Nadproża gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego
20.08.2021

Nadproża gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego

System Budowy H+H to komplementarność, wytrzymałość, energooszczędność oraz szybkość i precyzja wykonania. Jednym z jego elementów są nadproża gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego, przeznaczone do prac wykończeniowych przy otworach okiennych i drzwiowych.

Przy ich pomocy zamontowanie nadproży przebiegnie sprawnie i dokładnie. Przełoży się to nie tylko na oszczędności związane z procesem budowy, ale również pozwoli na korzyści w dłuższej perspektywie.

Nadproża gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego
Nadproże gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego
Fot. H+H

Nadproża gazobetonowe. Sprawnie, precyzyjnie, oszczędnie

Nadproża stanowią istotny element konstrukcyjny każdego budynku. Ich podstawowym zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscach otworów okiennych bądź drzwiowych.

W tradycyjnej technologii żelbetowej ten etap prac z reguły jest długotrwały, narażony na ryzyko błędów wykonawczych i nierzadko kosztowny. Wiąże się bowiem ze skonstruowaniem szalunku, wybetonowaniem nadproża, a następnie wstrzymaniem dalszych robót do czasu związania betonu. Zastosowanie gotowych prefabrykatów, o wysokiej dokładności wymiarowej, w postaci belek nadprożowych H+H, znacznie przyśpiesza ten proces.

Belki wykonane są ze zbrojonego betonu komórkowego. Są dostępne w wysokości 12,5 cm oraz w dwóch wariantach szerokości (11,5 cm oraz 17,5 cm). Maksymalna długość belek to aż 300 cm, co oznacza, że za ich pomocą można przykryć otwory o szerokości nawet do 2,5 m.

Przeczytaj też:
Jakie bloczki z betonu komórkowego stosować na ściany zewnętrzne?
Jak i z czego szybko wykonać ściany działowe?
Jakie rodzaje ścian można wznosić przy użyciu bloczków silikatowych?

W ekonomicznym przebiegu prac pomoże również szybki i precyzyjny montaż. W zależności od grubości muru nadproża gazobetonowe można układać pojedynczo, podwójnie bądź potrójnie, wykorzystując elementy o odpowiedniej szerokości. Do ich łączenia należy użyć zaprawy cienkospoinowej. W prawidłowym ułożeniu nadproży pomaga etykieta zamocowana na końcu każdej belki wskazująca jej właściwą pozycję.

Po ułożeniu belek możliwa jest bezpośrednia kontynuacja dalszych robót murarskich. Do wykonania nadproży gazobetonowych przy użyciu belek nadprożowych z betonu komórkowego wystarczy siła rąk dwóch pracowników. Nie jest potrzebne wykorzystywanie ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu.

Nadproże prefabrykowane żelbetowe, a mostek termiczny

Nadproże w ścianach zewnętrznych, wykonane w tradycyjnej technologii żelbetowej, może być źródłem problemów z izolacyjnością termiczną. Jest to spowodowane jego konstrukcją. W przygotowanym deskowaniu układa się zbrojone pręty i zalewa się je mieszanką cementu, wody i kruszywa.

Tworzywo, które powstaje, czyli zbrojony beton ma zdecydowanie gorsze parametry izolacyjności termicznej niż cała ściana wykonana z bloczków z betonu komórkowego. W tym przypadku mamy do czynienia z występowaniem materiałów o różnych właściwościach cieplnych co często prowadzi do pojawienia się niepożądanego mostka cieplnego.

Nadproża gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego
Nadproże gazobetonowe czyli belki nadprożowe z betonu komórkowego
Fot. H+H

Nadproża ze zbrojonego betonu komórkowego

Wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego belki nadprożowe H+H cechuje wysoka izolacyjność ciepła (współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,143 W/(m·K)), dzięki czemu budynek zyskuje na energooszczędności i generuje mniejsze koszty w trakcie użytkowania.

Materiał prasowy H+H

Kategorie

Budowa H+H Ściana Ściana i posadzka Technologie

Podziel się