenia w układzie liniowym. Program podpowiada domyślne rozwiązanie na frontowe ogrodzenie – z miejscem na furtkę oraz bramę, przy czym każdy element można modyfikować. Zmiany są widoczne w podglądzie 3D.
Kalkulator ogrodzeń to bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie, które pozwala wygenerować zestawienie użytych materiałów i dokonać szacunkowej wyceny projektu. Kalkulator jest dostępny na stronie: https://www.polbruk.pl/pl/kalkulator-ogrodzen.html
A może grill lub sofa do kompletu z ogrodzeniem?
Bloczki ogrodzeniowe można wykorzystać również w innej, bardzo ciekawej funkcji. Mogą posłużyć do budowy grilla, mebli ogrodowych lub fontanny. We wszystkich podanych zastosowaniach doskonale sprawdzają się elementy ogrodzenia Neo. Pustaki Antara II to z kolei pomysł na niebanalne kwietniki.
Przeczytaj też:
Stwórz fontannę w swoim ogrodzie! Jak zrobić fontannę ogrodową?
Dekoracyjne elementy betonowe w ogrodzie
Beton potrafi inspirować. Prefabrykaty betonowe do ogrodu i na taras
Bloczki betonowe umożliwiają szybką budowę funkcjonalnego, estetycznego i eleganckiego ogrodzenia, Duży wybór rozwiązań dostępnych na rynku pozwala bez problemu dopasować ogrodzenie do stylu domu i jego otoczenia. Można je także wykorzystać w charakterze ciekawych elementów aranżacyjnych, które nadadzą przestrzeni wokół posesji wyjątkowej atmosfery i niepowtarzalności.
Materiał prasowy POLBRUK