Utrata ciepła w domu szczególnie zimą nie musi wiązać się ze słabym systemem grzewczym czy kiepską izolacją termiczną. Twoim problemem może być motek termiczny. To właśnie on powoduje często niekontrolowaną utratę ciepła. Czym jest mostek cieplny i jak mu zaradzić?
Jeżeli budujesz dom, to z pewnością chcesz, aby był nie tylko piękny, ale także funkcjonalny. Już planujesz rozmieszczenie ogrodu, wybierasz meble i dodatki, a także myślisz o przestronnych pokojach. Oprócz tego nie mniej istotny niż powyższe jest koszt utrzymania całego budynku. Już na samym etapie projektowania domu musisz mieć rękę na pulsie. Niepoprawny projekt może przysporzyć Ci wielu problemów, zarówno tych większych, jak i mniejszych. Jeżeli nie chcesz płacić wielocyfrowych rachunków za prąd, nie możesz dopuścić do powstawania mostków termicznych. Zapewne nurtuje cię kilka pytań. Z artykułu dowiesz się, czym jest mostek termiczny, jak i gdzie powstaje, jakie skutki niesie za sobą i jak mu zapobiec.
Czym jest mostek termiczny?
Mostek termiczny zwany jest inaczej mostkiem cieplnym. To nic innego jak jeden z elementów przegrody budowlanej. Ma znacznie wyższy współczynnik przewodzenia ciepła niż sąsiadujące z nim pozostałe elementy. Z tego względu przez różnicę temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Przez mostek termiczny dochodzi do wzmożonej utraty ciepła, która niestety jest niekontrolowana. Co do zasady, im większy mostek termiczny, tym zwiększona utrata ciepła. Niestety im większa utrata ciepła, tym większe rachunki za prąd zapłacisz. Zatem jak najszybciej zlokalizuj mostki cieplne.
Gdzie powstają mostki termiczne?
Mostki termiczne najczęściej powstają na złączach konstrukcyjnych. Możesz je zlokalizować przez urządzenie termiczne, w punktach rosy, albo we w wybranych miejscach, gdzie najczęściej powstają. Są to:
- złącze balkonu i stropu,
- punkt osadzenia okien,
- złącze dachu i ściany zewnętrznej,
- wieńce oraz nadproża,
Co powoduje powstawanie mostków termicznych?
Powody powstawania mostków termicznych można wymieniać bardzo długo. Kluczowym i najczęściej występującym z nich jest źle zaprojektowany, a także nieprawidłowo wykonany budynek. Chodzi tu przede wszystkim o rozmiar i rozmieszczenie okien, a także kształtowanie i orientację bryły budynku. Niemniej istotna jest jakość wykorzystanych materiałów budowlanych. Oczywiście im gorsza jakość, tym większe prawdopodobieństwo powstawania mostków termicznych. Równie często powstają one na nieprzemyślanych węzłach konstrukcyjnych, gdzie ma miejsce łączenie się różnych elementów przegród zewnętrznych budynku. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyś czuwał nad tworzonym projektem domu.
Jakie skutki powodują mostki termiczne?
Jeżeli w budynku pojawi się mostek termiczny, z całą pewnością odczujesz jego skutki. Twoje rachunki za ogrzewanie zdecydowanie wzrosną, szczególnie w szczytowym okresie zimowym. Naturalnie na skutek oziębiania budynku, napotkasz się z niemałą trudnością w jego efektywnym ogrzaniu.
To jednak skutek jeden z wielu mostka termicznego, którego możesz doświadczyć. Co więcej, powoduje on ochłodzenie przegrody zewnętrznej. To z kolei bardzo często powoduje jej zawilgocenie na skutek skraplania się pary wodnej. Na tym etapie już nie trudno o powstawanie i rozwój różnego rodzaju grzybów lub pleśni. Tego typu wilgotne miejsca to idealna przestrzeń dla drobnoustrojów, dlatego rozrastają się one w bardzo szybkim tempie. Jeżeli zbyt późno zauważysz ten problem, nie lada wyzwaniem okaże się walka z grzybem czy pleśnią. Jest to oczywiście zjawisko niezwykle nieestetyczne, jednak największym problemem jest inna kwestia. Grzyby i pleśnie mają bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Mogą powodować choroby układu oddechowego, choroby reumatyczne, grzybice, a także powstawanie lub nasilanie się posiadanej już alergii.
Mostek termiczny może mieć również negatywny wpływ na elementy konstrukcyjne Twojego domu. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość ich naruszenia lub uszkodzenia. Najczęściej tego typu nadwyrężenia występują w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Temperatura płyty balkonowej jest dynamiczna i zarazem uzależniona od warunków atmosferycznych. Z drugiej strony stop budynku ma temperaturę stałą – pokojową. Taka różnica temperatur powoduje silne zarysowania i pęknięcia płyty balkonowej.
Jak wykryć mostki termiczne?
Nieocenioną i niezwykle skuteczną metodą wykrywania mostków termicznych jest oczywiście termografia. Polega ona na obrazowaniu w paśmie średniej podczerwieni. Tym samym skutecznie pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez budynek. Co więcej, umożliwi Ci bardzo dokładny pomiar temperatury obiektu.
Najprostszą metodą identyfikacją miejsc słabych termicznie jest wykraplanie się pary wodnej i rozwój pleśni. Mowa tu dokładniej o tak zwanym punkcie rosy oraz rozwiązaniach termicznych. Punkt rosy to dokładniej temperatura punktu rosy. W przegrodzie lub na jej powierzchni dochodzi do kondensacji pary wodnej. Ma to ściślej miejsce wtedy, gdy następuje bezpośrednie zetknięcie powietrza o określonej temperaturze i wilgotności względnej z materiałem o odmiennej temperaturze. Wtedy, gdy powietrze stykające się z chłodną powierzchnią jest schładzane poniżej temperatury punktu rosy, dochodzi do kondensacji powierzchniowej pary wodnej na przegrodzie.
Jak zapobiegać powstawaniu mostków termicznych?
Najważniejsze jest oczywiście to, abyś kontrolował proces tworzenia projektu domu pod kątem potencjalnego powstawania mostków termicznych. Warto także, abyś zaznajomił się z rozwiązaniami oraz materiałami termicznymi. Pozwoli Ci to zatrzymać ciepło w domu i zredukować jego utratę. W konsekwencji zapłacisz znacznie mniejsze rachunki za ogrzewanie. W pierwszej kolejności zabezpiecz drzwi i okna.
Warto wiedzieć, że drewniane okna z czasem ulegają odkształceniu. To one są odpowiedzialne za utratę największych pokładów ciepła. Ich wymiana na pewno przyniesie Ci ulgę w zmartwieniach o finanse. Jeżeli masz nieszczelne ściany i fundamenty, możesz zlecić dodatkowe prace, polegające na dociepleniu budynku. Inną metodą eliminowania mostków termicznych jest ocieplanie natryskowe. Dzięki natryskowi pianki zostają odpowiednio zaizolowane wszystkie zakamarki, z których umyka ciepło.
Pamiętaj, że usunięcie istniejącego już mostka termicznego jest bardzo skomplikowaną czynnością. Niewielu specjalistów decyduje się na podjęcie takiego zlecenia. Co więcej, w niektórych sytuacjach może być to nawet zupełnie niemożliwe. Aby uniknąć brzemiennych skutków, na etapie projektowania oraz budowania domu przeanalizuj wszystkie miejsca, które mogą być potencjalnie narażone na powstanie mostka termicznego.