Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni
12.05.2021

Pielęgnacja trawnika wiosną, latem i jesienią. Kiedy i jak strzyc trawnik?

Założenie trawnika to tylko połowa sukcesu. Tak jak wszystkie rośliny, trawa potrzebuje uwagi i pielęgnacji, czasem nawet bardzo intensywnej. Kiedy trawnik już przyjmie się i zacznie swobodnie rosnąć w Twoim ogrodzie, czeka Cię sporo pracy. Jednak wysiłek, który włożysz w utrzymanie trawnika, zwróci się z nawiązką. W końcu nie ma nic lepszego niż gęsty, intensywnie zielony trawnik, który zdobi Twój dom. Sprawdź, jak dbać o swoją murawę, aby cieszyła oko każdego sezonu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dbanie o trawnik powinieneś zacząć jeszcze przed jego zakładaniem. Grunt powinien być wcześniej przekopany, spulchniony oraz złożony głównie z gliny i piasku. Warto także użyć odpowiednich nawozów przed założeniem murawy.

Szczególnie na samym początku rozwoju trawnika powinno się dbać o odpowiednie jego nawodnienie oraz nasłonecznienie. Przy zacienionych miejscach lepiej zrezygnować z trawnika, na rzecz innych roślin.

Jak dbać o założony trawnik?

Posiadanie trawnika budzi jednoznaczne skojarzenie z koszeniem trawy oraz jej charakterystycznym zapachem. W koszeniu darni kluczowa jest regularność. Dzięki regularnemu przycinaniu murawy osiągniesz odpowiednią jej gęstość oraz ją wzmocnisz. Wpływa to również na mniejszy rozwój chwastów i aktywność dżdżownic, które na ogół są pożyteczne, jednak w nadmiarze szkodzą trawnikowi.

Szczególną uwagę zwróć na pierwsze przycinanie trawy od czasu założenia murawy. Po raz pierwszy, darń powinieneś skosić, gdy osiągnie ona wysokość około 10 centymetrów. Wtedy skróć ją do około 7 centymetrów. Podczas pierwszego skracania źdźbeł trawy zwróć uwagę na to, czy ostrza kosiarki są wystarczająco ostre. W przeciwnym wypadku uszkodzisz delikatny i jeszcze stosunkowo rzadki trawnik.

Każde kolejne koszenie może być już nieco krótsze, ważne jednak abyś nie ścinał za jednym razem więcej, niż połowy wysokości trawnika. Po około 3 koszeniu trawnik powinien osiągnąć pełną gęstość.

Ostatnie przycinanie trawnika powinno przypadać na połowę października. Następne koszenie powinieneś przeprowadzić, dopiero gdy ziemia wyschnie i zrobi się ciepło. Dobrym czasem na koszenie po zimie jest marzec i kwiecień.

Pielęgnacja trawnika po zimie

Marzec i kwiecień to też dobry czas, żeby przyjrzeć się naszej murawie po zimie. Zwykle trawnik wygląda na nieco zaniedbany. To więc dobry moment na wertykulację, czyli zebranie specjalnym weltykulatorem pozostałości po poprzednich koszeniach. Kosiarka po prostu nie zawsze zbierze całą ściętą trawę. Weltykulator głęboko wbija się w darń, nacina system korzeniowy oraz wyrywa pozostałości martwej trawy. Dzięki delikatnym nacięciom i zebraniu pozostałości po skoszonej trawie, darń dostaje więcej powietrza oraz impuls do dalszego rozwoju.

Wertykulację przeprowadza się raz do roku, jednak w przypadku świeżego trawnika, należy przeprowadzić ją dopiero po dwóch, maksymalnie trzech latach. Zwróć uwagę, czy po  zimie darń nie jest odkształcona i oderwana od ziemi. W tym przypadku, zamiast wertykulacji należy przeprowadzić wałowanie. Wertykulacja na uszkodzonym trawniku może spowodować całkowite zerwanie go z gruntu.

Warto również przeprowadzić aerację, którą wykonuje się co około 2 lata. Do tego zabiegu mogą posłużyć zwykłe widły, którymi wystarczy równomiernie zrobić otwory w darni. Do tego procesu można użyć także specjalnego aeratora, co wydaje się rozsądniejszym wyborem dla początkujących domorosłych ogrodników.

Do stworzonych otworów należy wsypać piasek, najlepiej drobnoziarnisty. Pomoże  on utrzymać dopływ powietrza. Na metr kwadratowy trawnika, powinny przypadać około 2 litry piasku, który swobodnie powinieneś rozsypać po całym trawniku. Późniejsze podlewanie i tak spowoduje napłynięcie piasku do otworów. Przy czym lepiej odpuścić piaskowanie w przypadku już piaszczystych gleb, ze skłonnością do wysychania.

Jak odpowiednio podlewać trawnik?

Podlewanie trawnika w dużej mierze zależy od obecnego sezonu. Jednak ogólnie przyjmuje się, że najlepsze pory dnia na podlewanie murawy to poranek, lub po zachodzie słońca. W trakcie dnia trawnik należy podlewać wtedy, gdy zaczniesz zauważać, że źdźbła więdną i usychają. Raczej nie zalecamy Ci podlewać trawnika w samym środku upalnego dnia. Prawie połowa wody odparuje, zanim jeszcze wchłoną go rośliny.

Podlewanie to bardzo istotny element pielęgnacji trawnika zwłaszcza na samym początku jego rozwoju. Wtedy też trawa potrzebuje najwięcej wody, warto w tym przypadku ręcznie podlewać grunt przez 3 tygodnie po zasianiu.

Przeczytaj też:

Nawodnienie działki, trawnika oraz ogrodu. Systemy nawadniania – rodzaje i metody

Gdy trawa już wyrośnie i wygląda na zdrową, to najlepiej podlewać ją itensywnie mniej więcej co 3 dni. Zwykle 8 do 12 litrów na metr kwadratowy wystarczy. Stosując takie podlewanie, zapewniasz lepsze wnikanie wody do głębszych warstw ziemi, a system korzenny trawy sięgnie głębiej.

W przypadku częstego podlewania woda pozostaje w wierzchniej warstwie, przez co nawet krótka susza może całkowicie zniszczyć Twój trawnik.

Wyrwać chwasta!

Chwasty zdarzają się, nawet gdy przed założeniem trawnika odpowiednio zadbasz o ich wyplenienie. Wyrastają szczególnie wtedy, gdy na trawniku wystąpią puste przestrzenie. Trawa nie może wtedy zdusić chwastów, więc mogą swobodnie przebić się przez ziemię. Trudno je zwalczyć do końca i często powracają.

Chwasty dwuliścienne usuniesz przy pomocy herbicydów, jednak niektóre z nich trzeba po prostu wyrwać wraz z korzeniami. Do tego przydadzą się specjalne wycinaki.

Uzupełnianie trawnika

W trakcie użytkowania trawnika może też dojść do sytuacji, gdzie zauważysz puste płaty, w których widać jedynie gołą ziemię. W tej sytuacji warto uzupełnić takie puste miejsca taką samą mieszanką, z jakiej korzystaliśmy podczas zakładania trawnika. Dobrym pomysłem okazują się również mieszanki renowacyjne.

Takie zastąpione nową trawą miejsca mogą lekko się wyróżniać od pozostałej trawy. Jednak nadal to lepsza opcja od pustego kawałka ziemi. Pamiętaj, żeby przed zasianiem nowej trawy nieco spulchnić i rozgrabić teren.

Nawożenie trawnika

Aby zapewnić trawnikowi zdrowy wygląd, należy go okresowo nawozić. Nawóz powinno się nasypać jeszcze przed zasianiem trawy, jednak po jakimś czasie w końcu wypłukuje się on przez deszcze. Dlatego w sezonie należy nawozić trawnik do 4 razy. Pierwsze nawożenie powinieneś przeprowadzić na przełomie marca oraz kwietnia, po pierwszym koszeniu trawnika. Dobrze wybrać do tego nawóz wiosenny.

Kolejne nawożenie wykonaj w maju, a następne w czerwcu, to okres, w którym trawie szczególnie przydadzą się dodatkowe składniki odżywcze. Dobrze sprawdzą się zwykłe, uniwersalne nawozy. Ostatnie nawożenie wykonaj w sierpniu, posłuży Ci do tego nawóz jesienny.

Jak utrzymać prawidłowe pH trawnika?

Optymalne pH podłoża pod trawnik utrzymuje się przy 5,5 do 6,5 pH. W przypadku zbyt niskiego pH, które oznacza zakwaszoną glebę, warto użyć wapna. Wapnowanie można przeprowadzić razem ze wcześniej wspomnianym piaskowaniem. Jeśli pH jest wysokie, oznacza to, że gleba jest zbyt zasadowa. Wtedy zastosuj zakwaszające nawozy.

Procesy zakwaszania i odkwaszania, najlepiej przeprowadzać pod koniec lutego i na początku marca, lub w październiku i listopadzie. Dzięki temu środki odpowiednio się wchłoną.

Kategorie

Działka i ogród Wokół domu

Podziel się