Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
15.07.2021

Jak dobrać obrzeża do nawierzchni z płyty i kostki betonowej? Kolorystyka, kształt i styl obrzeży betonowych

Kolorystka, kształt, styl, faktura, wzór elementów – to wszystko musimy uwzględnić układając nawierzchnię z kostki i płyty betonowej. Nie mniej istotną kwestią przy planowaniu przyszłych tarasów, podjazdów i alejek jest dobór odpowiednich obrzeży.

Obrzeża są ważne z kilku powodów. Po pierwsze, stabilizują wykonane nawierzchnie, zapobiegając rozsuwaniu się elementów na boki pod wpływem oddziałujących na nie czynników. Po drugie, tworzą granice pomiędzy przestrzenią zieloną a użytkową, przeznaczoną do ruchu pieszych czy pojazdów. Wreszcie po trzecie i najważniejsze, są one niejako elementem wieńczącym kompozycję nawierzchni alejki, podjazdu czy tarasu.

Przeczytaj też:
Dekoracyjne prefabrykaty betonowe na taras i do ogrodu

Z tych właśnie powodów wynika konieczność ich umiejętnego doboru, który nie zawsze może wydawać się oczywisty.

Dobieramy kolor obrzeża do kostki i płyt tarasowych

Pierwszą z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, jest kolorystyka i jej właściwy dobór. To bardzo istotne przy tworzeniu każdej kompozycji. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zestawianie elementów nawierzchni o tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. Na przykład wykonując nawierzchnię alejki z płyty Polbruk Oland w kolorze nerino czy białym, można wybrać obrzeża utrzymane w tych samych odcieniach, czyli przykładowo obrzeże Modern w kolorze szarym.

Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Płyta betonowa Polbruk Oland
Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Obrzeże Polbruk Modern

Harmonijny efekt uzyskamy także komponując nawierzchnię i obrzeża w barwach zbliżonych do siebie, takich jak czernie i szarości. W tym celu można zestawić wcześniej wspomniany Oland w kolorze nerino z obrzeżem Modern w kolorze grafitowym. Ostatnią z możliwości jest dobór kontrastujących ze sobą elementów. Taki zabieg zaleca się jedynie w sytuacjach, gdy poprzez kolor nawierzchni i obrzeży chcemy coś podkreślić lub wyeksponować.

W większości przypadków tego rodzaju kompozycje są jednak dość rzadko spotykane, głównie ze względu na fakt, że w otoczeniu domu, zgodnie z obowiązującymi trendami, stawia się na neutralność i harmonię – bo przecież to bardzo często miejsce wypoczynku i relaksu. 

Wybór obrzeży i kostki. Zdecydowanie nie barok!

Kolejną istotną kwestią przy projektowaniu wzoru nawierzchni lub komponowaniu obrzeży z wykorzystaniem płyt czy kostek betonowych, jest umiar. Według architektów kompozycje powinny składać się maksymalnie z trzech kolorów, żeby wyglądały estetycznie i elegancko.

Zasada „trzech barw” dotyczy również obrzeży, czyli jeśli na nawierzchni występują już trzy kolory, to obrzeża powinny być utrzymane w jednym z nich. Jeżeli natomiast odcieni jest mniej,  a przykładem może tu być kostka Commix w kolorze szarym lub grafitowym, to z powodzeniem możemy zastosować obrzeże Lingo w kolorze stalowym.

Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Obrzeże Polbruk Lingo

W innym zestawieniu Lingo w odcieniu beżowym będzie doskonale pasować do nawierzchni ułożonej z płyt Polbruk Commix  w kolorach latte oraz taupe. Przykłady prawidłowo zestawionych kompozycji można mnożyć.

Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Płyta betonowa Polbruk Commix

Dążąc do stworzenia harmonijnej przestrzeni, warto zestawić szarość kostek Polbruk Metrik z minimalistycznymi w designie obrzeżami, takimi jak Modern czy Treo. Oczywiście najlepiej w zbliżonych do siebie tonacjach. Estetyka jest bardzo istotna, gdyż zapewnia otoczeniu odpowiedni wygląd, ład i porządek, w którym widoczny jest pewien zamysł. Czasem jednak o wyborze przesądza coś zupełnie innego…

Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Kostka brukowa Polbruk Metrik
Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Obrzeże betonowe Polbruk Treo

Użyteczne bordery i palisady. Funkcja ponad wszystko

Tym czymś jest użyteczność. Nie wyklucza ona bynajmniej powyższych zasad, gdyż przy projektowaniu nawierzchni zawsze należy je uwzględniać.

Niemniej jednak niekiedy trzeba zastosować inny rodzaj obrzeży w celu zapobiegania osuwaniu się ziemi czy stworzenia rabaty. Tu idealnym połączniem będą nieco wyższe bordery. Taką funkcję mogą pełnić palisady, jak Łamana czy Zen.

Doskonale sprawdzą się one na przykład w kompozycji z kostką Polbruk Trento, zarówno w fakturze płukanej, jak i gładkiej.

Niezwykle funkcjonalnym, a przy tym estetycznym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Flesz pozwala delikatnie podświetlić nawierzchnię podjazdu, ścieżek i deptaków za pomocą pasków LED sterowanych przez smartfon. Posiada ono kształt odwróconej litery „L”. Dzięki temu pod „daszkiem” w specjalnym kanale można umieścić taśmę LED, która będzie osłonięta przed warunkami atmosferycznymi i pięknie rozświetli po zmroku nawierzchnię. Jest to niezwykle eleganckie rozwiązanie doskonale nadające się do nowoczesnych aranżacji.

Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Obrzeże Polbruk Flesz

Podświetlane obrzeże

Obrzeże Flesz z taśmą LED jest źródłem intrygującej, nastrojowej i delikatnej poświaty na nawierzchni, co wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po niej. Oczywiście w każdym z wymienionych wyżej przypadków należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór zestawień kolorystycznych.

Jak dobrać obrzeża do płyty i kostki betonowej Polbruk
Podświetlane obrzeże Polbruk Flesz

Reasumując, przy planowaniu kompozycji złożonej z nawierzchni i obrzeży, należy mieć na względzie wiele aspektów. Najważniejsze z nich to kolorystyka, umiar i estetyka, a także kwestie praktyczne. Gdy będziemy o tym pamiętać, dobór obrzeży do nawierzchni nie powinien stanowić większego problemu.

Materiał prasowy Polbruk. Zdj. Polbruk

Kategorie

Balkon i taras Budowa Ogrodzenie i nawierzchnia POLBRUK Polecamy Taras i altana Wokół domu

Podziel się