Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
03.09.2021

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?

Dekoracja, granica, murek … a także ważny element zapewniający stabilność nawierzchni – wszystkie te funkcje pełnią umieszczone na skraju nawierzchni pionowe elementy zwane obrzeżami. Niekiedy podobną rolę odgrywają również palisady, ale te mają o wiele więcej zastosowań. Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada..

Choć aleje, podjazdy czy taras można wykonać bez borderów, to okazuje się, że z technicznego punktu widzenia ich użycie jest nieodzowne. To dzięki nim nawierzchnia jest mniej podatna na uszkodzenia. Stabilizują one konstrukcję, zapobiegając rozsuwaniu się płyt czy kostek na boki pod wpływem obciążeń.

Palisada i obrzeże na podjazd

Z kolei zastosowane na podjeździe mogą wystawać ponad poziom nawierzchni i dzięki temu chroni trawnik czy rabatę przed rozjeżdżaniem kołami samochodów. W nierównym terenie rolę obrzeży przejmują nieco wyższe od nich palisady. Są one używane jako murki zapobiegające osuwaniu się ziemi na podjazd, alejki czy taras.

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Betonowe obrzeże Avanti. Fot. Polbruk

Ozdobne granice. Betonowe obrzeże i palisada

Zastosowania „krawężników” w otoczeniu domu nie kończą się jednak na aspektach wyłącznie technicznych. Oprócz tego pełnią one funkcję dekoracyjną. Z palisad zbudujemy również inne elementy małej architektury ogrodowej, takie jak kwietniki czy donice.

Betonowa palisada Zen. Fot. Polbruk

Z punktu widzenia estetyki i budowania kompozycji, obrzeża są dopełnieniem nawierzchni. W związku z tym w naturalny sposób muszą być spójne z resztą aranżacji, dlatego większość jest utrzymana w stonowanej kolorystyce i posiada geometryczny, prostokątny kształt. Niekiedy zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Zanim do nich przejdziemy, przyjrzyjmy się najpierw najbardziej minimalistycznym i uniwersalnym rozwiązaniom.

Uniwersalne i minimalistyczne obrzeże..

Jest nim bezsprzecznie obrzeże Modern, czyli trapezowy border o rozmiarze 7×91 cm oraz wysokości 28 cm, który jest pozbawiony jakichkolwiek elementów ozdobnych. Dzięki temu stanowi on idealne tło dla każdej aranżacji. Jego unikatowość polega na tym, że nie jest to jeden element, ale system składający się z czterech elementów trapezowych, z których można ułożyć odcinki proste oraz łuki.

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Fot. Polbruk

Modern występuje w trzech neutralnych kolorach – stalowym, grafitowym i brązowym, które sprawdzają się w praktycznie każdym projekcie przydomowej przestrzeni. Podobnym uniwersalizmem cechują się obrzeża Lingo i Treo. Pierwsze z nich jest tak samo minimalistyczna w designie, jak Modern, posiada prostokątny kształt oraz gładką fakturę.

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Betonowe obrzeże Treo. Fot. Polbruk

Podobieństw jest więcej, bo występuje w dwóch tych samych kolorach. Trzecim jest beż, dedykowany aranżacjom w klimatach śródziemnomorskich, klasycznych czy orientalnych.

Ozdobne obrzeże..

Obrzeże Lingo wyróżniają bezfazowe krawędzie i masywny wygląd, dzięki czemu doskonale komponuje się z wielkoformatowymi płytami, takimi jak np. Polbruk Magna. Natomiast obrzeże Treo występuje w trzech tych samych kolorach, co Modern, jest również prostokątne, ale nieco wyższe. Jego wysokość sięga 30 cm, a wymiary pojedynczego elementu wynoszą 8×50 cm. Treo prezentuje się nieco bardziej ozdobnie niż Lingo, gdyż jego charakterystyczną cechą jest drobnoutwardzana faktura i pionowe fugi.

Alternatywą dla prostokątnego i nieco „kanciastego” obrzegowania jest obrzeże Canto Trapez. Jeden z jego rogów jest zaokrąglony, co nadaje mu interesującego wyglądu. Atutem Canto Trapez jest ciekawy, obły kształt, niewielkie rozmiary, a także kolorystyka pasująca do wielu kompozycji (szary, grafitowy i brązowy).

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Betonowe obrzeże Canto Trapez. Fot. Polbruk

Dobrze prezentuje się w sąsiedztwie drobnych kostek betonowych, takich jak Polbruk Avanti czy nieco większe Ideo lub Granito, ale również jako element „zamykający” nawierzchnię wykonaną z orientalnej płyty Petra. Obrzeże Canto Trapez jest szczególnie pomocne w przypadku wijących się po łukach alejek i ogrodowych ścieżek oraz rabat o nieregularnym lub zakrzywionym kształcie. Niewielkie rozmiary elementów pozwalają na układanie precyzyjnych łuków.

Betonowe obrzeże i palisada na schody

Interesującym rozwiązaniem jest również wykorzystanie go jako elementu schodów, a konkretnie krawędzi stopnia schodowego. Border ten może znaleźć zastosowanie w wielu różnorodnych aranżacjach.

Palisada jako..

Podobną do obrzeży funkcję mogą pełnić palisady. Przydadzą się szczególnie w nierównym i pagórkowatym terenie, gdzie do oddzielenia nawierzchni od reszty ogrodu, ze względu na jego ukształtowanie, niezbędne są wyższe elementy. Można je znaleźć w kolekcji Palisada Zen (maksymalna wysokość elementu to aż 120 cm) oraz Palisada Łamana (najwyższa mierzy 50 cm). Niższych prefabrykatów wchodzących w skład obu linii użyjemy z powodzeniem do budowy standardowych obrzeży. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie.

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Betonowa palisada łamana. Fot. Polbruk
Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Betonowa palisada łamana. Fot. Polbruk

..donica!

Z palisad można budować eleganckie donice. Jest to możliwe, gdy palisady ustawimy na zewnątrz, a zamkniętą w ten sposób przestrzeń między nimi wypełnimy ziemią i zasadzimy w niej rośliny. Używając prefabrykatów o różnej wysokości, można uzyskać bardzo interesujący efekt wizualny. Gdy zastosujemy większą liczbę kolorów w tej samej tonacji, dodatkowo możemy urozmaicić wygląd donic.

Takie możliwości stwarza palisada Zen, gdyż występuje w trzech kolorach (szary, grafitowy, brązowy) oraz obejmuje elementy w sześciu wysokościach, począwszy od 30 cm, a kończąc na 120 cm. Nieco skromniej prezentuje się Palisada Łamana, z trzema kolorami (paloma, grafitowy, piaskowy) oraz elementami w dwóch wysokościach (30 i 50 cm), ale ma ona za to fakturę łamaną przypominającą kamień.

Betonowe obrzeże vs. betonowa palisada. Do czego służą betonowe palisady i obrzeża?
Betonowa palisada Zen. Fot. Polbruk

Ciekawym rozwiązaniem jest również palisada Hestra. Podobnie jak palisadę Zen oraz palisadę łamaną można ją wykorzystać do budowy funkcjonalnych donic dopasowanych kształtem i rozmiarem do indywidualnych potrzeb i planowanej zieleni. Jest ona dostępna w dwóch odcieniach szarości: stalowym i grafitowym, które doskonale harmonizują ze standardowymi kostkami brukowymi.

Betonowa palisada Hestra. Fot. Polbruk

Ciemniejszy wariant może być punktem kontrastu dla jaśniejszych płyt, nada to aranżacji nieco bardziej dynamicznego charakteru. Hestra występuje też w kolorze brązowym, który może stać się uzupełnieniem w bardziej klasycznych realizacjach. Ma wymiar 10×20 cm i aż trzy wysokości: 60, 80 i 100 cm.

Betonowe obrzeża i palisady

Zastosowanie obrzeży i palisad w otoczeniu domu może mieć wiele różnych wymiarów. Oprócz funkcji stricte technicznych, mogą one odgrywać rolę elementu dekoracyjnego. Można je wykorzystać także to budowy oryginalnych rabat, kwietników i donic, dzięki którym przestrzeń zyska wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Materiał prasowy Polbruk

Kategorie

Balkon i taras Budowa Ogrodzenie i nawierzchnia POLBRUK Remont Taras i altana Taras i balkon Wokół domu

Podziel się